Firma Gema to polski producent (z przeszło 20-letnim doświadczeniem) maszyn, owijarek i obkurczarek, służących do pakowania ładunków paletowych w folie i kaptury z folii rozciągliwej (stretch) lub kaptury z folii termokurczliwej, a także owijarek do pakowania okien, drzwi, bel w folię rozciągliwą.
Tworząc wielowariantowe, indywidualne rozwiązania, Gema daje wybór swoim klientom. Posługując się własną metodologią i stworzonym oprogramowaniem przeprowadza symulację i analizę kosztów pakowania jednostki paletowej, oblicza czas zwrotu z inwestycji i wskazuje rozwiązania. Oferowane maszyny są produkowane zgodnie z obowiązującymi dyrektywami i normami bezpieczeństwa dotyczącymi maszyn pakujących i oznaczane znakiem CE.
Półautomatyczne owijarki – opakowanie – folia rozciągliwa (stretch)
Maszyny te służą do pakowania towarów na paletach w folię rozciągliwą. Ładunek wprowadzany jest na urządzenie wózkiem widłowym (fot. 1) lub niskiego podnoszenia (fot. 2), następnie operator zaczepia folię o paletę i ustawia parametry owijania, wybierając funkcje z klawiatury. Cykl pakowania realizowany jest automatycznie. Poszczególne modele owijarek różnią się sposobem rozciągania folii. Przy niestabilnych ładunkach stosowane są owijarki z dociskiem pneumatycznym, a ładunki wielkogabarytowe są pakowane na owijarkach o średnicy stołu obrotowego do 2600 mm.
Firma GEMA jest także producentem owijarek do okien i drzwi, które w owinięciu z folii są dobrze chronione przed zabrudzeniami, zarysowaniami podczas magazynowania i prac budowlanych.
Obkurczarki – opakowanie – kaptur z folii termokurczliwej
Obkurczarki z użyciem gazu propan-butan lub gazu ziemnego służą do pakowania ładunków paletowych w kaptury z folii termokurczliwej. Firma GEMA oferuje dwa typy maszyn półautomatycznych: GPS z obrotowym stołem i TWIST, gdzie ładunek pozostaje nieruchomy w trakcie pakowania, podobnie jak w automatycznej obkurczarce ramowej z zakładarką kapturów o wydajności do 60 opakowań/h. Po wjechaniu palety z ładunkiem na przenośnik następuje automatyczne zmierzenie wysokości palety, przygotowanie kaptura (odmierzenie, zgrzanie i odcięcie folii), przejazd palety na przenośnik obkurczarki, podniesienie palety (pozwala lepiej zapakować ładunek), rozciągnięcie, założenie, ogrzanie i obkurczenie kaptura oraz zjazd palety z ładunkiem na przenośnik odbiorczy.
Automatyczne owijarki – folie rozciągliwe
W zależności od ładunku i wymagań wydajnościowych firma GEMA oferuje trzy typy automatycznych owijarek: z obrotowym stołem o wydajności 45. palet/h, z wirującym ramieniem o wydajności 65 palet/h, gdzie ładunek jest nieruchomy podczas owijania (podobnie jak w owijarce pierścieniowej) oraz GL- RING o wydajności do 90 palet/h.
Po wjechaniu palety z ładunkiem na transporter owijarki następuje automatyczne zaczepienie końcówki folii (na dowolnej wysokości ładunku), zapakowanie według ustalonego programu i parametrów, odcięcie i dogrzanie końcówki folii oraz zjazd palety z ładunkiem na transporter odbiorczy. W każdym z programów owijania są do wyboru następujące parametry: miejsce rozpoczęcia/zakończenia owijania, ilość owinięć górnych/dolnych, płynna regulacja zakładki folii na palecie, możliwość przejazdu ładunku przez owijarkę bez owinięcia. Maszyna typu GL-RING może być wyposażona w różne typy wstępnego zmotoryzowanego rozciągu folii, docisk pantograficzny stabilizujący ładunek, układ przykrywania ładunku folią, podnośnik do owijania palety od poziomu „zero”, układ sznurkowania folii, modem do telefonicznej diagnostyki linii, układ mocowania narożników na ładunku.
Elementy linii
Przenośniki rolkowe i obrotnice produkowane są w wersjach: napędowej, bez napędu i grawitacyjnej. Transportery napędowe stosuje się głównie tam, gdzie ładunki są ciężkie i gdzie wymagane są duże wydajności. Transportery nienapędowe i grawitacyjne stosuje się tam, gdzie możliwe jest ręczne lub grawitacyjne przesunięcie ładunku przy niewielkich wydajnościach. Przenośniki rolkowe można zamontować na obrotnicach, podnośnikach itd., dzięki czemu można stworzyć kompletny system transportowy. Przenośniki łańcuchowe stosowane są najczęściej do transportu ciężkich ładunków na paletach, palet, skrzyń, kontenerów, elementów ponadgabarytowych itp. Transportowany ładunek przemieszcza się w pozycji stojącej na łańcuchach napędzanych motoreduktorem. W zależności od ładunku i innych technicznych wymagań, przenośniki mogą mieć różną liczbę łańcuchów. Służą również do zmiany kierunku transportowanego ładunku lub przekazywania go z jednego ciągu transportowego na drugi.
Magazyn palet służy do automatycznego wydawania pojedynczych, pustych palet według zapotrzebowania linii lub –w drugą stronę – do ich spiętrzania. Magazyn może być dostosowany do jednego lub kilku wymiarów palet (z ręczną lub automatyczną zmianą wymiaru). Pojemność magazynu jest dobierana w zależności od wydajności linii, z którą jest integrowany. Urządzenie składa się z ramy, chwytaków podnoszących stos palet, transportera pod spodem oraz kosza na palety, do którego wstawia się stos palet wózkiem widłowym (lub wjeżdża on na transporterze). Zastosowanie magazynu pustych palet pozwala na zwiększenie wydajności w procesach paletyzacji.
Podnośnik palet służy do wstawienia palety z ładunkiem za pomocą ręcznego wózka elektrycznego na transporter najazdowy, skąd paleta z ładunkiem przejeżdża na podnośnik, a następnie, podniesiona do odpowiedniej wysokości, przejeżdża na dalsze przenośniki, np. na przenośnik owijarki.
Przedstawione elementy ciągów transportowych są uzupełnieniem oferty maszynowej.
Opracowano na podstawie informacji firmy Gema