Holding DS Smith bliski przejęcia producenta opakowań
28 Feb 2012 08:09
Przedstawiciele firmy DS Smith Polska S.A. poinformowali niedawno o ogłoszonym przez holding DS Smith planie przejęcia działu produkcji opakowań firmy Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA, z wyłączeniem aktywów związanych z produkcją papierów siarczanowych (kraft). Transakcja o wartości ok 1,6 mld euro netto będzie sfinansowana emisją akcji oraz dodatkowo pozyskanym kapitałem dłużnym.
Zakup SCA, drugiej pod względem wielkości firmy produkującej opakowania w Europie, jest spójny z celem obranym przez Grupę DS Smith, jakim jest zdobycie pozycji lidera wśród dostawców opakowań z surowców wtórnych dla branży szybko zbywalnych artykułów codziennego użytku (FMCG = fast moving consumer goods) w Europie. Akcjonariusze Grupy wyrazi-
li już zgodę na przeprowadzenie transakcji oraz na sposób jej finansowania.
Jeśli zakup firmy SCA zostanie sfinalizowany, co zależy m.in. od zgody regulatorów rynku w kilku krajach (w Polsce jest nim Urząd Antymonopolowy), wzmocni on przewagę konkurencyjną Grupy DS. Smith na rynku opakowań tekturowych. Dzięki dodatkowym lokalizacjom zakładów produkcyjnych Grupa uzyska dostęp do nowych rynków w Europie, szczególnie paneuropejskich klientów z branży FMCG. Podniesione zostaną moce produkcyjne, wzrośnie także potencjał innowacyjny. Grupa DS Smith ocenia, że zakup firmy SCA przyniesie korzyści operacyjne w skali całego holdingu dzięki synergii kosztów na poziomie 75 milionów euro rocznie oraz korzyści w zakresie nakładów kapitałowych i kapitału obrotowego na poziomie co najmniej 40 milionów euro w skali trzech lat od finalizacji transakcji. Zakup firmy SCA to również dobra informacja dla akcjonariuszy Grupy DS Smith (przypomnijmy, że Grupa jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i wchodzi w skład indeksu FTSE250), ponieważ można się spodziewać znacznej poprawy wskaźników przewidywanego zwrotu z kapitału, wskaźnika EPS oraz wskaźnika zadłużenia netto. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z założeniami, transakcja zostanie sfinalizowana w drugim kwartale 2012 roku.
Realizując transakcję zakupu firmy SCA będziemy bazować na sprawdzonej strategii Grupy DS Smith oraz na doświadczeniu zdobytym podczas wcześniejszej, udanej akwizycji spółki Otor. Transakcja daje nam wyjątkową szansę na zwiększenie wartości dla akcjonariuszy, ponieważ dzięki niej zdobędziemy pozycję lidera europejskiego rynku produkcji opakowań z surowców wtórnych –tworząc spółkę lepiej przygotowaną do świadczenia coraz wyższej jakości, innowacyjnych usług dla szerokiej i stale rosnącej bazy klientów z branży FMCG –głosi komentarz Milesa Robertsa, Dyrektora Generalnego Grupy DS Smith. Firma SCA Packaging to dobrze doinwestowane przedsiębiorstwo, mające silnie rozwiniętą działalność w sektorach surowców wtórnych i opakowań oraz słabiej rozwiniętą w zakresie produkcji papieru, która świetnie uzupełnia atuty Grupy DS Smith. Transakcja stanowi dla nas ważny krok, a ja sam z niecierpliwością czekam na podjęcie współpracy ze znakomitym zespołem SCA Packaging, z którym wspólnie zapewnimy wysoką jakość dostaw dla klientów, a pracownikom zaoferujemy satysfakcjonujące miejsce pracy.
Jego słowa uzupełnia Gareth Davis, Przewodniczący Rady Dyrektorów: Planowana transakcja, jasno uzasadniona ze strategicznego punktu widzenia, zapewniająca znaczne korzyści finansowe i stanowiąca milowy krok w rozwoju kompetencji Grupy DS Smith w zakresie usług związanych z opakowaniami z recyclingu, cieszących się coraz większym zainteresowaniem klientów z całej Europy – to dla nas źródło wyjątkowych możliwości. Zdajemy sobie sprawę zarówno z szans, jak i z wyzwań, które uwzględniliśmy w naszych planach i wydatkach inwestycyjnych. Zamierzamy z pełną determinacją skoncentrować nasze wysiłki na integracji i rozwoju dwóch doskonale prosperujących przedsiębiorstw jako platformy, która w najbliższych latach umożliwi
generowanie ponadprzeciętnego zwrotu z inwestycji.
***
Poprosiliśmy o komentarz przedstawiciela DS Smith Polska SA, Specjalistę ds. Marketingu, Roberta Lisa: To bardzo dobra informacja. Podkreślam, że aby transakcja doszła do skutku, zgodę musi wyrazić m.in. Urząd Antymonopolowy, więc informacja o zakupie SCA ma nadal status oficjalnych planów Spółki. Dopóki zgoda nie zostanie wydana, nie możemy kontaktować się z przedstawicielami SCA, co przekłada się na to, ze nie dysponujemy żadnymi informacjami dotyczącymi połączenia DS Smith Polska i polskiego oddziału SCA. Jeśli zgoda zostanie wydana, a wierzymy, że nie istnieją żadne przeciwwskazania, połączone fabryki będą miały doskonałe perspektywy rozwoju w Polsce. Obecnie DS Smith Polska ma najwyższą w kraju rentowność w branży. Po połączeniu z polskim oddziałem SCA dysponowalibyśmy w sumie 6 fabrykami, nowymi mocami produkcyjnymi i większym potencjałem innowacyjnym, co zamierzamy wykorzystać do jeszcze lepszej obsługi naszych klientów. Z niecierpliwością czekamy na oficjalną zgodę!
Opracowano na podstawie informacji firmy DS Smith Polska