Podczas czerwcowej, dorocznej konferencji prasowej firma BOBST zaprezentowała szereg najnowszych rozwiązań, które doskonale wpisują się w przedstawianą ostatnio przez firmę wizję świata opakowań, u podstaw której leży dążenie do głębokiej transformacji przemysłu. Innowacyjne rozwiązania opierają się na czterech głównych filarach nowej rzeczywistości biznesowej: byciu po(d)łączonym, cyfryzacji, automatyzacji oraz zrównoważonym rozwoju, umacniając tym samym realizację przez firmę wyżej wspomnianej wizji, a jednocześnie wspierają klientów podczas transformacji procesu produkcji opakowań.
Stworzyliśmy ambitną wizję, a po roku wprowadzamy na rynek nowe rozwiązania, które mają w zrównoważony sposób pomóc właścicielom marek, przetwórcom i producentom opakowań w osiągnięciu lepszej jakości, większej wydajności oraz kontroli w momencie, kiedy aspekty te nigdy dotychczas nie były tak ważne, jak dziś – powiedział Jean-Pascal Bobst, prezes Bobst Group.
Podczas wirtualnego wydarzenia zaprezentowano nowe rozwiązania dedykowane różnym sektorom przemysłu opakowaniowego.
Rozwiązania dla branży tektury litej
– Nowy, wielozadaniowy EXPERTFOLD 110 wersja A3 składa się ze zintegrowanych modułów do produkcji opakowań z dnem automatycznym oraz do 4- i 6-punktowego klejenia, co znacznie upraszcza, a co za tym idzie, skraca czas zmiany ustawień w przypadku zmiany rodzaju opakowania. Dzięki temu redukcja czasu narządu wynikającego ze zmiany zlecenia sięga nawet 80%. Składarko-sklejarkę EXPERTFOLD 110 można uznać za synonim wszechstronności i wysokiej wydajności. Umożliwia ona producentom wytwarzanie imponującej ilości wzorów pudełek z różnych materiałów, z prędkością do 450 m/min, z bardzo krótkimi czasami zbrojenia i zmiany zleceń w celu uzyskania maksymalnego czasu pracy bez zatrzymywania maszyny.
– Nowa złociarka NOVAFOIL 106 ma za zadanie usprawnić proces złocenia, uczynić go bardziej wydajnym, ekonomicznym oraz różnorodnym np. dzięki możliwości zastosowania jednocześnie kilku kolorów folii, a wszystko to w połączeniu z krótkim czasem narządu i sprawnymi zmianami zleceń gwarantującymi najwyższą wydajność, a także umożliwieniem klientom projektowania wyszukanych wzorów i zdobień z myślą o tworzeniu wysoce ekskluzywnych opakowań na towary luksusowe. Jest to pierwsza maszyna BOBST z sekcją umożliwiającą krzyżowe podawanie folii. Ta niezwykle wszechstronna maszyna może być także wykorzystywana do różnego rodzaju tłoczenia, aplikowania hologramów, a nawet do wycinania.
– 20 lat temu firma BOBST zaprezentowała system POWER REGISTER. Ten innowacyjny system wprowadzania arkusza – bez kontaktu z jego przednią krawędzią – był pierwszym tego typu rozwiązaniem na rynku i do dziś, dzięki swoim możliwościom, pozostaje unikalną cechą maszyn BOBST. ACCUREGISTER stanowi najnowszą wersję tego systemu optycznego pasowania cięcia względem druku. Rozwiązanie to dostępne jest w rodzinie maszyn NOVACUT 106, znacznie redukuje czas narządu i ilość zatrzymań maszyny wynikających z problemów na nakładaku, dzięki czemu zwiększa produktywność, oferując jednocześnie wyjątkową jakość pasowania użytku.
– Sztance BOBST w rozmiarze 106 są obecnie dostępne z opcją SETUP TIME REDUCTION Pack (pakiet redukcji czasu narządu), która umożliwia jeszcze szybsze i łatwiejsze rozpoczęcie produkcji każdego zlecenia. Dostępne w pakiecie elementy to: nowy 15-calowy ekran na podajniku w celu szybszej regulacji ustawień na maszynie związanych z optycznym systemem rejestracji BOBST, automatyczne podnoszenie palety wewnątrz podajnika dla każdego nowego zlecenia, a także ulepszona ergonomia interfejsu człowiek-maszyna (HMI) odnosząca się na przykład do uproszczenia ustawień automatycznych wideł typu non-stop.
– Pierwszy cyfrowy stół do inspekcji firmy BOBST – Digital Inspection Table (DIT) – reprezentuje przełom w kontroli jakości, usprawnia proces produkcyjny, poprawia precyzję i umożliwia automatyczne raportowanie. Urządzenie to aktywnie monitoruje wszystkie elementy procesu produkcyjnego, począwszy od zadruku, poprzez uszlachetnianie – w tym inspekcję kodów Braille’a oraz tłoczenie wklęsłe i wypukłe – na wycinaniu kończąc. Dodatkowa kamera sczytuje badane arkusze testowe i dokonuje ich zapisu cyfrowego, dzięki czemu można je z łatwością ponownie odtworzyć w przypadku zniszczenia bądź ich utraty. DIT Folding Carton 106 pomaga uniknąć bardzo kosztownych reklamacji klientów, a ponadto zapewnia wyjątkową jakość za każdym razem.
DIT w wersji do tektury falistej jest najnowszym produktem w portfolio firmy BOBST. To zaawansowane rozwiązanie cyfrowe dostępne w rozmiarze 106, które umożliwia porównywanie efektów produkcji (gotowych użytków) z oryginalnym plikiem PDF dostarczonym przez klienta.
Rozwiązania dla branży tektury falistej
– MASTERCUT 1.65 to unikalne rozwiązanie – jedyne urządzenie zaprojektowane z myślą o przetwarzaniu materiałów powlekanych – które obsługuje zarówno karton, tekturę falistą, jak i podłoża powlekane, zyskując miano jednej maszyny do wielu zadań.
Łącząc w sobie zalety wycinarek do tektury litej i falistej, maszyna ta potrafi z doskonałym efektem przetwarzać zarówno surowe materiały, jak i te bardzo delikatne, począwszy od gramatury 300 g na tekturze pięciowarstwowej z falą BC i powlekaniem kończąc. Rozwiązania takie jak: górny podajnik typu arkusz do arkusza, dedykowany bardzo delikatnym i łatwym do uszkodzenia materiałom oraz specjalnie dostosowany POWER REGISTER, umożliwiający precyzyjne cięcie, nawet w przypadku opakowań ze skomplikowanymi wzorami bądź przy zastosowaniu delikatnych materiałów, zapewniają klientom wyjątkową jakość sztancowania.
MASTERCUT 1.65 to jedyne rozwiązanie do separacji użytków w rozmiarze VII dostępne na rynku, umożliwiające produkcję z pojedynczym nożem, podwójnym nożem lub pełnym wykładaniem. Jego wyjątkowa ergonomia połączona z maksymalnym poziomem automatyzacji i łatwym dostępem do poszczególnych zespołów połączona z w pełni intuicyjnym HMI SPHERE sprawia, iż obsługa maszyny MASTERCUT 1.65 należy do łatwych oraz bardzo sprawnych, co przyczynia się do znacznego zwiększenia wyników produkcyjnych.
– SPEEDPACK to urządzenie peryferyjne umożliwiające automatyczne pakowanie, dostępne na maszynie EXPERTFOLD 145/165, EXPERTFOLD 170-350 oraz MASTERFOLD 170-350, które sprawia, że producenci opakowań mogą w pełni wykorzystywać możliwości produkcyjne swoich linii składająco-klejących. Z możliwie największą liczbą pakietów na godzinę, a także bardzo krótkim czasem narządu urządzenie to wpływa na znaczne podniesienie zdolności wytwórczych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produkowanych pudełek. Złożone i sklejone pudełka są automatycznie liczone, układane w pakiety, a następnie wiązane. Tak dokładnie naszykowane pakiety doskonale nadają się do paletyzacji. SPEEDPACK może obsłużyć wszystkie rodzaje pudełek, bez względu na to, czy są wykonane z tektury falistej, kaszerowane, czy też są to opakowania proste, z 4 i 6 punktami klejenia lub dnem automatycznym. Jednym słowem, żadne kształty bądź rodzaje przetwarzanych materiałów bez względu na ich śliskość nie są wyzwaniem dla tego wszechstronnego urządzenia peryferyjnego.
Rozwiązania dla branży opakowań giętkich
– oneBARRIER to rodzina nowych, alternatywnych i zrównoważonych materiałów, nad którymi BOBST pracuje razem ze swoimi partnerami biznesowymi. Główny projekt kryjący się pod pojęciem oneBARRIER dotyczy opracowania rozwiązań dla produkcji wysokobarierowych monomateriałów polietylenowych (PE) bez zastosowania EVOH, przy jednoczesnym dążeniu do zastosowania jak największej możliwej ilości PE, co czyni strukturę opakowania łatwą do dalszego przetwarzania (recyklingu) oraz ekonomicznie opłacalną, a jednocześnie posiadającą wyjątkowe parametry barierowe.
Przyszłe projekty będą się również skupiać na innych monotworzywach, a także na odkryciu alternatywy dla opartych na włóknach drzewnych opakowań kartonowych, które byłyby łatwo przetwarzalne i wspierały dążenie do gospodarki o obiegu zamkniętym.
Program oneBARRIER ma potencjał, by stać się kołem napędowym zmian w branży opakowaniowej w kierunku zastosowania wysokobarierowych monomateriałów jako przyjaznej środowisku alternatywy dla tradycyjnych tworzyw wielowarstwowych oraz innych wielomateriałowych podłoży do produkcji opakowań.
– VISION RS 5003 to wysoce efektywna maszyna rotograwiurowa, która oferuje wysokiej jakości zadruk z prędkością do 450 m/min na różnego rodzaju podłożach giętkich. Firma BOBST uwzględniła w niej szereg nowych rozwiązań, które są odpowiedzią na konkretne potrzeby zarówno klientów, jak i lokalnych rynków. W pełni zautomatyzowane rozwiązania oraz system poręcznych wózków czynią przygotowanie zleceń szybkim i łatwym zadaniem, podczas gdy funkcja Total Automatic Pre-register Setting (TAPS) umożliwia szybki narząd maszyny i minimalny odpad, oczywiście w zależności od umiejętności operatora.
– Firma BOBST opracowała skuteczny sposób aplikacji farb wodnych w swoich maszynach rotograwiurowych, wykorzystując przy tym nową formułę tworzenia farb na bazie wody firmy
Siegwerk. Kooperacja z producentem farb umożliwiła wypracowanie receptury farby, która pozwala na bezprecedensowe możliwości druku rotograwiurowego w zakresie osiąganych efektów oraz wysokiej jakości, a także która posiada znacznie niższą zawartość VOC niż wiele innych farb tego typu dostępnych obecnie na rynku. Dzięki temu rozwiązaniu firmy BOBST klienci będą mogli ulepszyć swoje parametry produkcyjne związane ze zrównoważonym rozwojem i z najnowszymi regulacjami prawnymi w tym aspekcie.
Opracowanie: AN