Jubilatka gotowa na nowy rok
11 Dec 2020 12:43

Polska Izba Fleksografów obchodziła w 2020 roku jubileusz 25-lecia. Pierwsze ćwierćwiecze swego istnienia świętowała podczas tegorocznej edycji Forum Fleksograficznego, które – mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń – udało się zorganizować w dniach 14-15 września w Kazimierzu Dolnym. Jubilatka, jak na 25-latkę przystało, nie zamierza zwalniać tempa i na nadchodzący rok zaplanowała bogaty program wydarzeń.

Polska Izba Fleksografów (początkowo Zrzeszenie Polskich Fleksografów) powstała w 1995 r. z inicjatywy środowiska fleksograficznego jako otwarta organizacja ogólnopolska. Izba podejmuje działania na rzecz podnoszenia poziomu wiedzy o fleksografii, rozwoju specjalistycznego (fleksograficznego) szkolnictwa, promocji polskiej fleksografii i integracji środowiska branżowego. Temu celowi służy m.in. organizowane co roku Forum Fleksograficzne – spotkanie skierowane przede wszystkim do producentów opakowań giętkich z nadrukiem oraz etykiet. 

Pod znakiem sukcesji

Środowiskowe spotkania to bardzo ważny element aktywności Polskiej Izby Fleksografów. Dlatego w przyszłym roku planuje ona organizację pierwszego w Polsce „sukcesyjnego” forum branżowego połączonego z wystawą, które ma odbyć się 12 kwietnia 2021 roku w Kazimierzu Dolnym (dodajmy, że poprzedzi je webinarium w dniu 25 stycznia stanowiące zwiastun i zapowiedź wiosennego wydarzenia) i którego partnerem jest Polska Izba Opakowań. Jak informuje PIF, Forum „Sukcesja” jest skierowane przede wszystkim do właścicieli firm rodzinnych działających w sektorze fleksograficznym i innych technologii zadrukowywania i przetwarzania podłoży opakowaniowych oraz członków ich rodzin, potencjalnych kontynuatorów działalności biznesowej. Prelekcje i dyskusje w trakcie forum mają dotyczyć m.in.: opcji-strategii przekazywania rodzinnego interesu; dylematów właścicieli związanych z oddaniem kierownictwa firmy; kwestii testamentu i dziedziczenia, jak również przekazania firmy rodzinnej stronie trzeciej. PIF zachęca instytucje, firmy i osoby zainteresowane udziałem w forum do kontaktu. 

Projekt Fleksotronika 

Krzysztof Januszewski, dyrektor Biura Polskiej Izby Fleksografów, zapowiedział na rok 2021 dalsze prace nad realizacją Projektu Fleksotronika. Jego celem jest wspieranie drukarń fleksograficznych w rozwoju nowych produktów sfery elektroniki drukowanej, sensorów elastycznych (elementy czujnikowe jako niezwykle ważne elementy współczesnej elektroniki – stanowią one niezbędny interfejs pomiędzy światem fizycznym a układami elektronicznymi działającymi w sieciach takich jak np. Internet rzeczy), jak i bliskie fleksografii: inteligentne opakowania zbiorcze i jednostkowe umożliwiające monitoring jakości zawartości oraz otoczenia; inteligentne opakowania zbiorcze i jednostkowe wyposażone w drukowane elementy grzejne i chłodzące, absorbujące wilgoć oraz inne niekorzystne pary czy gazy; inteligentne opakowania jednostkowe z drukowanymi akumulatorami, OLED-ami i ogniwami fotowoltaicznymi umożliwiającymi odczyt różnych parametrów zawartości opakowań przy jednoczesnym powstaniu nowych atrakcyjnych efektów wizualnych; czy też inteligentne półki i magazyny współpracujące z drukowanymi układami identyfikacyjnymi.

PIF od lat angażuje się w promocję tej perspektywicznej dziedziny, m.in. od dekady zapraszając i finansując przyjazdy zagranicznych specjalistów, którzy podczas kolejnych Forów Fleksograficznych dzielą się z uczestnikami swoją aktualną wiedzą.

Jak informuje Krzysztof Januszewski, organizowane w Polsce imprezy dotyczące perspektyw innowacyjności koncentrują się na programach wsparcia, ścieżkach realizacji projektów itp., ale nie stanowią realnego źródła inspiracji. Rolą izby branżowej-gospodarczej (…) mogłoby być inicjowanie potencjalnie nowych kierunków inwestycji nie tylko wśród fleksografów, ale i kupców opakowań (...), animowanie i organizowanie merytorycznych inicjatyw (konferencje, wyjazdy studialne), jak i ewentualnie podjęcie się roli potencjalnego koordynatora (...) – tak swoją rolę postrzega PIF. W tym kontekście Izba zaprasza 15 stycznia 2021 r. na webinarium, które zostanie poświęcone konkursowi na międzynarodowy projekt badawczy w ramach inicjatywy Cornet, w którym o dofinansowanie mogą starać się również firmy fleksograficzne. W tym konkretnym przypadku celem projektu byłoby opracowanie niskotemperaturowej technologii drukowania i montażu na podłożach polimerowych i papierowych do wykorzystania w przemyśle opakowań, ale realizacja projektu wymaga zgłoszenia zainteresowania co najmniej 5 MŚP z sektora.

Krzysztof Januszewski: Zachęcam osobiście – jesteśmy branżą nowoczesną, bardzo dobrze wyposażoną, zatem przystąpienie do takiego konkursu oraz ewentualne uzyskanie grantu potwierdziłoby naszą faktyczną fleksograficzną innowacyjność.

Kalendarz przyszłorocznych wydarzeń organizowanych przez PIF uzupełnia kolejna edycja corocznego Forum Fleksograficznego (7-8 czerwca 2021) oraz bezpośrednio po Forum – seminarium „Opakowania tekturowe + flekso” przewidziane na 9 czerwca 2021.

Tomasz Krawczak

Polska Izba Fleksografów obchodziła w 2020 roku jubileusz 25-lecia.