29 listopada 2012 r. w nowo otwartej hali produkcyjnej farb niskomigracyjnych firmy Zeller+Gmelin-Eislingen odbyła się konferencja poświęcona tematowi bezpie-czeństwa folii zadrukowanych dla żywności, połączona z prezentacją aktualnych przepi-sów europejskich obowiązujących w tym segmencie oraz wymagań dla farb wykorzystywanych w drukowaniu opakowań. W konferencji wzięło udział ponad 200 osób: drukarzy, finalnych odbiorców z przemysłu spożywczego z Niemiec, a także dystrybutorów farb firmy Zeller+Gmelin.
Farby firmy Zeller+Gmelin są wykorzystywane w przemyśle opakowań (opakowania z tworzyw sztucznych, folie giętkie, tuby z tworzyw i aluminium oraz opakowania tekturowe), etykiet, dekoracji metali oraz formularzy i plakatów. Dla branży etykietowej firma dostarcza farby utrwalane promieniowaniem nadfioletowym UV na etykiety samoprzylepne, etykiety nakładane w formie wtryskowej (in mould label) oraz etykiety rękawowe z folii termokurczliwej; dla dekoratorów metali: farby do pojemników aerozolowych, tub i butelek z aluminium, zamknięć gwintowanych do butelek, zamknięć kontaktowych typu Twist Off. Produkcja farb odbywa się w Niemczech, Anglii i USA, zaś oddziały firmy Zeller+Gmelin znajdują się we Francji, w Skandynawii, krajach Beneluksu, Czechach oraz Turcji; w Polsce interesy Grupy Zeller+Gmelin reprezentuje firma Pakmar Sp. z o.o. Grupa firm Zeller+Gmelin zatrudnia 880 osób i osiąga obroty w wysokości 230 mln euro.
Konferencję otworzyli dyrektor Markus Ruckstadter oraz członek zarządu Grupy Zeller+Gmelin, Andreas Mahlich, którzy przedstawili historię rozwoju firmy (jej początki sięgają 1866 roku), a także stan obecny (warto podkreślić, że produkcja farb, w tym niskomigracyjnych, rozpoczęła się w firmie w 1970 r.). Zeller+Gmelin jako jeden z pierwszych producentów zdecydował się na oddzielenie produkcji farb niskomigracyjnych od pozostałych produktów ze względu na bezpieczeństwo pakowanej żywności.
Thomas Reiner z firmy Bernt&Partner przedstawił referat pt. „Rozwój opakowań i tendencje rozwojowe w przemyśle opakowań”. Największy rozwój przemysłu opakowań oraz konsumpcji żywności prognozowany jest na rok 2013 w Azji (wzrost o ok. 10,7%), w Europie Zachodniej (2,1%) oraz Wschodniej (1,8%). Największy wzrost popytu (ok. 10%) jest spodziewany w segmencie opakowań sztywnych, opakowań z papieru i tektury (6,8%) oraz opakowań giętkich (5,7%).
Dr Uwe Dreyer w wystąpieniu zatytułowanym „Razem do bezpiecznej produkcji” skupił się na rozwoju sprzedaży i produkcji w firmie Zeller+ Gmelin, które w minionych latach rosły przeciętnie o 10 proc. rocznie. W związku z dynamicznym rozwojem segmentu farb niskomigracyjnych (low migration, LM) i przechodzeniem przez drukarnie opakowaniowe ze względów bezpieczeństwa wyłącznie na tego typu produkty, wybudowana została dodatkowa hala produkcyjna, w której odbywa się produkcja farb. Prelegent podkreślił, że farby wytwarzane przez Grupę Zeller+Gmelin – jednego z czołowych światowych producentów
– spełniają nie tylko wszystkie wymagania Dyrektyw Europejskich, ale także Ordynacji Szwajcarskiej, wytycznych Grupy Nestle dotyczących farb do opakowań żywności oraz niemieckich przepisów odnoszących się do farb drukarskich.
Jedną z przyczyn wydzielenia produkcji farb LM jest potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa żywności (bardzo rygorystyczne limity migracji globalnej i specyficznej). W europejskim przemyśle spożywczym mieliśmy do czynienia z wieloma przykładami przekraczania limitów substancji toksycznych, które przenikały do żywności z etykiet, zadrukowanych opakowań i folii spożywczej w rezultacie nieprzestrzegania przez drukarnie wytycznych i Dyrektyw Europejskich dotyczących drukowania materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Gigantyczne kary, które za to grożą, a także perspektywa wycofania ze sprzedaży wielkich ilości produktów czynią stosowanie farb innych niż niskomigracyjne całkowicie nieopłacalnym. Dlatego producenci żywności w Europie stawiają dostępność farb LM jako jeden z podstawowych warunków przy wyborze dostawcy.
Dyrektor Markus Ruckstadter zaprezentował regulacje prawne dotyczące opakowań żywności oraz pełen zakres produktów niskomigracyjnych UV i EB (utrwalanych strumieniem elektronów): farby fleksograficzne, offsetowe, kleje do złocenia i laminowania oraz lakiery.
Po przerwie dr Heinz Schweiger opowiedział o Centrum Analitycznym, które powstało w firmie Zeller oraz omówił metody pomiarów migracji (chromatografia cieczowa i gazowa), a także zasady działania niektórych urządzeń pomiarowych.
W kolejnej sesji Frank Neumann z firmy Logo Etiketten zaprezentował praktyczne przeznaczenie farb niskomigracyjnych. Firma, którą reprezentuje, należy do licznego grona niemieckich klientów Grupy Zeller+Gmelin i używa farb LM do opakowań żywności (przedsiębiorstwo zdecydowało się przystosować wszystkie maszyny do drukowania tymi farbami). W swoim referacie podzielił się z gośćmi powodami takiej decyzji, podkreślając szczególnie mocno czynniki ekonomiczne i prawne.
W kolejnych dwóch prezentacjach przedstawione zostały bliżej dwie metody suszenia farb: EB (Urs Lauppi z firmy ESI) oraz UV LED (Stefan Feil). Suszenie EB stało się obecnie dość znaną metodą utrwalania farb (przede wszystkim w USA), ale – mimo licznych zalet takich jak brak fotoinicjatorów w farbach – nadal nie ma ona zbyt wielu entuzjastów. Wynika to z jej wad takich jak wysoka konsumpcja energii i azotu. Technologia UV LED, z którą środowisko drukarzy wiąże duże nadzieje, rozwija się na razie bardzo powoli. Choć dostępne są już odpowiednie lampy, farby pozostają na razie w fazie testów.
Na zakończenie konferencji Volker Michel z firmy Full Systembau zaprezentował korzyści wynikające z zastosowania dyspenserów do farb oraz szczegółowo przedstawił jedno z urządzeń typu VX5, które jest przeznaczone do farb flekso LM.
Szczegółowe referaty z konferencji mogą być udostępnione na życzenie przez firmę Pakmar – osoby zainteresowane są proszone o kontakt e-mailowy pod adresami marekroslon@pakmar.com.pl lub poligrafia@pakmar.com.pl albo o kontakt telefoniczny (tel.: 22 8578097).
Opracował Marek Rosłon