Lepsze jest lepsze od dobrego: nowy Flowpacker w Delica
12 gru 2024 11:40

Sprawić, by dobre stało się lepszym – oto przepis na sukces. Taką maksymę przyjęła szwajcarska firma Delica AG, która produkuje asortyment wyjątkowych herbatników i oblewa je najlepszą czekoladą. Specjalista w dziedzinie ciastek dla smakoszy, który nie zaprzestaje optymalizacji swoich procesów pakowania, zlecił firmie Schubert opracowanie kolejnego rozwiązania dla używanej przez siebie linii zbierającej, również marki Schubert. Nowy Flowpacker – choć wymiarami nie różni się od poprzedniego – zapewnia jeszcze wydajniejszą obsługę produktów dzięki procesowi podwójnego chwytania i otwiera dalszy potencjał ulepszeń, bowiem obsługuje zarówno produkty pakowane we flow-wrapy, jak i umieszczane na tackach.

Produkowane od 1928 roku ciastka Delica są niezwykle ważne dla szwajcarskiej tradycji cukierniczej, służąc jako popołudniowa przekąska lub idealny dodatek do poobiedniej kawy lub herbaty.

Z biegiem lat herbatniki Guezli, dostępne w różnych smakach, z polewą czekoladową lub bez, zyskały dużą rzeszę fanów nawet w dalekich krajach. Delica, członek grupy Migros Industry, zatrudnia prawie 2200 osób w swoich pięciu szwajcarskich lokalizacjach oraz licznych zakładach poza jej granicami. Maszyny Schubert od dawna stanowią fundament produkcji zakładu w Meilen w kantonie Zurych. W sierpniu 2023 r. firma Delica zwróciła się do swego dostawcy z prośbą o wymianę dobrze znanej, ale nieco przestarzałej linii zbierającej, używanej w procesie pakowania herbatników.

Flowpacker kluczem do zwiększenia wydajności w Delica

Chociaż pierwotny plan zakładał wymianę linii na inną „jeden do jednego”, podczas fazy konsultacji okazało się, że dzięki użyciu możliwości oferowanych przez dzisiejszą technologię można zastosować znacznie wydajniejsze rozwiązanie do obsługi dziesięciu formatów opakowań. Jednym z głównych wyzwań było znalezienie takiego rozwiązania, które mogłoby obsługiwać zarówno opakowania typu flowpack, jak i tacki, oraz pozwalało na zmiany formatu bez ponoszenia znacznych kosztów czasu i personelu. Przy uwzględnieniu tych oczekiwań stało się jasne, że niektóre procesy będą musiały zostać poddane gruntownemu przeglądowi pod kątem ich wydajności. Na przykład znaczny potencjał optymalizacji odkryto w przypadku procesu pakowania bez tacek. Wcześniej był on wykonywany ręcznie przez czterech pracowników i wymagał dalszego transportu na inne piętro. Ponieważ firmie Delica zależało również na płynnej pracy, szybkim i łatwym czyszczeniu oraz dużej elastyczności przy zmianie formatów, Flowpacker firmy Schubert szybko okazał się idealnym rozwiązaniem.

Większy przerób, łatwiejsze czyszczenie i konserwacja

Dzięki swej oszczędzającej przestrzeń konstrukcji nowy Flowpacker nie tylko płynnie wpasowuje się w miejsce instalacji, lecz także dodatkowo oferuje znacznie większą funkcjonalność i wydajność. Osiem ramion F4 – zamiast poprzednich dziesięciu – chwyta po dwa produkty jednocześnie, umożliwiając osiągnięcie wyniku do 728 produktów na minutę, bez zakłócania płynności pracy przy tej prędkości. Zaawansowany system przetwarzania obrazu Schubert gwarantuje, że towary, pobierane z centralnie przebiegającego pasa transmisyjnego, są odkładane nie tylko szybko, lecz także w idealnym stanie na łańcuch tacek lub, opcjonalnie, na taśmę w przypadku opakowań typu flowpack. Zintegrowany dozownik folii z krótkim łańcuchem doskonale sprawdza się przy obsłudze herbatników w pełnej lub częściowej polewie. Ponieważ wstępne grupowanie odbywa się na taśmie, czyszczenie jest znacznie łatwiejsze. Ze względu na krótszy łańcuch przy zmianie formatu należy wymienić znacznie mniej nośników niż w przypadku długiego łańcucha. Do obsługi procesu wymagany jest tylko jeden operator, a ponieważ nie jest wymagana kaseta nośna, można zaoszczędzić więcej dodatkowych kosztów.

Od tacek do flowpacków jednym kliknięciem

Jedna osoba może zmienić płytę magazynową, która nadaje się do wszystkich formatów ze względu na identyczne wymiary tacek.

Jeśli konieczna jest obsługa zarówno formatu flowpack, jak i tacek – tak jak w przypadku herbatników Choc Petit Beurre – wystarczy jedno kliknięcie na terminalu operacyjnym, aby dostosować proces pakowania. Jeśli produkty mają być pakowane bezpośrednio do opakowań typu flowpack, z procesu pakowania usuwany jest po prostu podajnik tacek, co wyklucza potrzebę dalszych modyfikacji. Niezawodne połączenie we Flowmodul zgrzewania wzdłużnego – za pomocą procesów ultradźwiękowych – oraz późniejszego cieplnego zgrzewania poprzecznego zapewnia delikatne, bezpieczne uszczelnienie. Ruchoma jednostka zgrzewania poprzecznego gwarantuje dodatkowo utrzymanie niezmiennego czasu zgrzewania i temperatury nawet w przypadku nierównomiernego przepływu. Ponieważ opakowania tworzone w ten sposób są bardzo wąskie, stosuje się dwa różne ramiona formujące, tak aby dostosować je do różnych formatów. Nowością i – ze względu na ograniczenia przestrzenne – niewielkim wyzwaniem była integracja paska zrywanego z flowpackiem, co inżynierowie Schubert rozwiązali z łatwością. Czerwona plastikowa nić jest rozwijana równolegle do folii Flowmodul, do której przylega dzięki warstwie kleju, a następnie jest zgrzewana.

Modernizacje zaplanowane z wyprzedzeniem

Zrównoważony rozwój odgrywa coraz ważniejszą rolę w sektorze cukierniczym. W firmie Delica w Meilen, gdzie w 2021 r. uruchomiono nowy system chłodzenia procesów wykorzystujący wodę z Jeziora Zuryskiego, odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych jest obecnie standardową praktyką. Mając to na uwadze, nowy projekt musiał dodatkowo uwzględniać możliwość późniejszej konwersji na bardziej przyjazne dla środowiska tace papierowe poprzez integrację drugiego robota F2. W aktualnej wersji podajnik tacek został nieco bardziej rozbudowany. Już dzisiaj uwzględniono również kolejne potencjalne wymagania: gdyby w przyszłości produkty miały być umieszczane na tacy nie tylko płasko, ale również wzdłuż podłużnej krawędzi, da się to łatwo wdrożyć za pomocą zintegrowanego obrotowego przenośnika łańcuchowego.

Wydajność Flowpacker całkowicie przekonała firmę Delica: Dzięki możliwości obróbki zarówno produktów na tackach, jak i pakowanych w folię typu flow-wrap, nowy Flowpacker praktycznie łączy dwie maszyny w jedno wysoce wydajne i elastyczne rozwiązanie. Możemy teraz produktywnie wykorzystać nasze wolne moce przerobowe gdzie indziej – mówi Kaspar Huber, zastępca dyrektora technicznego w zakładzie Delica w Meilen.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Schubert

Tłumaczenie: TK