Materiały niebezpieczne w opakowaniach z tektury falistej
6 Jul 2012 15:24
Zanim opakowanie z tektury falistej zostanie użyte do przewozu produktów niebezpiecznych, musi zostać dokładnie przetestowane przez niezależny instytut badawczy. Dysponując własnym laboratorium badawczym, Grupa STI uczestniczy w dokładnym przygotowaniu całego procesu konstrukcyjnego opakowania do przyspieszenia postępowania mającego na celu wydanie zezwolenia przez Urząd Kontroli i Badania Materiałów w Berlinie, a przez to również do szybszego dopuszczenia opakowania do użytku.
BAM – dopuszczone do użytku opakowania na towary niebezpieczne
STI Corrugated GmbH otrzymało od Federalnego Instytutu ds. Badania i Testowania Materiałów (BAM) w Berlinie zezwolenie na produkcję opakowań na towary niebezpieczne.
Odnośnie produktów, które mogą być niebezpieczne dla dzieci, same certyfikaty BAM nie są jednak wystarczające. Ze względu na szkodliwe działanie zostały uchwalone narodowe i międzynarodowe przepisy regulujące zastosowanie opakowań zabezpieczających przed dostępem dzieci.
STI przygotowuje cały proces konstruowania i dopuszczania opakowań na materiały niebezpieczne do użytku i przez to przyspiesza wszystkie procedury zatwierdzające. Przy zastosowaniu opakowań na towary niebezpieczne międzynarodowe normy prawne dotyczące przewozu towarów i materiałów niebezpiecznych muszą być przestrzegane.
Testowanie opakowań na towary niebezpieczne
Spółka STI Corrugated GmbH otrzymała od Federalnego Instytutu ds. Badania i Testowania Materiałów (BAM) w Berlinie przychylną opinię w kwestii produkcji opakowań na towary niebezpieczne. Obecnie firma przygotowuje proces opracowywania i wprowadzenia na rynek tego typu opakowań, żeby przyśpieszyć procedurę dopuszczenia ich do obrotu.
Opakowania na towary niebezpieczne muszą spełniać szereg specjalnych wymagań. Niezbędna jest szczególna wytrzymałość, by w przypadku wypadku drogowego zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia środowiska oraz zagrożenia dla uczestniczących w nim osób. Zależnie od rodzaju niebezpiecznej substancji, opakowania dzieli się na trzy grupy. We wszystkich trzech grupach decydująca o dopuszczeniu opakowania do dalszego użytku jest próba wytrzymałości przeprowadzona wg kryterium upadku grawitacyjnego badanego obiektu z żądanej wysokości. Obiekt badany rozumie się tutaj jako całość, to jest: towar niebezpieczny, opakowanie pierwotne, opakowanie transportowe, wyściółka oraz zamknięcie.
Obecnie wyróżnia się dziewięć klas towarów niebezpiecznych. Zanim opakowanie z tektury falistej będzie mogło być
wykorzystywane do transportu towarów niebezpiecznych, musi zostać gruntownie przetestowane przez uznany zewnętrzny instytut badawczy. Badania przeprowadzone w laboratorium STI pozwalają dokładnie przygotować proces opracowywania opakowania na towary niebezpieczne i dopuszczenia go do obrotu, dzięki czemu procedura wydawania odpowiedniego zezwolenia przez BAM zostanie znacznie przyspieszona.
Opracowano na podstawie informacji firmy STI Polska