Merck świętuje jubileusz – 30 lat w Polsce!
18 Nov 2022 14:51

Począwszy od zaawansowanych technologii i odkrywania unikalnych metod leczenia najcięższych chorób, a kończąc na inteligentnych urządzeniach – firma Merck jest obecna w każdym aspekcie naszego życia. Od ponad 350 lat pracowników firmy łączą pasja do nauki i technologii oraz ciekawość prowadząca do postępu ludzkości. W Polsce Merck działa już od 30 lat, czyli od 1992 roku. Trzy spółki zlokalizowane są w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu. Obecnie firma zatrudnia łącznie blisko 800 pracowników, najwięcej we wrocławskim Centrum Usług Biznesowych.

Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem. Dla nas to okazja, by podziękować klientom, partnerom, dostawcom, społeczeństwu, jak i naszym pracownikom za 30 lat współpracy, zaufania i budowania wzajemnych relacji. To także możliwość, by przybliżyć obszary naszej działalności i pokazać nasz wpływ na polską gospodarkę oraz społeczeństwo. 

Jesteśmy firmą naukowo-technologiczną, w Polsce prowadzimy działalność w trzech sektorach, tj. Life Science, Healthcare i Electronics. Ponadto we Wrocławiu zlokalizowane jest nasze Centrum Usług Biznesowych. (...) – mówi Phil Krzyzek, dyrektor generalny Healthcare, prezes zarządu spółki Merck.

Dzięki nauce wpływamy na życie i zdrowie 

W Life Science – mając jedno z największych na świecie portfolio produktów i usług – Merck wspiera środowisko naukowe. Przyczynia się do tego, że badania naukowe oraz produkcja biotechnologiczna i farmaceutyczna stają się prostsze, wyniki dokładniejsze, a tworzenie bezpiecznych terapii i przełomowych rozwiązań – przykładowo przy wykorzystaniu edycji genomu – szybsze. W laboratoriach na całym świecie naukowcy korzystają z dostarczanych przez Merck rozwiązań. Cyfrowe technologie zmieniają sposób, w jaki zbierają oni informacje, zarządzają swoim otoczeniem, współpracują z innymi i nabywają produkty. Dzięki temu mają więcej czasu na znajdowanie odpowiedzi na pytania naukowe. Inicjatywy Life Science przyczyniają się również do powstania nowych technologii dla przemysłu farmaceutycznego, który razem z klientami pracuje nad przyszłością terapii komórkowych i genowych. 

Usługi ulegają przyspieszeniu, tak by możliwe było sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu na rozwój, produkcję i testowanie – szczególnie w pojawiających się klasach leków. Pandemia COVID-19 posłużyła jako „case study” w czasie rzeczywistym, przyspieszając tworzenie terapii, 

które będą tańsze i bardziej skuteczne. Od badań po leczenie pacjentów – zsynchronizowane innowacje i rozwiązania napędzają rozwój branży w kierunku przełomowej przyszłości. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji nie musimy już sprawdzać milionów związków – informuje Joanna Bogdańska, prezes zarządu spółki Merck Life Science.

Merck jest głównym dostawcą rozwiązań dla diagnostyki mających zastosowanie w wielu branżach i przemyśle. Od ultraczystej wody po niezwykle czułe testy diagnostyczne. Merck pomaga chronić społeczeństwa i dostawy żywności przed zanieczyszczeniami. Bez względu na rodzaj zastosowania w różnych sektorach przemysłu rozwiązania firmy pozwalają testować produkty, by spełniały najwyższe wymogi bezpieczeństwa i pomagały w zapewnianiu jakościowych rozwiązań wymaganych przepisami prawnymi.

Od ponad 20 lat Merck wspiera pacjentów w walce ze stwardnieniem rozsianym. Coraz częściej ludzi dotykają choroby cywilizacyjne, w tym cukrzyca typu 2., choroby tarczycy czy choroby sercowo-naczyniowe. Każdego dnia 3 miliony Polaków korzysta z terapii Merck stosowanych w tych schorzeniach. W onkologii firma dostarcza leki, w tym immunoterapię dla pacjentów z nowotworami jelita grubego, głowy i szyi, pęcherza moczowego czy raka z komórek Merkla (rak skóry). Merck wciąż się doskonali i pracuje nad nowymi terapiami, np. w niedrobnokomórkowym raku płuca, dla pacjentów, dla których obecnie nie ma innych opcji terapeutycznych. 

Merck jest liderem w zakresie walki z niepłodnością, która w dzisiejszych czasach staje się coraz większym problemem ludzkości. 

Polska odgrywa także ważną rolę w zakresie prowadzonych przez firmę badań klinicznych. Od 2012 r. zrealizowano łącznie 46 badań klinicznych, z czego 13 toczy się obecnie w 76 ośrodkach. 

Tworzymy cyfrowy świat pełen niezwykłych kolorów – również na opakowaniach

Można śmiało powiedzieć, że to w firmie Merck zaczyna się elektronika. Niemal każde urządzenie elektroniczne wykorzystuje produkty firmy, która dostarcza m.in. technologię OLED, ciekłe kryształy, stosowane na przykładach w ekranach smartfonów, a także materiały dla sektora półprzewodników. Za sprawą materiałów do produkcji wyświetlaczy to, co kiedyś wydawało się futurystyczną wizją, dziś staje się rzeczywistością. Z racji profilu tej działalności 80% sprzedaży jest realizowane w obszarze Azji i Pacyfiku, gdyż to właśnie tam najprężniej rozwija się przemysł elektroniczny. Natomiast dzięki gamie pigmentów i składników aktywnych, skierowanej do przemysłu kosmetycznego czy motoryzacyjnego, firma Merck pomaga na nowo zdefiniować zastosowanie kolorów w nowoczesnym życiu. Produkty i technologie Merck pozwalają tworzyć powłoki ochronne pojazdów i nadawać im wyjątkową barwę oraz blask. 

Na biznes Electronics składają się trzy działy, które najlepiej obrazuje analogia do smartfona: dział Display Solutions można porównać do interfejsu, dział Semiconductor Solutions do inteligencji, a dział Surface Solutions do designu i estetyki.

W Polsce jesteśmy głównie dostawcą pigmentów dekoracyjnych, dodatków funkcjonalnych oraz składników aktywnych i wypełniaczy do produktów kosmetycznych, tworzyw sztucznych, farb i lakierów. Oferujemy także specjalnej jakości pigmenty wykorzystywane w produktach spożywczych i farmaceutycznych – informuje Katarzyna Sztuka, head of regional marketing EMEA Electronics – Surface Solutions.

Dzięki produktom Mercka blasku nabierają również opakowania: to niezwykle cenna własność w erze przesytu i nadmiaru produktów na półkach sklepowych, wołających do klientów: weź mnie! Dzięki pigmentom opalizującym – Merck jest liderem na światowym rynku tych dodatków – lśnią karoserie samochodów, błyszczą pomadki na kobiecych ustach i połyskują opakowania. Jednak, co oczywiste, sam ładny wygląd nie wystarczy. Dlatego Merck oferuje rozwiązania do znakowania laserowego, zapewniające opakowaniom wartość dodaną. Znakowanie laserem daje więcej niż konwencjonalny druk: zapewnia sposób na trwałe – bo nieusuwalne nawet z użyciem rozpuszczalnika – umieszczanie na opakowaniach informacji takich jak daty przydatności do użytku, listy substancji kosmetycznych (INCI) czy kody kreskowe. W ten sposób nie musimy stosować przyklejanych etykiet; to bardziej zrównoważone rozwiązanie, bowiem upraszcza recykling i pozwala na ponowne wykorzystanie surowca po zużyciu – dodaje Katarzyna Sztuka. 

Centrum Usług Biznesowych we Wrocławiu 

Mówiąc o Polsce, nie można pominąć Centrum Usług Biznesowych Merck. To właśnie we Wrocławiu znajduje się jedno z trzech takich placówek firmy na świecie. Nasze Centrum Usług Biznesowych w minionym roku świętowało 5-lecie działalności. Jest ono obecnie naszą największą – pod względem liczby zatrudnienia – spółką w Polsce i drugim największym centrum Merck na świecie. Nasi pracownicy, wspierani przez (ro)boty oferują wsparcie dla każdego rynku, na którym Merck działa globalnie (...) – komentuje Magdalena Bystranowska, prezes zarządu Centrum Usług Biznesowych Merck we Wrocławiu. 

Centrum dostarcza usługi z zakresu finansów, księgowości, zakupów, HR i IT. Zatrudnia osoby 16 narodowości, 70% zespołu tworzą kobiety. Ważnym elementem działalności centrum jest automatyzacja procesów za pomocą (ro)botów. Przejmują one proste i powtarzalne aktywności. Dzięki temu pracownicy mogą skupiać się na bardziej ambitnych działaniach. 

Społeczną odpowiedzialność mamy w genach

Firma przywiązuje dużą wagę do odpowiedzialności za produkty, środowisko i społeczeństwo. Bezpieczeństwo oraz aspekty etyczne są dla niej tak samo ważne jak sukces w biznesie. Na pierwszym miejscu Merck stawia dobro pacjenta. Firma współpracuje z organizacjami pacjentów aktywnymi w różnych obszarach terapeutycznych. Jest partnerem kampanii świadomościowych takich jak „Rak pęcherza – wykryj i lecz”, Międzynarodowy Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy czy Światowy Dzień SM. 

Pracownicy firmy chętnie angażują się w działania na rzecz społeczności lokalnych, m.in. remontują domy dziecka w różnych częściach Polski. Merck wspiera także sąsiadów z Ukrainy. Pomoc organizowana przez Polską Akcję Humanitarną została wsparta darowizną o wartości ponad 200 tysięcy złotych. Firma przekazała również 58 tysięcy opakowań swoich leków o wartości ponad 1,3 miliona zł. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Merck