Firma Siegwerk, jeden z czołowych dostawców farb i lakierów do druku opakowań i etykiet, rozpoczyna sprzedaż nowej generacji ekologicznych farb na bazie wody do zadrukowywania papieru i tektury o nazwie UniNATURE. Receptura nowej gamy produktów wykorzystuje odnawialne i naturalne składniki, zapewniając przyjazną dla środowiska alternatywę dla farb konwencjonalnych. Nowe produkty nie pogarszają recyklowalności papieru i pozwalają producentom opakowań z tektury wykonać kolejny krok na drodze ku ograniczeniu mikroplastików, które bywają składnikiem farb drukarskich.
UniNATURE to nasza trzecia generacja zrównoważonych farb i lakierów na bazie wody dla papieru i tektury, spełniająca wymagania właścicieli marek i przetwórców opakowań – mówi Hanns Martin Kaiser, wiceprezes działu biznesowego Papier i Tektura EMEA oraz Opakowań na Płynną Żywność w firmie Siegwerk. Nowe wodne roztwory farb i lakierów zostały opracowane z wysoką zawartością bioodnawialną (BRC) mierzoną zgodnie z metodą ASTM 6866. Produkty z serii UniNATURE zawierają do 50% odnawialnej zawartości węgla – często od 8 do 9 razy więcej w porównaniu ze standardowymi farbami na bazie wody.
Nową gamę zrównoważonych farb na bazie wody firmy Siegwerk charakteryzują doskonała wydajność i nasycenie kolorów oraz poziom trwałości analogiczny jak w obecnie stosowanych technologiach wodorozcieńczalnych. Testy użytkowników wykazały większą regularność kształtu kropli, porównywalny przyrost punktu, wysoką rozdzielczość i łatwe czyszczenie na maszynie, co oznacza, że można je łatwo zastąpić obecnymi produktami bez konieczności zmiany sprzętu, procesów lub pasowania kolorów. Co więcej, dzięki UniNATURE można osiągnąć wysokie prędkości drukowania na papierach powlekanych i niepowlekanych. Nowa seria farb i lakierów znajdzie zastosowanie w wielu aplikacjach związanych z papierem i tekturą, w tym w pudełkach z tektury falistej, tackach i ekspozytorach, opakowaniach na żywność na wynos, workach i torbach, a także kubkach i opakowaniach jednorazowych. Można ją stosować z różnymi technologiami drukowania i spełnia ona najwyższe standardy rynkowe oraz prawne.
Papier jest dzisiaj nie tylko jednym z najczęściej poddawanych recyklingowi materiałów opakowaniowych w skali globu, ale również posiada ogromny potencjał jako opłacalny substytut plastiku w szeregu opakowań – wyjaśnia Paul Pain, szef działu technologii wodnych w firmie Siegwerk. – A dzięki UniNATURE w praktyce wspieramy defosylizację opakowań z celulozy dzięki ograniczeniu wykorzystania w farbach surowców opartych na paliwach kopalnych. UniNATURE, pospołu ze zrównoważonymi i funkcjonalnymi powłokami barie-
rowymi, tworzy rozwiązanie do rozwoju innowacyjnych i zgodnych z ideą GOP opakowań na bazie włókien. Wspólnie z fińskim producentem papieru i tektury Kotkamills firma Siegwerk zdołała już potwierdzić wysoką wydajność UniNATURE przy produkcji w pełni recyklowalnych kubków z innowacyjnej tektury barierowej Kotkamills ISLA Duo – a to tylko jedno z udanych praktycznych zastosowań nowo wprowadzonej serii produktów.
Zaprojektowane do użycia z podkładami pigmentowymi Unibase i Uni T firmy Sieg-werk UniNATURE mogą być dostarczane jako gotowe do użycia farby bezpośrednio z firmy Siegwerk. Jednak częściej wypełniacze UniNATURE i podkłady Unibase lub Uni T są mieszane w urządzeniach dozujących u klienta. Naszym klientom dostarczamy jasne wytyczne dotyczące receptur, zgodne z odpowiednimi przepisami dotyczącymi końcowego zastosowania opakowania – dodaje Pain. – Szkolenia i wsparcie zapewniane klientom w ramach naszego programu OPS umożliwiają najbardziej efektywne wykorzystanie naszych produktów w ich działalności.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Siegwerk