Odklej sobie puszkę
19 Oct 2018 13:38

Grupa KHS została laureatem tegorocznej nagrody Green Star Packaging Award, przyznanej w trakcie targów FachPack, za jej innowacyjny system pakowania Nature MultiPack. Rozwiązanie, które spaja puszki w wielopakach za pomocą kropelek kleju, zwyciężyło w kategorii „Produkty”.

KHS wymyśla...

Nowatorski styl opakowania KHS łączy w sobie innowacyjność i zrównoważony rozwój. Rozwiązanie Nature MultiPack pozwala na łączenie pojemników na napoje gazowane w stabilne, łatwe do rozdzielenia opakowania, co udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu kropel kleju zamiast tradycyjnych etykiet termokurczliwych. Oprócz nagrodzonej wersji przeznaczonej na puszki, która umożliwia tworzenie multipaków w formatach 1x3, 1x4, 2x2, 2x3 oraz 2x4, w podobny sposób można grupować również butelki z PET (2x2 lub 2x3). Konwencjonalny uchwyt do przenoszenia i stabilizowania całości, w który wyposażono zestaw, oraz rozmieszczenie opakowań w wielopaku mogą być źródłem określonych komunikatów marketingowych. 

W porównaniu z konwencjonalnymi opakowaniami w folii Nature MultiPack nie tylko pozwala na zaoszczędzenie surowca, ale również energii; system pakowania KHS wymaga do 85% mniej materiału od konwencjonalnego opakowania zbiorczego oraz ogranicza konsumpcję energii podczas produkcji maksymalnie o 67%.

... a Carlsberg korzysta

Pierwszym praktycznym zastosowaniem rozwiązania opracowanego przez NMP Systems są nowe wielopaki firmy Carlsberg. Duński producent piwa rozpoczął w ostatnich dniach sprzedaż swych produktów w puszkach formowanych w zestawy za pomocą kleju opracowanego we współpracy ze spółką-córką Grupy KHS. 

Koncern zdecydował o stopniowej rezygnacji z plastikowych pierścieni, znanych w branży jako hi-cones lub jarzma, i zastąpieniu ich klejem. Pierścień, standardowy element opakowań zbiorczych na napoje znany od ponad 50 lat, cieszy się bowiem złą sławą wśród ekologów jako śmiertelna pułapka dla morskich zwierząt, zwłaszcza ssaków, ptaków i żółwi, które giną uwięzione lub uduszone w jego plastikowych splotach. Carlsberg wziął sobie do serca ich cierpienie i kilka lat temu, wspólnie z NMP Systems, rozpoczął prace nad alternatywnym rozwiązaniem. Najlepszym okazał się specjalny klej o konsystencji zbliżonej do gumy do żucia, dzięki któremu puszki można ze sobą łączyć, a potem odrywać jedną od drugiej. Podobno w tym celu twórcy przetestowali aż 4 tys. różnych substancji klejących.

Ta, którą ostatecznie wybrano, nie tylko obniży zużycie plastiku przez koncern o 75%, ale również zapewni bezpieczeństwo w recyklingu, bowiem zastosowany klej nadaje się do dalszego odzysku wraz z puszką. Jest odporny na szeroki zakres temperatur, a dodatkowo pozwala na bezpieczne łączenie 4-, 6-, a nawet 8-paków. Firma przewiduje, że dzięki nowej metodzie pakowania uda się jej ograniczyć zużycie plastiku nawet o 76%, czyli ponad 1200 ton rocznie (co stanowi ekwiwalent 60 mln toreb plastikowych).

Na podstawie materiałów firm KHS i Carlsberg opracował TK