Offsetowa hybryda Comexi
24 Apr 2012 14:33
Spośród wielu technik drukowania dostępnych na dzisiejszym rynku poli-graficznym, zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się technologia offsetowa; ponad 56 proc. zleceń jest wykonywanych za jej pomocą. Jednak na rynku opakowań giętkich sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Tutaj offset wykorzystywany jest do realizacji niewielkiej liczby zleceń.
Zarówno fleksografia, jak i rotograwiura nieustannie ewoluują dla zredukowania różnicy jakościowej, jaka dzieli te dwie techniki od offsetu. Rynek opakowań giętkich wymaga bowiem ciągłego ulepszania dotychczasowych rozwiązań prowadzących do poprawy jakości wydruku. Istotną kwestią jest również usprawnienie aparatu zarządzającego gospodarką odpadami. Takie działania wiążą się przede wszystkim z redukcją negatywnego wpływu procesów drukowania na środowisko naturalne.
Grupa Comexi wraz z firmą Wikoff Color Corporation podjęły wysiłek stworzenia innowacyjnego urządzenia przyjaznego dla środowiska, zapewniającego jednocześnie wysoką jakość zadruku opakowań giętkich. Owocem ich wspólnej pracy jest maszyna Comexi Offset CI8.
Zasada działania CI8 opiera się na pracy 6 zespołów drukujących metodą offsetową i 2 metodą fleksograficzną. Stacje rozmieszczone są planetarnie wokół centralnie położonego cylindra dociskowego. W procesie drukowania wykorzystywane są specjalne farby pozbawione rozpuszczalników – elektron beam (EB).
Firma Comexi zapewnia, że takie rozwiązanie przyniesie wymierne korzyści jego przyszłym użytkownikom. Zaliczyć można do nich profity finansowe wynikające z niższych kosztów zadruku metra kwadratowego oraz wyższą efektywność energetyczną urządzenia. Równie ważnym czynnikiem jest redukcja czasu narządu dzięki zastosowaniu offsetowych form drukowych; na ich przygotowanie potrzeba zaledwie kilku minut.
Mówiąc o rozwiązaniach i możliwościach, jakie niesie ze sobą korzystanie z urządzenia Comexi Offset CI8, nie należy zapominać o jego wpływie na środowisko naturalne. Dzięki zastosowaniu farb EB produkowanych przez firmę Wikoff, negatywne oddziaływanie jest znacznie ograniczone. Farby electron beam nie zawierają rozpuszczalników, a ich spoiwo – nie zawierające fotoinicjatorów – składa się z oligomeru i polimeru. Dla utrwalenia farby wykorzystuje się zjawisko polimeryzacji wywołane przez napromieniowanie strumieniem elektronów. Niebagatelnym atutem farby jest również jej niska migracja do opakowania. W swojej ofercie firma Wikoff ma sprawdzony zestaw farb procesowych o optymalnych właściwościach drukowych. Farba charakteryzuje się stabilną pracą w maszynach drukujących i już w tej chwili jest szeroko wykorzystywana w branży opakowaniowej.
Poprzez zastosowanie odmian farby EB, takich jak Wikoff’s EB Coating czy Wikoff’s EB Flexo White, na fleksograficznych stacjach drukujących można uzyskać odpowiednie tło i powłokę wierzchnią dla wydruku. Takie rozwiązanie pozwala na otrzymanie wymaganych właściwości użytkowych i estetycznych opakowania oraz umożliwia osiągnięcie właściwej ostrości obrazu. Ponadto farba charakteryzuje się znakomitą przyczepnością do papieru, tektury i wielu materiałów z tworzyw sztucznych.
Maszyna drukująca CI8 jest przeznaczona przede wszystkim dla branży opakowaniowej. Za jej pomocą możliwe jest zadrukowywanie niskogramaturowych podłoży z tworzyw sztucznych, takich jak PE, BOPP czy też PET. Można ją stosować między innymi przy produkcji opakowań giętkich, etykiet termokurczliwych czy etykiet typu IML.
Zdaniem przedstawicieli firmy Comexi, maszyna jest ucieleśnieniem strategii firmy, która podkreśla niezwykłe znaczenie innowacyjności przy dostarczaniu najnowszych rozwiązań technologicznych dla przemysłu opakowaniowego. Rozwiązania firm Comexi Group i Wikoff Color Corporation będzie można zobaczyć na targach drupa 2012.
Opracowanie Karol Suski