W dniach 23-24 października br. miały miejsce dni otwarte dedykowane systemowi EFI Nozomi drukującemu na arkuszach tektury falistej. Grupa wybranych dziennikarzy branżowych oraz potencjalnie zainteresowanych klientów miała możliwość odwiedzenia pierwszego na świecie użytkownika systemu Nozomi C18000 – hiszpańskiego producenta opakowań Hinojosa oraz fabryki firmy EFI, zlokalizowanej w Castellon k. Walencji, gdzie obok drukarek do ceramiki Creta Print w dedykowanej hali montowane są linie do cyfrowego zadrukowywania tektury falistej w technologii single-pass.
Obiecujący rynek
Firma EFI szacuje, że globalny rynek opakowań wart jest 525 miliardów USD, zaś tych wykonanych z tektury falistej – 130 miliardów USD. Wolumen tego segmentu to 250 miliardów m2 – około 80% opakowań jest zadrukowywanych, choć druk wielobarwny wysokiej jakości stanowi zaledwie 10%. Rośnie on jednak bardzo dynamicznie – w Europie w tempie 22% rocznie, co związane jest z rewolucją w e-handlu i rynkowymi trendami.
A te bardzo tekturze falistej sprzyjają – jest materiałem ekologicznym, lekkim, wytrzymałym, jednocześnie dobrze chroniącym zapakowany produkt. Właściciele marek coraz chętniej wykorzystują opakowania typu shelf-ready, na popularności zyskują także personalizacja i wersjonizacja opakowań. Firma EFI ocenia, że wartość rynku, na którego potrzeby odpowiada system Nozomi, to nawet 9 milardów USD. Na rynku opakowań z tektury falistej zachodzi obecnie transformacja, której skutkiem będą wyższe wydajności, wyższa rentowność oraz nowe źródła przychodów – uważa José Luis Ramón Moreno, dyrektor generalny EFI Industrial Printing. – W dużej mierze przyczyni się do niej technologia cyfrowego druku jednoprzebiegowego na żądanie. Dzięki połączeniu oprogramowania, systemu drukującego, atramentu i dedykowanych usług serwisowych, które nazywamy ekosystemem dla tektury falistej, firma EFI umożliwia obniżenie kosztów procesów produkcyjnych oraz generowanie przychodów ze źródeł nieosiągalnych dla technologii analogowych. Wg szacunków firmy EFI technologia single-pass Nozomi jest konkurencyjna do wielkości zamówienia rzędu 20 tys. m2, a jeśli dodatkowo uwzględnia ono druk kolorem białym lub dzięki Nozomi można zadrukowywać podłoże niższej jakości niż w przypadku offsetu, to punkt przecięcia znajduje się na poziomie 32 tys. m2. W porównaniu z technologią multi-pass, czyli ruchomej głowicy drukującej przesuwającej się nad podłożem, punkt opłacalności technologii single pass jest usytuowany nawet kilkunastokrotnie wyżej – co zdaniem amerykańskiego producenta pozwala konkurować z technologią flexo HD.
Ekosystem dla tektury falistej
Pierwsza wersja systemu Nozomi C18000, której premiera miała miejsce na targach drupa 2016, przeznaczona jest dla przetwórców tektury falistej, wykorzystywanej do opakowań oraz niektórych aplikacji POS. Została zaprojektowana jako platforma produkcyjna, więc w ciągu najbliższych dwóch lat powstanie kilka jej wersji dedykowanych różnym segmentom rynku. Jeśli chodzi o technologię single-pass, jest to najszersza maszyna na rynku, co podkreślono w jej nazwie – maksymalna szerokość zadruku to 18 000 mm. Platforma Nozomi jest skonfigurowana z kilku stacji – na wstępie odbywają się inspekcja arkusza pod kątem ewentualnych uszkodzeń (przekoszeń, pęknięć itp.) oraz jego odpylanie. Następnie na podłoże nanoszony jest specjalny primer, przygotowujący je do procesu drukowania, który jest realizowany w 7 kolorach (CMYK oraz pomarańczowy, fioletowy i biały), co zapewnia szeroki gamut barwny, kluczowy dla właścicieli marek. Po procesie drukowania ma miejsce kolejna inspekcja jakości, realizowana przez system izraelskiej firmy AVT. Wszystko odbywa się w linii, bez zaangażowania operatora – od palety na podawaniu do palety na wykładaniu. Rozwiązania dostępne do tej pory na rynku oferowały albo wysoką prędkość, albo wysoką jakość – wyjaśnia José Luis Ramón Moreno. – Dla rynku opakowaniowego kontrowersyjna była również ekonomika druku cyfrowego, a atramenty i systemy ich podawania nie były doskonałe i nie zawsze pozwalały na rozwinięcie maksymalnej prędkości maszyn. Platforma Nozomi to zmienia, ponieważ jako jedyna oferuje utrwalanie UV LED i dedykowane tej technologii atramenty własnej produkcji. System Nozomi C18000 może z powodzeniem zastąpić dotychczas stosowane rozwiązania analogowe, ponieważ jest to maszyna bardzo szybka – może osiągać prędkość do 75 mb na minutę, czyli 8100 m2/godz. w druku bezpośrednim na arkuszach tektury falistej o wymiarach maksymalnych 1,8x3 m. Funkcja drukowania w trybie „double-lane” umożliwia pełne wykorzystanie prędkości i szerokości maszyny oraz zwiększa przepustowość do 9000 arkuszy tektury o wymiarach 80x60 cm na godzinę.
Przy tak wysokiej prędkości oczywiście niezwykle istotny jest wydajny RIP, który przetworzy dane – firma EFI dedykuje platformie Nozomi najbardziej zaawansowaną wersję procesorów Fiery, która pozwoli na optymalne wykorzystanie jej możliwości produkcyjnych. Wydajne i niezawodne workflow to również kluczowa sprawa na bardzo konkurencyjnym rynku przetwórstwa tektury falistej; w ofercie amerykańskiego koncernu znaleźć można oprogramowanie EFI Corrugated Packaging Suite, optymalizujące procesy produkcyjne. Naszą przewagą jest oferowanie pełnego pakietu narzędzi, doskonale ze sobą współpracujących i pozwalających na maksymalizację wydajności – podsumowuje José Luis Ramón Moreno. – Uważamy, że przetwórcy tektury falistej odczuwają już trend indywidualizacji opakowań i muszą się na niego przygotować. Nozomi C18000 umożliwia druk innej wersji każdego arkusza bez najmniejszej utraty wydajności.
Prekursor rozwiązań cyfrowych
Pierwszym na świecie użytkownikiem systemu EFI Nozomi C18000 jest hiszpańska firma Hinojosa Group, technologiczny lider produkcji zintegrowanych opakowań i prekursor rozwiązań cyfrowych na rynku zdominowanym przez technologie analogowe. Ta posiadająca 12 zakładów produkcyjnych na terenie Hiszpanii firma doświadczenia z technologią single-pass zbiera od 2013 roku, w którym to stała się pierwszym europejskim użytkownikiem maszyny Barberan, ma więc w tym zakresie nie tylko przygotowanie technologiczne, ale i wypracowany rynek zbytu. Hinojosa zatrudnia ponad 1250 osób i pracując na rzecz 6500 klientów rocznie przetwarza 600 milionów m2 tektury falistej. Posiada również dwie papiernie, które dostarczają surowiec na potrzeby grupy. Przez 70 lat Hinojosa wyprzedzała konkurencję w zakresie innowacji opakowaniowych, pomagając klientom w tworzeniu nowych, bardziej kreatywnych rozwiązań przy wykorzystaniu m.in. technologii inkjetowej, pozwalającej na produkcję opakowań z wartością dodaną – powiedział Eric Bacourt, CEO Hinojosa. – Jednoprzebiegowa technologia drukowania na tekturze falistej firmy EFI kontynuuje tę tradycję poprzez ustanowienie nowego standardu jakości i produktywności w inkjecie. Pozwoli ona naszym klientom na osiągnięcie licznych korzyści dzięki redukcji odpadów, usprawnieniu łańcucha dostaw dzięki produkcji just-in-time oraz nowym możliwościom marketingowym. Hinojosa koncentruje się zatem na rozwiązaniach opakowaniowych z wartością dodaną, nie na niskomarżowej produkcji na masową skalę. Maszyna została zainstalowana wczesną wiosną br. Od października pracuje w trybie 24/6 i w ciągu jednego miesiąca zadrukowała blisko 1 milion m2 tektury falistej. Większość prac drukowanych za pomocą systemu EFI Nozomi jest sześciokolorowa (CMYK oraz pomarańczowy i fioletowy), dzięki czemu konkuruje z jakością offsetową i flekso HD. Są to zazwyczaj opakowania zabawek, świeżych warzyw i owoców, żywności i napojów, produktów gospodarstwa domowego itp., produkowane na zamówienie klientów oczekujących spersonalizowanych produktów. Opakowania wydrukowane w systemie Nozomi spełniają wyśrubowane standardy naszych klientów w zakresie jakości druku i odwzorowania kolorów firmowych – mówi Eric Bacourt. – Są oni pod wrażeniem żywych kolorów, fotorealistycznych obrazów, płynnej gradacji barwnej oraz wysokiej jakości apli. Naszym największym wyzwaniem podczas adopcji technologii cyfrowej była wewnętrzna zmiana mentalności, zarówno na poziomie działu produkcji, jak i handlowego. Wciąż się uczymy, ale jedno jest pewne – technologia druku cyfrowego single-pass zdecydowanie nas wyróżnia na wysoce konkurencyjnym rynku. AN
W dniach 23-24 października br. miały miejsce dni otwarte dedykowane systemowi EFI Nozomi