Opakowanie dużego kalibru
20 Jan 2012 21:46
Tuleje tekturowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie zarówno jako produkt gotowy w opakowalnictwie, jak również w formie surowca do wytwarzania innych wyrobów. Jednym z przykładów nietypowego zastosowania tulei jest wykorzystanie jej w postaci opakowania specjalnego do przechowywania i transportu
amunicji dużego kalibru.
Zakres wykorzystania tulei tekturowych jest ogromny: mogą służyć jako rdzenie do nawijania różnych materiałów, elementy konstrukcyjne oraz formy szalunkowe w budownictwie. Na ich bazie wykonywane są także szpule nawojowe o różnych konstrukcjach i rozmiarach.
Wykorzystuje się je również do produkcji opakowań specjalnych, które służą do przechowywania i transportu przedmiotów o określonych kształtach i wymiarach. Opakowania takie są szczelne, wodoodporne, odpowiednio sztywne i wytrzymałe, a także ściśle dopasowane do przedmiotu, zapobiegając jego przemieszczaniu się wewnątrz opakowania. W przypadku niektórych produktów – takich jak wspomniana amunicja – ta ostatnia właściwości ma pierwszorzędne znaczenie.
Opakowanie na amunicję zostało opracowane i wdrożone do produkcji w Zakładzie Produkcji Opakowań „Tarnopak”. Składa się ono ze skrzynki wykonanej ze sklejki wodoodpornej oraz z umieszczonego wewnątrz pojemnika z wykorzystaniem tulei tekturowej. Skrzynia jest dopasowana wymiarami do standardowej palety 120x80 cm, a jej konstrukcja umożliwia łatwe i stabilne ustawianie skrzyń jedna na drugiej. Wewnątrz skrzyni, ściśle do niej dopasowany, umieszczony jest pojemnik – tuleja tekturowa zamknięta z obu stron wieczkami stalowymi. Odpowiednia konstrukcja ścianki tulei – zastosowanie specjalnych spoiw i materiałów barierowych – zapewnia pojemnikowi szczelność i wodoodporność. Pojemnik w trakcie badań odbiorczych jest zanurzany na kilka godzin pod wodę na głębokość 1 m.
Wewnątrz pojemnika umieszczane są wkłady z tulei tekturowych i pierścieni (np. ze sklejki). Tuleje tekturowe są odpowiednio do siebie dopasowane (mogą być w nich frezowane różne kształty), tak aby umieszczony wewnątrz przedmiot był unieruchomiony. Wyposażenie wewnętrzne pojemnika musi zapewnić podpieranie lub mocowanie przedmiotu w ściśle określonych miejscach, chroniąc zarazem inne newralgiczne elementy naboju. Opisane powyżej opakowanie spełnia wymagania certyfikacji UN dla przewozu materiałów niebezpiecznych. Pojemnik jest wzorem użytkowym zastrzeżonym przez Zakład Produkcji Opakowań „Tarnopak” z Jasła w Urzędzie Patentowym RP pod numerem 63435.
Opracowano na podstawie informacji firmy ZPO „Tarnopak”