Optymalizacja produkcji etykiet z X-800 VariLane firmy Xeikon
17 May 2013 09:05
Każdy doświadczony drukarz etykiet wie, że ich produkcja to coś znacznie bardziej skomplikowanego od samego procesu drukowania. Istnieje cały proces produk-cyjny, który zaczyna się w studiu graficz-nym, a kończy dostawą rolek z wyciętymi i uszlachetnionymi etykietami do klienta.
By pozostać konkurencyjnym na tym wymagającym rynku, konieczne jest wykorzystanie każdego metra kwadratowego podłoża i każdej sekundy pracy maszyny drukującej.
To dlatego wszystkie modele cyfrowych maszyn do produkcji etykiet z serii Xeikon 3000 są wyposażone w otwartą, skalowalną i modułową opcję X-800 Digital Front-End (DFE) umożliwiającą wydruk bezpośrednio z komputera. Zaprojektowana specjalnie dla maszyn Xeikona, X-800 stanowi bramę do komunikacji z maszyną o nieograniczonych możliwościach. Łączy ona przygotowanie do druku, obróbkę danych oraz funkcjonalność operacyjną maszyny drukującej i w zwarty sposób integruje je z istniejącymi systemami zarządzania produkcją oraz procesami biznesowymi. Minimalizując czasy przestoju i zwiększając wydajność, dodatkowo zapewnia ona niezbędne w konkurencyjnym środowisku producentów etykiet wysoką elastyczność oraz jakość produkcji.
Obecnie X-800 DFE jest dostępny z dodatkowym modułem VariLane opracowanym specjalnie z myślą o producentach etykiet, dzięki któremu drukarze mogą w pełni zoptymalizować wykorzystanie podłoża, zmaksymalizować wydajność oraz zredukować koszty nawet o 30%.
Na początku był Step&Repeat
Jedną z funkcjonalności włączonych do pierwszej wersji X-800 z 2004 r. była funkcja impozycji Post-RIP, która definiuje, w jaki sposób każdy projekt etykiety jest umieszczony w powtarzalnym kroku impozycyjnym. Etykiety są na ogół uszeregowane w formacie Step&Repeat, dzięki czemu mogą być wysztancowane w oddzielne role w procesach wykańczania. Inną znaczącą cechą tamtego oprogramowania było to, że każdy projekt etykiety mógł być zripowany tylko jeden raz i powielany, co istotnie zredukowało czas potrzebny na wykonanie RIP-a. Jako że cały proces odbywał się w środowisku cyfrowym, wprowadzanie poprawek i zmian w ostatniej chwili nie stanowiło żadnego problemu, pozwalając drukarzom na dodatkowe uelastycznienie realizacji zleceń.
Wspomniana funkcja cyfrowej impozycji była przydatna, o ile klient zamawiał dużą ilość identycznych etykiet i w każdym rzędzie na rolce można było umieścić takie same etykiety. Rynek się jednak zmieniał; w trosce o zaspokojenie rosnących potrzeb konsumentów producenci wszelakich dóbr zaczęli tworzyć coraz liczniejsze warianty swych produktów. Miało to nokautujący wpływ na drukarzy, którzy stanęli przed zadaniem drukowania unikalnych etykiet w coraz niższych nakładach. Zachowanie wysokiej wydajności produkcji i niskiego poziomu strat materiałowych stało się dla drukarń etykietowych prawdziwym wyzwaniem. Xeikon zareagował na tę sytuację pracami nad usprawnieniem funkcjonalności impozycji Post-RIP w X-800.
Pojawia się X-800 Job Optimizer
Xeikon X-800 Job Optimizer, który został zaprezentowany w 2010 r., umożliwił drukarzom tworzenie schematów impozycji dla różnych etykiet w jednym rzędzie, o ile miały tę samą wielkość. To zwiększyło elastyczność produkcji, zmniejszyło zużycie materiału i zredukowało czas drukowania. Przyjazny dla operatora interfejs ułatwiał wprowadzanie niezbędnych parametrów takich jak liczba rzędów czy wielkość odstępów między etykietami. Obliczeniem optymalnego pozycjonowania etykiet na rolce zajmowało się oprogramowanie, które umożliwiało również wpasowywanie separatorów między różne rodzaje etykiet umieszczone w jednej linii (co znacznie ułatwiło cięcie i przewijanie rolek).
X-800 VariLane: nowy poziom wydajności
X-800 Job Optimizer był znaczącym ułatwieniem w obsłudze niskonakładowych zleceń – o ile etykiety nie różniły się wielkością. Xeikon zdawał sobie jednak sprawę, że prawdziwe oszczędności można osiągnąć, jeśli na rolce da się umieścić etykiety o różnych kształtach (w oddzielnych rzędach). Z myślą o tej funkcjonalności wprowadził we wrześniu 2011 r. nowe usprawnienie w postaci oprogramowania X-800 VariLane. Nowa wtyczka zapewnia przygotowalniom druku swobodę tworzenia skomplikowanych schematów impozycji, które pozwalają na ustawianie w rzędach etykiet o różnych wielkościach (stąd nazwa wtyczki) i ich obróbkę w jednym przebiegu pracy maszyny.
Dzięki zastosowaniu X-800 VariLane drukarze etykiet osiągnęli wysoki poziom elastyczności produkcji, wydajności i oszczędności materiału. W oparciu o ostatnie symulacje z wykorzystaniem rzeczywistych danych pochodzących z zamówień klientów wynika, że są oni w stanie zredukować swe koszty nawet o 30%. Dowodem uznania dla X-800 VariLane jest nagroda w konkursie InterTech 2012, którą amerykańska organizacja Printing Industries of America (PIA) przyznaje co roku rozwiązaniom technologicznym mającym największe szanse na odniesienie sukcesu w sektorze graphic arts i sektorach pokrewnych.
Na podstawie informacji firmy Xeikon opracował TK