Ploter Summa F1612 to urządzenie z oferty polskiego dystrybutora – firmy Integart, które optymalizuje automatyzację i podnosi wydajność produkcji. Dostępne w wersji BASE lub PRO rozwiązanie jest też pierwszym produktem w klasie ploterów stołowych, który łączy zalety ploterów rolkowych, umożliwiając cięcie wymagających podłoży płaskich.
Ploter F1612, o szerokości stołu 160 cm i sile nacisku noża aktywnego wynoszącej 1200 g/cm2, jest w stanie ciąć arkusze i materiały sztywne oraz materiał w rolach. Radzi sobie z nośnikami typu: filc, tektura falista, tektura „plaster miodu”, korek oraz grube i sztywne folie.
Zastosowana w modelu wielofunkcyjna głowica może pomieścić trzy typy narzędzi jednocześnie, przy czym sama ich wymiana jest prosta i szybka. System automatycznie rozpoznaje rodzaj podzespołu, co w połączeniu z cyfrowym i mechanicznym sterowaniem głębokości i/lub nacisku poprawia precyzję cięcia materiałów. Chcąc jeszcze bardziej dopasować model F1612 do własnych potrzeb można wyposażyć go w jedną z dwóch głowic frezujących oraz szereg narzędzi takich jak: nóż oscylacyjny, narzędzie nacinające kiss-cut, V-cut lub nóż do tekstyliów.
Produktywność nie wynika jedynie z szybkości, z jaką porusza się głowica, lecz ma związek z czynnikami wpływającymi na osiągnięcie założonych przez przedsiębiorcę celów. Minimalizowanie przestojów, brak okresu bezczynności, przyspieszenie czasu pracy operatora i łatwość wdrożenia to podstawowe składowe sprawnego przepływu pracy. Wśród funkcjonalności F1612 znajdziemy między innymi opcję prowadzenia mediów dostępną wyłącznie w tym modelu. Oferowany w tym wariancie kosz jest poręcznym dodatkiem skracającym czas obsługi m.in. materiałów giętkich, przyczyniając się do optymalizacji przepływu pracy. F1612 może automatycznie przetwarzać kilka metrów materiału, podczas gdy kosz wychwytuje wycięty materiał i/lub odpady.
Z przodu i z tyłu urządzenia możemy umieścić składane stoły przedłużające dopasowujące wysokość urządzenia. W ten sposób mamy możliwość obróbki płyt większych niż obszar roboczy. Funkcja ciągłego podawania arkuszy pozwala na załadunek i rozładunek materiału podczas cięcia pomagając uniknąć przestojów.
W przypadku nacinania typu kiss-cutting funkcja Roll-up umożliwia nawijanie materiału z powrotem na rolę po jego przecięciu. Dzięki temu ploter może pracować bez nadzoru, pomagając w zachowaniu czystości i porządku w miejscu pracy. W przypadku cięcia na wylot, w połączeniu z koszem lub stołem wysuwanym możemy ustawić przepływ pracy, w ramach którego funkcja Roll-up zajmuje się gromadzeniem odpadów, podczas gdy operator zbiera wycięty produkt. Nawijarka jest również łatwo dostępna dla wózków lub innych narzędzi do obsługi ciężkich rolek.
W modelu F1612 dostępny jest też stół podsysowy z pompą próżniową. Pompa posiada pochłaniacz dźwięku, który utrzymuje materiał na miejscu podczas pracy, a system tłokowy automatycznie dostosowuje podciśnienie do obszaru pracy. Opcja ta znacznie ułatwia obsługę materiałów.
Przede wszystkim wszechstronność
Charakterystyczną cechą wszystkich urządzeń Summa serii F jest wszechstronność, dzięki której modele są unikalne pod względem możliwości adaptacyjnych. Solidna konstrukcja, dokładność i innowacyjna głowica pozwalają na instalację do trzech narzędzi z szerokiej gamy opcji, co daje niezliczone możliwości zastosowań. Plotery te są systemami szytymi na miarę – narzędzia i moduły mogą być wybierane na etapie zamawiania maszyny lub dodawane w dowolnym momencie, gdy planujemy rozszerzenie możliwości produkcyjnych.
Nie inaczej jest w przypadku urządzenia F1612, które sprawdza się w wielu obszarach produkcyjnych, a dodatkowo jest szybkie i dokładne, dzięki czemu poprawia czas przetwarzania i podnosi jakość realizowanych zleceń. Rozwiązanie znajduje zastosowanie zarówno w branży opakowaniowej, gdzie jest wykorzystywane między innymi do tworzenia kreatywnych i ekskluzywnych opakowań, jak i w produkcji grafik ściennych czy elementów komunikacji wizualnej (więcej szczegółów na stronie www.dobreplotery.com.pl).
Okiem użytkownika
Uniwersalność zastosowań ploterów Summa sprawdza się na całym świecie. Belgijskie maszyny tego typu cieszą się dużą rozpoznawalnością i renomą w branży LFP, co potwierdzają opinie użytkowników i przykłady zrealizowanych z sukcesem projektów. Wśród najczęściej wymienianych korzyści pojawiają się wyższy poziom automatyki produkcji, usprawnienie przepływu pracy i wzrost wolumenu produkcyjnego.
Specjaliści SpeedPro, amerykańskiej firmy działającej w branży komunikacji wizualnej i grafiki, przez lata wykonywali większość zadań cięcia ręcznie, zarówno w przypadku materiałów typu akryl, aluminium, jak i pianka. Obecnie, dzięki szerokiej gamie modułów i narzędzi Summa F1612, mogą przetwarzać zarówno miękkie, jak i sztywne podłoża. Nóż do cięcia heavy-duty, nóż do cięcia kiss-cut oraz frezarka pionowa są najczęściej używane w SpeedPro, przy czym pracownicy korzystają też z wielu innych narzędzi, np. do bigowania w przypadku tektury falistej oraz z narzędzi do cięcia klinowego w przypadku pianki.
Australijska firma poligraficzna Genr8 Printing w zeszłym roku zdecydowała się na zakup urządzenia Summa, aby rozwijać działalność i rozszerzać możliwości produk- cyjne. Oznakowanie, naklejki, nadruki na
drewnie, wydruki akrylowe, plakaty – Genr8 używa obecnie F1612 do wszystkich tego typu projektów, a także do wycinania paneli akustycznych stosowanych w pubach i restauracjach do wytłumiania i rozpraszania dźwięku. W tym celu wykorzystywane są wydruki z teksturą dźwiękochłonną, które następnie wycina się tworząc różne kształty za pomocą Summa F1612.
Kolejny użytkownik, szwedzka firma poligraficzna PA Media, aby wyeliminować potrzebę outsourcingu i uzyskać pełną kontrolę nad zadaniami cięcia, w maju ubiegłego roku podjęła decyzję o zakupie plotera
Summa F1612. Korzystne okazały się funkcjonalność rozpoznawania znaczników za pomocą wbudowanej kamery oraz funkcja PosterTrim, która pozwala na wydajne cięcie plakatów bez projektu graficznego i ingerencji operatora. Wcześniej cięcie nawet największego formatu odbywało się ręcznie, co było uciążliwe i czasochłonne. Wraz z F1612 usprawniono wielkoformatową produkcję i proces wykańczania, co korzystnie wpłynęło na jakość oferowanych usług i skróciło czas realizacji zleceń.
Plotery wielofunkcyjne Summa to urządzenia o dużych możliwościach, pozwalających na realizację nawet najbardziej kreatywnych projektów. To także jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń pracujące zarówno w ogromnych przedsiębiorstwach, jak i mniejszych firmach. Urządzenia tej marki należą do jednych z najpopularniejszych na świecie – to, co je wyróżnia, to między innymi łatwość obsługi oraz przystępna cena. Użytkownicy doceniają nie tylko ich wydajność, ale także wysoką jakość cięcia, jaką oferują. Dystrybutorem ploterów Summa jest firma Integart.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Integart