Dostawca usług druku, firma TriState Container Corporation, została pierwszym użytkownikiem Xeikon IDERA, zaanonsowanego przed rokiem rozwiązania do druku cyfrowego, które jest przeznaczone dla firm produkujących opakowania z tektury falistej.
Rodzinne przedsiębiorstwo TriState z Bensalem (Pensylwania, USA) dostarcza szeroką gamę produktów z tektury falistej, od pojemników transportowych po niestandardowe opakowania z drukiem wysokiej jakości, za pośrednictwem swych dwóch oddziałów: TriState Container oraz ProCorr Display and Packaging.
Allen Friedman, prezes TriState Container Corporation, wyjaśnia: Swoją pierwszą jednoprzebiegową maszynę cyfrową zobaczyłem jakieś pięć lat temu w zakładzie przetwórstwa tektury falistej. Tym, co mnie uderzyło, był potencjalny wpływ, jaki ta technologia może mieć na pokonanie ograniczeń obecnych technologii analogowych oraz wymagania, jakie przetwórcy stawiają nabywcom opakowań w celu utrzymania wewnętrznej wydajności i kosztów. Jako niezależna firma zawsze szukamy sposobów na tworzenie większej wartości dla naszych klientów, jednocześnie budując własną przewagę konkurencyjną. Wierzymy, że cyfrowa maszyna drukująca IDERA umożliwi firmie TriState osiągnięcie obu tych celów.
Odpowiedź na wyzwania współczesnego rynku
Xeikon po raz pierwszy poinformował o IDERA – nowej platformie rozwiązań cyfrowych przeznaczonej dla producentów opakowań z tektury falistej – w czerwcu 2020 roku. Anonsował ją jako optymalne rozwiązanie uwzględniające sytuację na rynku pudełek z tektury falistej związaną ze spadkiem wielkości nakładów, oczekiwaniami klientów na skrócenie czasu dotarcia na rynek i zapewnienie najwyższej jakości opakowań. IDERA ma umożliwić producentom opakowań osiągnięcie wyższej jakości druku niż fleksografia i pozwolić na realizację zleceń nisko- lub wysokonakładowych ze wszystkimi korzyściami zapewnianymi przez rozwiązanie druku cyfrowego na żądanie, takimi jak ograniczenie ilości odpadów. Co więcej platforma – zachwalana jako ekologiczne i kompaktowe rozwiązanie – umożliwia personalizację i wersjonizację opakowań.
IDERĘ stworzono z myślą o zapewnieniu przetwórcom tektury falistej szybkości, elastyczności i sprawności realizacji zleceń oraz stworzeniu klientom nowych możliwości podniesienia wydajności ich pracy. Jednym z głównych elementów platformy jest jednoprzebiegowa maszyna do postprintu drukująca dopuszczonymi do kontaktu z żywnością farbami wodnymi na powlekanych i niepowlekanych arkuszach tektury falistej w maksymalnym rozmiarze 1,6x2,8 m, z prędkością do 120 m/min, którą definiuje stosowanie lakieru, procesu suszenia czy gruntowania. Urządzenie można wyposażyć w urządzenia peryferyjne, m.in. automatyczne podawanie wstępne i układanie w stosy.
Spodziewamy się wewnętrznych i zewnętrznych korzyści dla TriState. Z punktu widzenia firmy możemy przenieść na IDERA zadania, które są lepiej dostosowane do technologii cyfrowej. Zewnętrznie to idealne rozwiązanie dla klientów z nowo powstającymi lub rozwijającymi się markami. Tego typu zlecenia mogą być zbyt małe dla fleksografii i zbyt duże dla druku w systemie multi-pass. W przeszłości marki te obawiały się związanego z poprawą jakości druku lub zmianami w projekcie wysokiego nakładu czasu i kosztów. Wiele z nich chciało zmienić swoje zwyczaje związane z zamówieniami. Dostrzegamy również możliwość rozwinięcia naszego potencjału projektowego z myślą o klientach – dodaje Allen Friedman.
Wspólne dziecko zespołów Xeikon i Flint Group
Aby stworzyć IDERĘ, firma Xeikon połączyła swoją własną, nabytą na przestrzeni lat wiedzę z zakresu technologii cyfrowych z doświadczeniem i potencjałem produkcyjnym spółki macierzystej Flint Group, która jako czołowy dostawca farb drukarskich do zadruku opakowań z tektury falistej posiada głęboką wiedzę na temat tego sektora. Jak tuż po premierze nowej platformy wyjaśniał Sebastien Stabel, kierownik działu Opakowań Tekturowych w firmie Xeikon: Blisko współpracujemy z Flint Group, naszymi partnerami oraz – co szczególnie istotne – z naszymi klientami nad dopasowaniem oprogramowania, maszyn i farb do konkretnych potrzeb rynku tektury falistej w Europie i Ameryce Północnej. Równocześnie uzupełniamy tę solidną bazę o naszą wiedzę na temat cyfryzacji.
To nie sekret, że we wzorcach behawioralnych konsumentów, marek i sprzedawców zachodzą gwałtowne zmiany – dodał Stabel. – Szybki rozwój handlu internetowego i rosnąca presja na zrównoważony rozwój tkwią u podstaw wdrażania kreatywnych rozwiązań w zakresie cyfryzacji opakowań z myślą o podniesieniu poziomu wydajności. Popyt klientów na szybkie, niepowtarzalne i atrakcyjne produkty podnosi poprzeczkę łańcuchom dostaw w zakresie skracania czasu realizacji zamówień i jeszcze szybszych dostaw.
Migracja z postprintu na tekturze falistej ku drukowi cyfrowemu na tym medium to optymalna droga dla myślących przyszłościowo klientów, by przygotować się na przyszły sukces. Xeikon twierdzi, że rozwiązanie IDERA to zwycięskie połączenie najlepszej w swej klasie, jednoprzebiegowej maszyny do druku cyfrowego, opatentowanych farb do bezpiecznego druku na opakowaniach spożywczych oraz otwartego systemu umożliwiającego dodawanie rozwiązań zewnętrznych dostawców: urządzeń peryferyjnych, systemów workflow, inspekcji wizyjnej itd. w celu osiągnięcia maksymalnie zintegrowanego rozwiązania.
Jak mówi Allen Friedman, prezes TriState Container Corporation: Cieszymy się z możliwości promowania wysokiej jakości druku IDERA wśród naszych klientów i z realizacji krótkich i długich serii ze wszystkimi korzyściami płynącymi z cyfrowego rozwiązania druku na żądanie, w tym ze zmniejszoną ilością odpadów. Co ważniejsze, rozpoczęliśmy długoterminową współpracę z firmą Xeikon, ponieważ uważam, że jest ona jednym z niewielu dostawców posiadających kompetencje, zasoby i podejście pozwalające odnieść sukces na rynku cyfrowej produkcji tektury falistej.
Sebastien Stabel z firmy Xeikon dodaje: Xeikon jest oczywiście podekscytowany cyfrowym potencjałem rynku tektury falistej, a pomyślne wdrożenie tej referencyjnej instalacji ma kluczowe znaczenie. Wspólnie z TriState opracowaliśmy model biznesowy, a także techniczne rozwiązanie, by uruchomić cyfrową produkcję. TK