Recykling polistyrenu – współpraca Trinseo i COEXPAN 
21 Sep 2020 11:10

Firma Trinseo, globalny dostawca materiałów i producent tworzyw sztucznych, spoiw lateksowych oraz kauczuku syntetycznego, poinformowała na początku września o nawiązaniu współpracy z COEXPAN, światowym liderem w zakresie ekstruzji arkuszy dla rynków mleczarskich w Europie, Wspólnocie Niepodległych Państw i Ameryce wykorzystujących maszyny FFS. 

Obie firmy będą współdziałać przy walidacji różnych technik recyklingu polistyrenu i przy opracowywaniu tworzyw PS zawierających surowiec z odzysku, który można wykorzystać w stosowanych przez branżę mleczarską maszynach FFS (formująco-napełniająco-zamykających). Dzięki materiałom dostarczonym przez Trinseo firma Coexpan będzie testować różne technologie produkcji z wykorzystaniem polistyre-nu pozyskanego w procesach recyklingu w INNOTECH (Centrum Innowacyjnych Technologii Opakowań Sztywnych i Giętkich COEXPAN i EMSUR).

Rynek opakowań FFS na produkty mleczarskie, który przez lata preferował stosowanie polistyrenu ze względu na jego techniczną wyższość względem innych polimerów, w ostatnim czasie notuje zwiększone zainteresowanie alternatywnymi materiałami wynikające z błędnej oceny zrównoważenia i recyklowalności polistyrenu. Jak czytamy we wspólnym oświadczeniu Trinseo i COEXPAN: Polistyren pochodzący z recyklingu (r-PS) to prawdziwy przełom na rynku FFS. Polistyren posiada jedyny w swoim rodzaju potencjał nie tylko w zakresie recyklingu obiegu zamkniętego, ale także niższego śladu węglowego i wydłużonego cyklu życia z uwagi na swoją prostotę i łatwość pełnego odzysku, co zapewnia polistyrenowi znaczną przewagę konkurencyjną w stosunku do wszystkich alternatywnych materiałów. Produkcja na przemysłową skalę zostanie uruchomiona w trzecim kwartale 2022 r.

Dinis Mota, dyrektor generalny COEXPAN, powiedział: Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z Trinseo, która pozwoli nam zaprezentować rentowność procesów mechanicznego i chemicznego recyklingu polistyrenu, polimeru o doskonałych własnościach pod względem wydajności i obiegowości na rynku opakowań spożywczych. Współpraca w tym zakresie z Trinseo jest dla nas, globalnego lidera w zakresie rozwiązań pakujących FFS i termoformujących, sposobem na wzmocnienie wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jesteśmy bardzo podekscytowani tą kooperacją. Widząc, jak kluczową rolę w roku bieżącym odegrały opakowania plastikowe pod względem zapewnienia bezpieczeństwa żywności i higieny, zdajemy sobie sprawę z jeszcze większej roli recyklingu i obiegu materiałowego. 

Z myślą o nich nasze centrum badawcze INNOTECH stale poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Nie wdrażamy nowych produktów bez uwzględnienia potrzeb cyrkularności. Wspomniana współpraca stanowi unikalną platformę, która potwierdza nasz cel, jakim jest wspieranie i osiągnięcie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Nicolas Joly, wiceprezes działu Tworzyw Sztucznych i Surowców w Trinseo, dodał: Niezwykle cieszy nas współpraca nawiązana między COEXPAN i Trinseo. Stanowi ona kolejny ważny etap na drodze produktów ze zrecyklowanego polistyrenu na półki sklepowe. Wyjątkowe możliwości recyklingu zapewniane przez polistyren są dzisiaj doceniane w znacznie szerszym zakresie, dlatego tak wspaniale jest móc współpracować z liderami w całym łańcuchu wartości przy dalszym rozwoju tego uznania. Osiągnięcie pełnej obiegowości przez polistyren zbliża się wielkimi krokami, w co z pełną pasją angażuje się Trinseo, zaś podobna współpraca jest kluczowa dla przyspieszenia przejścia do GOZ i przyczynienia się do osiągnięcia celów recyklingu ustalonych przez Komisję Europejską.

Całkowite zobowiązanie Trinseo na rzecz osiągnięcia pełnego odzysku polistyrenu obejmuje opracowywanie technologii recyklingu mechanicznego, rozpuszczalnikowego oraz chemicznego, a zwłaszcza: zapowiedź budowy pierwszego w swoim rodzaju zakładu recyklingu chemicznego polistyrenu w Europie; zaoferowanie klientom do 2025 r. opakowań z polistyrenu ze średnią zawartością 30% surowca pochodzącego z recyklingu; aktywność w roli członka-założyciela konsorcjum Styrenics Circular Solutions (SCS), które poszukuje nowych metod recyklingu polistyrenu; współpracę z ogniwami łańcucha dostaw przy odkrywaniu nowych metod na zwiększenie ilości i poprawę jakości tworzyw sztucznych zbieranych oraz odzyskiwanych w procesach segregacji odpadów.

Na podstawie materiałów firmy Trinseo opracował TK