Reminiscencje po interpacku: Bosch i KHS
30 Sep 2014 14:02
Tegoroczne targi interpack 2014, które odbyły się w maju w Düsseldorfie, stanowiły dla zwiedzających doskonałą okazję do zapoznania się z innowacjami przygotowanymi przez czołowe firmy dla sektora opakowaniowego. Z bogatą ofertą przeznaczoną dla szerokiej grupy producentów z różnych sektorów przemysłu na targach pojawiły się m.in. firmy Robert Bosch GmbH oraz KHS.
Jedną z innowacji Boscha w dziedzinie maszyn opakowaniowych była linia do pakowania herbatników, którą bez przesady można uznać za jedną z najbardziej uniwersalnych linii opakowaniowych w skali światowej. Maszyna pracująca w układzie poziomym (Flow Wrapping) może pakować herbatniki rozmaitych kształtów: okrągłe, prostokątne, gładkie i zdobione, jednoi kilkuwarstwowe, ustawione na płask w stosiki jeden na drugim lub na krawędzi w szereg jeden za drugim, w liczbie 2x2 i 2x4 w stosikach albo od 8 do 14 sztuk w szeregu. Zmiana z układu w stosach na układ szeregowy wymaga około 3 minut, a zmiana liczby herbatników w jednym opakowaniu może zostać dokonana w minutę bez potrzeby wymiany części czy elementów maszyny. Produkty są pakowane w owinięcia z folii polietylenowej metalizowanej od strony stykającej się z produktem, którą dostarczyła firma Huhtamaki Flexible Packaging. Paczuszki herbatników są formowane w systemie poziomym z jednym połączeniem zgrzewanym wzdłużnym i dwoma poprzecznymi na obu końcach. Zgrzewanie jest wykonywane z prędkością 80 m/min.
W uzupełnieniu pakowania w opakowania jednostkowe linia jest dostosowana do uniwersalnego pakowania w opakowania transportowe – pudła tekturowe typu RSC i HSC (regular and half slotted containers), czyli standardowe pudła klapowe z klapami zewnętrznymi stykającymi się i z klapami niestykającymi się z różnymi możliwościami zamykania: od zamykania taśmą przylepną albo zaklejania klejem topliwym hot melt do pozostawienia pudła otwartego do zamknięcia przez trzecią osobę. Formowanie pudła z wykroju, napełnianie produktem w opakowaniach jednostkowych i zamykanie są zintegrowane w linii pakującej, co przyczynia się do zwartej konstrukcji maszyny i ograniczenia potrzebnego na jej zainstalowanie miejsca. Manipulacje produktem odbywają się w sposób bardzo delikatny i ostrożny tak, że ilość okruchów jest minimalna.
Linia jest wyposażona w trójwymiarową technologię kontroli produktu z odrzucaniem połamanych herbatników zapobiegającym gromadzeniu się okruszyn, co umożliwia stały przepływ pakowanego produktu i wysoką wydajność. Zapewnione są dobra widoczność i dostęp do wszystkich elementów wymagających oczyszczania oraz do taśm, które są łatwe do oczyszczania i wymiany.
Kolejną innowacją Grupy Bosch była maszyna typu KF 2/4 –karuzelowa aseptyczna napełniarka i zamykarka do butelek i kubków. Maszyna napełnia opakowania płynami także o wysokiej lepkości zawierającymi włókna i cząsteczki, takimi jak: jogurty owocowe, napoje mleczne, herbata, kawa, napoje białkowe, pożywki dla dzieci i produkty żywieniowe dla chorych. Maszyna może napełniać i zamykać opakowania o pojemności od 100 do 1000 mililitrów z wydajnością do 10 tys. opakowań/h dla butelek o pojemności 200 ml. Dzięki zastosowaniu serwomotorów zapewniona jest duża uniwersalność maszyny z szybkimi zmianami typu opakowań (butelka, kubek) oraz ich pojemności.
Jeszcze inną innowacją była maszyna typu FXS Combi do napełniania i zamykania strzykawek, fiolek oraz zasobników typu cartridge ze zintegrowanym stanowiskiem zamykania fiolek i kartridżów. Maszyna jest wyposażona w 6 głowic dozujących produkt z pompami perystaltycznymi lub rotacyjnymi pompami tłokowymi albo systemem napełniania PreVas (pre-validated single-use filling system). Maszyna jest także dostosowana do liofilizacji zawartości fiolek, zapewniającej przedłużenie przydatności do użycia zawartych w nich farmaceutyków.
Nowością godną wzmianki było zastosowanie specjalnego kleju do grupowania butelek z PET w zestawach zbiorczych nazwanych Nature MultiPack przez prezentującą swoje wyroby w hali wystawowej 13 firmę KHS GmbH z Dortmundu w Niemczech. Ustawiane na przenośniku taśmowym w rzędzie jedna za drugą 3 butelki z PET są sklejane punktowo ze sobą, po czym dwa takie zestawy po 3 butelki są podobnie łączone ze sobą. Sklejonych ze sobą butelek nie można oderwać przez pociąganie, natomiast można je oddzielić przez obracanie wokół osi. Zestawy 6 butelek są przenoszone przez robota do drugiej maszyny, gdzie po napełnieniu produktem są pakowane do rękawów z folii termokurczliwej w pełni zamkniętych na czołach i opatrzonych uchwytem do noszenia. Alternatywą w tej samej maszynie może być ustawianie zestawów na tackach tekturowych i pakowanie do rękawów z otworem na czole, ale chociaż w tym drugim wypadku uzyskuje się niewielkie oszczędności folii, to pierwszy sposób zapewnia znacznie większe oszczędności materiałowe dzięki wyeliminowaniu tacek tekturowych przy uzyskaniu wystarczającej stabilności opakowania zbiorczego, czyli także zmniejszeniu obciążenia środowiska naturalnego. Uniwersalna maszyna typu Innopack Kisters TSP może pakować w opakowania zbiorcze na tackach tekturowych albo z przekładkami tekturowymi w rękawie z folii kurczliwej, albo tylko na tackach tekturowych lub tylko w rękawie z folii kurczliwej bez tacek w pełni zamkniętym na czołach lub z otworem na czole zestawy butelek z PET lub PE-HD, butelek szklanych, puszek konserwowych i napojowych oraz pudełek zarówno o kształcie cylindrycznym, jak i prostopadłościennym z wydajnością do 7200 opakowań zbiorczych/h.
Opracował mgr inż. Marian Feldman