Firma Sistrade, producent systemów informatycznych klasy ERP/MIS dla sektora opakowaniowego, zaprezentowała ostatnio najnowszą wersję swojego systemu, noszącą nazwę S10.
System Sistrade MIS|ERP, dedykowany branży opakowaniowej, funkcjonuje już na rynku od roku 2000. W chwili obecnej wspiera procesy produkcyjne, handlowe oraz decyzyjne w drukarniach opakowaniowych w 22 krajach.
System jest rozwiązaniem webowym; architektura ta daje ogromny komfort użytkownikowi, który ma dostęp do systemu z urządzenia (PC, laptop, tablet, smartfon) wyposażonego w przeglądarkę internetową (Explorer, Safari, Chrome) z dowolnego systemu operacyjnego (IOS, Android, Windows, Linux). System może być zainstalowany na serwerze klienta bądź w SISTRADE Data Center. To klient decyduje, w którym miejscu mają znajdować się jego dane.
Wspomniana architektura systemu daje dużą elastyczność użytkownikom. Handlowcy są w stanie wykonywać kalkulacje na tablecie na spotkaniu podczas rozmowy z klientem, przebywając poza siedzibą firmy. Zarząd ma dostęp do raportów i danych analitycznych będąc w delegacji służbowej. Naszym zaufanym klientom możemy dać dostęp do panelu rejestracji zapytań o kalkulacje. Wysoka elastyczność i konfigurowalność to cechy, które wzbudziły uznanie dla systemu Sistrade wśród wielu klientów.
Sistrade ERP/MIS
Sistrade MIS (Management Information System) | ERP (Enterprise Resource Planning) jest w pełni zintegrowanym systemem obejmującym następujące elementy działania organizacji: zarządzanie działem handlowym, kalkulacje, CRM, zarządzanie produkcją, gospodarkę materiałową, planowanie, kontrolę jakości oraz księgowość.
System jest oparty na bazie danych Microsoft SQL Server. Wartościowymi funkcjonalnościami dla użytkownika są Sistrade Raport Generator oraz Notification Center. Pierwszy generator pozwala na tworzenie własnych spersonalizowanych raportów. Drugie narzędzie umożliwia stworzenie reguł wysyłania powiadomień drogą mailową bądź wewnątrz systemu. Jeśli zaistnieje pewne zdarzenie (np. rzeczywista produkcja danego zlecenia na danej maszynie przekroczy zaplanowany czas), odpowiedni użytkownik otrzyma powiadomienie (alert). Idąc dalej administrator jest w stanie samodzielnie tworzyć reguły i powiadomienia.
Aktualizacja MIS|ERP Sistrade S10 przyniosła ponad 180 nowych funkcjonalności, które finalnie przekładają się na zwiększenie wydajności i produktywności przedsiębiorstwa.
Produkcja kartoników dla branży farmaceutycznej
Aktualizacja tego modułu ucieszyła szczególnie producentów kartoników dla sektora farmaceutycznego. Nie jest tajemnicą, iż w ostatnim roku przybyło bardzo dużo klientów z tego sektora, używających systemu Sistrade. Koncerny farmaceutyczne narzucają wiele obostrzeń i norm dla drukarń startujących w przetargach. Tego typu produkcja wymaga również wysoce zorganizowanego działu kontroli jakości. Kontroli podlegają surowce przed przyjęciem do magazynu, kontrolowane są półprodukty oraz produkty gotowe. Odbywa się również proces drukowania certyfikatów zgodności, często według wzoru zleconego przez koncern farmaceutyczny. Sistrade usprawnił również proces wykonywania ofert do przetargów farmaceutycznych, gdzie wymagane jest wykonanie w krótkim czasie wielowariantowych kalkulacji. Obecnie S10 to nieoceniona pomoc w zarządzaniu drukarnią ukierunkowaną na produkcję farmaceutyczną.
Integracja z oprogramowaniem typu CAD
Funkcja importowania plików DXF z oprogramowania typu CAD była już obecna w poprzednich wersjach. Nowa wersja przyniosła wiele udoskonaleń oraz poszerzyla listę oprogramowań, z których jest możliwy taki import. Na etapie kalkulacji istnieje możliwość importu pliku DXF do systemu SISTRADE. Plik ten zawiera obraz konstrukcji opakowania, jego dokładny rozrys oraz zaznaczenie rodzajów noży wykrojnika. W dalszym etapie użytkownik dokonuje impozycji opakowań, a system podpowiada optymalny format kartonu. Informacje o długości poszczególnych noży pozwalają na precyzyjną kalkulację kosztów wykrojnika zamawianego u podwykonawcy tego narzędzia.
Zaopatrzenie oraz magazyn kartonów
Jedną z głównych funkcjonalności modułu jest planowanie gospodarki materiałowej. Tym samym wiele narzędzi pojawiło się dookoła MRP (Material Requirements Planning). MRP automatycznie informuje użytkownika o niezbędnych kartonach do zamówienia analizując zaakceptowane zlecenia produkcyjne, złożone rezerwacje, minimalne stany magazynowe, dostawy w toku. Faktem jest, że precyzyjne planowanie gospodarki materiałowej pozwala na dokonanie olbrzymich oszczędności w przedsiębiorstwie. Aktualizacja zawierała również szereg usprawnień dla kontroli jakości surowców podczas przyjęcia magazynowego. To aspekt bardzo istotny w przemyśle opakowań giętkich oraz w przypadku producentów druków zabezpieczonych.
O.E.E a produkcja kartoników
W ostatnim czasie wiele się mówi o wdrożeniu współczynnika O.E.E. w przemyśle opakowaniowym. Coraz więcej klientów z sektora opakowań kartonowych wdrożyło monitorowanie tego współczynnika jako element strategii Lean Manufacturing. Nowa aktualizacja przyniosła więcej raportów oraz narzędzi analitycznych mierzących wspomniany KPI. Na uwagę zasługuje również rozwiązanie Keizen Dashboard, panel analityczny wspomagający regularne wewnątrzorganizacyjne spotkania Keizen. Dashboardy produkcyjne pokazujące aktualny stan wskaźnika O.E.E. zyskały wiele nowych usprawnień. Wersja S10 to również kilkanaście funkcjonalności w zakresie planowania produkcji, m.in. nowe sposoby optymalizacji planowania zasobów oraz pracowników na maszynach produkcyjnych.
Integracja systemu z maszynami
W ostatnim czasie większość wdrożeń systemu Sistrade MIS|ERP zawierała integrację systemu z maszynami produkcyjnymi za pomocą PLC. Integracja była wykonana zarówno z maszyną drukującą, sztancą, jak i ze składarko-sklejarką. Użytkownicy doceniają jakość zebranych danych, a tym samym dążą do precyzyjnej kalkulacji poprodukcyjnej wyrobu gotowego. Integracja z maszynami produkcyjnymi pozwala również na dokładną kontrolę faktycznego stanu produkcji. Czujniki zliczają dokładny czas produkcji oraz liczbę zużytych metrów bieżących surowca bądź zadrukowanych arkuszy. Ryzyko popełnienia błędu przez raportującego operatora zostaje zminimalizowane.
Kontrola Jakości
To jeden z bardzo ważnych modułów, szczególnie w branży farmaceutycznej. Moduł zarządzania kontrolą jakości zarówno organizuje i ułatwia pracę w laboratorium, jak i wymusza wykonanie kontroli jakości przez operatora. Wyróżniamy cztery rodzaje kontroli jakości: surowców, półproduktów, wyrobów gotowych oraz autokontrola. Procesy autokontroli wymuszają wykonanie określonych testów lub badań przez użytkowników produkcyjnych, np. operatorów maszyn produkcyjnych. Operatorzy mogą potwierdzić stan maszyny przed produkcją, oddanie makulatury do recyklingu. Ten ostatni rodzaj kontroli jakości doczekał się wielu nowych aktualizacji w wersji S10.
Business Intelligence
O analityce Business Intelligence, zarządzaniu Big Data oraz wykorzystaniu BI w procesach decyzyjnych bardzo dużo się ostatnio mówi, szczególnie w obszarze Industry 4.0. Wersja S10 dopracowała ten moduł, który pojawił się na stałe w ofercie rok temu. Ważne jest, iż funkcjonalność stanowi integralną część systemu. Dzięki temu raportowanie jest bardzo precyzyjne.
Energy Management
Moduł pozwalający na zbieranie informacji o faktycznym stanie zużycia energii. Ideą jest zainstalowanie czujników pomiędzy maszynami produkcyjnymi a gniazdem elektrycznym. Czujniki monitorują oraz przesyłają informację o faktycznym stanie zużytej energii podczas produkcji danego zlecenia. Finalnie użytkownik dostaje precyzyjną informację o faktycznym koszcie wykonania zlecenia produkcyjnego. Z doświadczenia wynika, iż sam fakt monitorowania zużycia energii pozwala na zaoszczędzenie jej nawet w 10%.
Smart Statistics
Sistrade SmartStatistics to zestaw inteligentnych raportów managerskich przeznaczony dla zarządzających poszczególnymi działami. Funkcjonalność monitoruje KPI (Key Performance Indicators) poszczególnych działów. Zastosowane współczynniki KPI wynikają z najlepszych praktyk zebranych podczas podobnych wdrożeń u innych klientów. Jest to potężne narzędzie wspomagające procesy decyzyjne poszczególnych działów. Wykresy są w pełni responsywne i przystosowane do urządzeń mobilnych.
Moduł zarządzania ruchem
Moduł usprawniający działania departamentu utrzymania ruchu. Głównym jego zadaniem jest zarządzanie naprawami oraz przeglądami konserwacyjnymi. Pozwala nie tylko na tworzenie zleceń przeglądu, ale w pełni rozlicza dział utrzymania ruchu. Wiemy, ile kosztują nas dokładnie przestoje maszyn. Aktualizacja przyniosła dużo nowych raportów analitycznych.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Sistrade