Skoncentrowani na przyszłości jak wiązka lasera 
24 Jun 2020 08:31

Włoska firma SEI Laser dostarcza dodatkowe rozwiązania dla firm zajmujących się produkcją opakowań giętkich na rynku przetwórczym. 

Dzięki nowej platformie dział opakowań giętkich SEI wykonuje laserowe cięcie, punktowanie, mikro- i makroperforację na różnych rodzajach tworzyw sztucznych, nylonów oraz folii laminowanych. Firma koncentruje się również na pomocy w redukcji odpadów spożywczych poprzez zastosowanie zaawansowanych koncepcji opakowań przy jednoczesnym zwiększeniu udziału zrównoważonego rozwoju w funkcjonowaniu obecnych systemów opakowaniowych. Matteo Maffeis, kierownik sprzedaży działu opakowań giętkich SEI Laser, przedstawia charakterystykę firmy, jej oferty i rozwiązań w dziedzinie opakowań oraz pokazuje, jak technologia laserowa pomaga w stawianiu czoła wyzwaniom z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Wyznaczanie kierunków działania

Od 1982 roku SEI Laser rozwija technologię laserową do zastosowań przemysłowych. Obecnie firma oferuje szeroką gamę rozwiązań laserowych dla klientów z branż takich jak: branża oświetleniowa, komunikacja wizualna, grafika, przetwórstwo papieru, etykietowanie, produkcja opakowań giętkich, produkcja opakowań tekturowych, branża modowa, wyposażenie wnętrz, motoryzacja, inżynieria i elektronika.

 Firma SEI Laser projektuje i produkuje systemy z galwanometrycznymi głowicami skanującymi wyposażonymi w lasery CO2 i lasery na ciele stałym do znakowania. Są to m.in. systemy ploterów płaskich z interpolowanymi osiami współrzędnych wyposażonymi w lasery CO2 i lasery na ciele stałym do cięcia i znakowania oraz inne systemy OEM. Wszystkie systemy korzystają z autorskiego oprogramowania Icaro, które działa na platformie Windows, dzięki czemu można je łatwo łączyć nawet z najbardziej rozwiniętymi wersjami oprogramowania CAD-CAM na rynku.

Jako lider we włoskiej technologii laserowej i wzornictwie SEI Laser specjalizuje się w produkcji zintegrowanych rozwiązań specyficznych dla zastosowań opartych na współczesnej technologii laserowej. Rozwiązania, które firma opracowała dla rynku przetwórczego, to wysokowydajne i modułowe, elastyczne platformy, które można rozszerzać oraz modernizować w celu dopasowania ich do różnych obszarów zastosowań takich jak produkcja opakowań giętkich, etykietowanie, produkcja opakowań tekturowych oraz druk komercyjny i grafika.

Początki SEI Flexible Packaging

Firma SEI Laser opracowała system SEI Flexible Packaging, aby zaspokoić potrzeby producentów opakowań giętkich. Składa się on z nowej linii modułów laserowych przeznaczonych do cięcia laserowego, punktowania laserowego oraz makro- i mikroperforacji różnych materiałów takich jak: PE, PET, PP, nylon, PTFE, folia laminowana i papier.

Rozwiązania SEI Laser do produkcji opakowań giętkich mogą pomóc w dodaniu wartości opakowaniom firmy, zapewniając jej klientom znaczny stopień zróżnicowania na coraz bardziej przepełnionym rynku. Systemy laserowe firmy mają cztery kluczowe cechy. Pod względem jakości głównymi zaletami związanymi z zastosowaniem lasera są: precyzja selektywnego usuwania materiału, możliwość perforowania laserowego oraz powtarzalność procesu. Wysokowydajne lasery SEI Laser mogą przetworzyć ponad 500 m/min. Elastyczność w pełni cyfrowego procesu pozwala na szybką zmianę trybu pracy i znaczną redukcję przestojów oraz obniżenie kosztów (co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych metod mechanicznych). W kwestii zrównoważonego rozwoju opakowanie typu otwórz/zamknij ogranicza marnotrawstwo żywności i negatywny wpływ na środowisko – są to poważne problemy, które dotyczą wielu użytkowników końcowych.

Systemy Packmaster

Systemy laserowe firmy SEI pozwalają na tworzenie różnych innowacyjnych rozwiązań w świecie opakowań giętkich, w tym opakowań typu otwórz/zamknij, opakowań z okienkiem oraz mikro- i makroperforacji umożliwiającej „oddychanie” i podgrzewanie danego produktu w mikrofalówce. Nowe systemy laserowe zaprojektowane i zbudowane przez firmę SEI są wyposażone w moduł cięcia laserowego, punktowania laserowego, makro- i mikroperforacji elastycznych folii jedno- lub wielowarstwowych z różnych materiałów, w tym PE, PET, PP, nylonu, PTFE i folii laminowanych, a także papieru.

Do produkcji opakowań w trybie poprzecznym (cross-web)

Flagowym rozwiązaniem firmy jest linia do produkcji opakowań w trybie poprzecznym Packmaster CW (Cross Web), system o dość kompaktowych wymiarach, który jest umieszczany bezpośrednio w ciągu produkcyjnym istniejących maszyn drukarskich, tnących i laminujących. Jest on dostępny dla wstęg o szerokości do 1800 mm i może osiągać prędkość przetwarzania do 400 m/min podczas cięcia, punktowania oraz mikroperforowania z wykorzystaniem skanujących głowic galwanometrycznych. Za pomocą linii Packmaster CW operator może tworzyć okienka, które są coraz częściej stosowane w opakowaniach papierowych, rozwiązaniach typu laminat z folią lub systemach typu otwórz/zamknij dla opakowań na pieluszki czy karmę dla zwierząt, mikrootwory w opakowaniach na sałatę, pomidory, woreczkach na dania z kurczakiem lub mikronacięcia i nakłucia w opakowaniach do podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej. Technologia ta jest idealna dla wszystkich producentów opakowań w przemyśle spożywczym i higienicznym. Ponadto w pełni cyfrowy proces pozwala na natychmiastową zmianę trybu pracy przy znacznym skróceniu czasu przestoju i obniżeniu kosztów, ponieważ nie jest już konieczne stosowanie mechanicznego procesu wykrawania. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest stworzenie dowolnego kształtu geometrycznego: lasery są w stanie narysować wewnątrz obszaru cięcia złożone jak nigdy dotychczas kształty geometryczne, które byłyby po prostu niemożliwe do osiągnięcia przy tradycyjnym procesie cięcia/wykrawania bezpośrednio na laminatorze.

SEI Laser produkuje systemy zamknięte; jedyny interfejs znajdujący się na maszynie służy do sterowania awaryjnego. Wprowadzono to rozwiązanie ze względu na fakt, że zapewnia ono większą standaryzację procesu i nie wymaga od operatora wykonywania żadnych działań. System jest wyposażony w funkcję odsysania oparów oraz dolny pojemnik do odzysku odpadów.

Do produkcji opakowań w trybie wzdłużnym (web-direction)

Drugie rozwiązanie – Packmaster Web, nieco prostsze i pozwalające na jeszcze większą oszczędność miejsca, wykorzystuje funkcję pracy w trybie wzdłużnym. Przy szerokości wstęgi do 1800 mm i prędkościach wynoszących ponad 500 m/min w zastosowaniach wymagających ciągłego perforowania dla opakowań typu otwórz/zamknij, system Packmaster z zastosowaniem trybu wzdłużnego wykrawa mikrootwory o kontrolowanych średnicach i nacięciach. Laser umożliwia również operatorom wykonywanie napisów bezpośrednio na opakowaniu, na przykład dostosowywanie opakowań giętkich za pomocą nanoszenia unikalnych kodów, numerów serii produkcyjnej i/lub dat ważności.

Nieskończone możliwości lasera

Możliwości aplikacji są nieograniczone. W przyszłości liczba opakowań z okienkiem i opakowań wielokrotnie zamykanych zdecydowanie wzrośnie. Oznacza to, że możliwe będzie ograniczenie marnotrawstwa żywności i wpływu na środowisko w różnego typu zastosowaniach. Są to z pewnością kwestie, które w znacznym stopniu dotyczą dzisiejszych konsumentów.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Integrators