Presja kosztowa, niedobór wykwalifikowanych pracowników i zrównoważony rozwój – drukarnie na całym świecie muszą radzić sobie ze wszystkimi tymi kwestiami, a jednocześnie zachować konkurencyjność. W branży poligraficznej miarą konkurencyjności drukarni są koszty w przeliczeniu na wydrukowany arkusz. Jak obiecuje firma Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg), nowa generacja jej maszyn, wyposażona w liczne innowacyjne funkcje, obniża koszty, pomaga złagodzić niedobór wykwalifikowanych pracowników i poprawia zrównoważony charakter drukarni.
Nowy Speedmaster XL 106 Peak Performance znacznie obniża koszty produkcji, co sprawia, że nasi klienci w sektorach komercyjnym, opakowań i druku etykiet są bardziej konkurencyjni – mówi dr Ludwin Monz, dyrektor generalny Heidelberg. – Spodziewamy się, że użytkownicy produkujący opakowania w formacie 70 x 100 cm – w porównaniu z poprzednią generacją – osiągną nawet 20-procentowy wzrost ogólnej produktywności.
Koszty w dół – konkurencyjność w górę
Aby to osiągnąć, Heidelberg proponuje większą prędkość i wyższy poziom automatyzacji. Nowa generacja maszyny Speedmaster XL 106 Peak Performance może drukować do 21 tys. arkuszy na godzinę. Umożliwia także drukowanie autonomiczne w procesach produkcji opakowań, a to dzięki ulepszonej koncepcji Push to Stop. Oznacza to, że skomplikowane parametry produkcyjne mogą być teraz konfigurowane całkowicie automatycznie również w druku opakowań i etykiet. Przewidujemy, że wysokonakładowy producent opakowań lub producent etykiet klejonych na mokro osiągnie wkrótce poziom produkcji 100 mln arkuszy rocznie. Liczba ta stanowi 20-procentowy wzrost w stosunku do 85 mln arkuszy produkowanych obecnie przez liderów branży – mówi Markus Leichtle, starszy kierownik w dziale opakowań przemysłowych w firmie Heidelberg.
Mike Günther, dyrektor zarządzający firmy colordruck Baiersbronn GmbH i pilotażowy klient testujący nową generację Peak Performance, zgadza się z przedmówcą: Oczekujemy znacznego skrócenia czasu przygotowania do druku, czasu konfiguracji i ogólnych przestojów, co poprawi wydajność naszego druku przy niskich kosztach w przeliczeniu na pudełko.
Łagodzenie niedoboru wykwalifikowanych pracowników dzięki koncepcji „Lubię tu pracować”
Drukarnie rywalizują o przyciągnięcie wysoko wykwalifikowanych pracowników, dlatego ważne jest, aby miejsce pracy było bardziej atrakcyjne, oferując najnowocześniejsze, intuicyjne interfejsy użytkownika i niskoemisyjne środowisko pracy. Dzięki dalszym ulepszeniom interfejsu użytkownika Heidelberg User Experience (UX) i nowej ergonomicznej konstrukcji, nowy Speedmaster XL 106 Peak Performance wyznacza wysokie standardy. Nowy PowderStar XL (Duo) zmniejsza zużycie proszku nawet o 15%, a jego emisję nawet o 45%. Co więcej, zmniejsza się obciążenie personelu, ponieważ wykorzystanie klastrów produkcyjnych oznacza, że mniejsza liczba pracowników może wydajnie obsługiwać tę samą liczbę urządzeń. Po włączeniu w pełni automatycznej logistyki płyt drukowych Plate to Unit możliwa jest redukcja składu o jednego asystenta, przy jednoczesnej automatycznej obsłudze do 150 płyt drukowych na godzinę.
Zrównoważony rozwój – nowa energooszczędna suszarka DryStar Combination Eco
Nowa suszarka DryStar Combination Eco jest wyposażona w izolację wlotu, krzyżowy wymiennik ciepła i ulepszoną konstrukcję kasety suszarki. Przy suszeniu zużywa do 30% mniej energii. Inwestycja ta jest szczególnie interesująca dla firm działających na rynkach o wysokich cenach energii. Jak obiecuje producent, klienci płacący europejskie ceny przemysłowej energii elektrycznej przekonają się, że inwestycja w tę innowacyjną suszarkę zwróci się w ciągu ok. dwóch lat.
Co więcej, całe urządzenie zużywa mniej energii na wyprodukowanie 1000 arkuszy, gdy prędkość produkcji jest większa, np. gdy prędkość drukowania zostanie zwiększona z 18 tys. do 21 tys. arkuszy na godzinę, zużycie energii spada o ok. 4,5%. Właśnie ze względu na rosnące ceny energii oczekujemy, że nowa technologia suszenia naprawdę pomoże złagodzić presję, jaką odczuwamy w kwestii zużycia energii – mówi Stefan Leonhardt, dyrektor zarządzający WEIG Packaging w Emskirchen, który jest również klientem pilotażowym testującym nową generację. – Nowa maszyna automatyzuje również kluczowe procesy w produkcji pudełek składanych. Dla nas oznacza to większą wydajność, krótszy czas przygotowania i dłuższy czas pracy.
Cyfryzacja – w pełni automatyczna obsługa zleceń i unikanie odpadów
Dzięki systemowi workflow Prinect firma Heidelberg przenosi automatyzację na zupełnie nowy poziom pod względem produktywności i oferuje rozwiązanie o wyższym poziomie cyfryzacji. Na przykład Prinect
dostarcza dodatkowe dane do wielu systemów wspomagających, które w coraz większym stopniu wykorzystują sztuczną inteligencję. Wiele nowych i ulepszonych funkcji cyfryzacji, takich jak Intellistart 3, który sam w sobie zapewnia o ok. 70% mniejszą liczbę operacji w Prinect Press Center, lub udoskonalony system pomocy Color Assistant Pro do w pełni automatycznego wstępnego ustawiania farb bez błędów obsługi, znacznie zmniejszają liczbę wymaganych interwencji ręcznych. Funkcje te pozwalają zaoszczędzić do czterech minut czasu na przygotowanie od 100 do 150 arkuszy papieru na zadanie. W połączeniu z liniowym systemem pomiaru koloru Prinect Inpress Control i zautomatyzowaną logistyką dostaw, wyrzutnik odpadów w linii oznacza, że do operacji po druku trafia stos wyłącznie dobrych arkuszy, zwiększając tym samym wydajność całego procesu.
Firma Heidelberg zaprezentuje dalsze zalety nowej generacji Speedmaster XL 106 Peak Performance na targach drupa 2024, które rozpoczną się 28 maja w Düsseldorfie.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Heidelberg
Tłumaczenie: TK