176 tys. gości z całego świata odwiedziło ponad 3 tysiące wystawców, prezentujących swoje innowacje, rozwiązania, maszyny i produkty dla globalnego przemysłu tworzyw sztucznych i gumy na targach K 2022, które swoje 70-lecie świętowały w dn. 18-26 października br. w Düsseldorfie. To kolejna impreza targowa, która pokazała, że rynek przetwórstwa tworzyw nieuchronnie zmierza w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.
Targi K 2022 w Düsseldorfie po raz kolejny spełniły najwyższe oczekiwania. Nadal jest to najbardziej międzynarodowe, kompletne i innowacyjne wydarzenie światowej branży tworzyw sztucznych i gumy – uważa Erhard Wienkamp, dyrektor zarządzający w Messe Düsseldorf. – Targi w imponujący sposób pokazały, jak cenne są kontakty bezpośrednie, przypadkowe spotkania i fizyczne doświadczenia z marką i produktem. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że K 2022 udało się po raz kolejny być siłą napędową innowacji w branży i że nasi wystawcy nawiązali kontakty z dużą liczbą międzynarodowych klientów, wśród których przeważały osoby decyzyjne.
Udział zagranicznych gości na K 2022 wyniósł ponad 70% i nie odbiegał od poziomu sprzed pandemii.
Nowy impuls
Pozytywną opinię o tegorocznej edycji targów K podziela Ulrich Reifenhäuser, przewodniczący Rady Doradczej Wystawców: Po tym, jak w ciągu ostatnich dwóch lat prawie żadne targi nie odbyły się na poziomie tak globalnym, jak i krajowym, K 2022 były tym bardziej oczekiwane jako wydarzenie nr 1 przemysłu tworzyw sztucznych i gumy i udało im się dać nowy impuls we wszystkich sektorach naszej branży. Liczne, po części niespodziewane, konkretne negocjacje kontraktowe przeprowadzone na targach są najlepszym dowodem na to, że rola targów nie uległa deprecjacji.
Obecna nieprzewidywalność i niepewność geopolityczna sprawiają, że w sektorze tworzyw panuje napięta sytuacja, ale nie zaszkodziło to zaangażowaniu wystawców i zainteresowaniu zwiedzających. Wręcz przeciwnie: szczególnie teraz, w burzliwych czasach, gdy przemysł tworzyw sztucznych przechodzi transformację w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, K 2022 było idealnym miejscem do wspólnego i aktywnego wytyczania kierunku na przyszłość – podsumowuje Ulrich Reifenhäuser.
Odwiedzających targi zaskoczyło przede wszystkim bogactwo nowych rozwiązań technologicznych, które producenci surowców, maszyn i przetwórcy tworzyw sztucznych zaprezentowali w celu realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym, ochrony zasobów i klimatu. Można wyraźnie odczuć, że wszystkie firmy mają potrzebę wzięcia na siebie odpowiedzialności społecznej i myślenia o tworzywach sztucznych w sposób zrównoważony od początku łańcucha procesów – komentuje Ulrich Reifenhäuser. – Różnorodność rozwiązań, maszyn i produktów do transformacji w kierunku gospodarki obiegowej prezentowanych na targach K 2022 była niesamowita.
Prawdziwie międzynarodowe
Odwiedzający targi K 2022 pochodzili ze 157 krajów. Obok Niemiec silnie reprezentowane były: Niderlandy, Włochy, Turcja, Francja, Belgia, Polska i Hiszpania. Podczas gdy goście z regionu Azji Wschodniej byli znacznie słabiej reprezentowani niż na poprzedniej edycji targów ze względu na restrykcyjne przepisy pandemiczne w tych krajach, dużo liczniejsi byli goście z USA, Brazylii i Indii. Dla około dwóch trzecich ankietowanych gości maszyny i urządzenia zajmowały pierwsze miejsce pod względem zainteresowania. 57%, a więc o 5% więcej niż na K 2019, wyraziło zainteresowanie surowcami i materiałami, szczególnie recyklatami i bioplastikami. Dla 28% półprodukty i części z tworzyw sztucznych i gumy były głównym powodem przyjazdu (warto dodać, że można było wskazać wiele odpowiedzi). Ponad 70% wszystkich odwiedzających to przedstawiciele kadry zarządzającej wyższego i średniego szczebla. Najwyżej ocenili oni kompletność oferty i odwzorowanie całego łańcucha dostaw. 98% wszystkich specjalistów stwierdziło, że w pełni osiągnęli cele związane z wizytą na targach.
GOZ, ochrona klimatu i cyfryzacja
Podczas ośmiu dni targowych stało się jasne, że tegoroczna edycja targów K trafiła w sedno, jeśli chodzi o wybór tematów wiodących: gospodarka o obiegu zamkniętym, ochrona klimatu i cyfryzacja. Pod względem planów inwestycyjnych maszyny i rozwiązania do przetwarzania i recyklingu wskazało 43% ankietowanych. W centrum uwagi znalazł się przede wszystkim zrównoważony rozwój, ale także GOZ i efektywność energetyczna/zasobowa w produkcji. Około 40% decydentów stwierdziło, że analizuje temat dekarbonizacji.
Bardzo dobrze przyjęto również pokazy specjalne. Przestrzeń „Tworzywa sztuczne kształtują przyszłość” koncentrowała się na ekonomicznych, społecznych i ekologicznych wyzwaniach oraz potencjalnych rozwiązaniach. Forum gospodarki obiegowej, podczas którego VDMA i 13 jej firm członkowskich w imponujący sposób przedstawiły znaczenie technologii w realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle tworzyw sztucznych, zapunktowało u międzynarodowej publiczności dzięki demonstracjom na żywo oraz dużej ilości popartej badaniami wiedzy.
K to po prostu najbardziej międzynarodowe, najbardziej dynamiczne i najbardziej przyszłościowe nie tyle targi, co właściwie platforma w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. To początek nowej ery, ery zrównoważonego rozwoju w tym przemyśle – podsumował Richard Amberger, szef działu komunikacji w firmie BASF.
Na tegorocznym K w Düsseldorfie dużo dyskutowano również o globalnym standardzie łączności przemysłowej, OPC UA. Pozwala on na bardziej precyzyjną i ukierunkowaną koordynację parametrów przetwarzania zaangażowanych maszyn i urządzeń. To z kolei jest uważane za istotny warunek optymalizacji gospodarki o obiegu zamkniętym. 40 firm z 8 krajów uczestniczyło na targach w projekcie demonstracyjnym OPC UA.
W Science Campus zarówno wystawcy, jak i odwiedzający targi K 2022 otrzymali skondensowany przegląd działań i odkryć naukowych w branży tworzyw sztucznych i gumy. Liczne uniwersytety, instytuty i instytucje finansujące oferowały możliwości bezpośredniego dialogu. Z oferty Plastics Training Initiative (KAI) skorzystało wielu uczniów, praktykantów i studentów, aby uzyskać informacje o profilach zawodowych i możliwościach kariery w branży tworzyw sztucznych.
Następne targi K odbędą się w dniach 8-15 października 2025 roku, tradycyjnie w Messe Düsseldorf. AN