Kraina Jezior (ang. Lakeland) to nie tylko Finlandia, ale także Północna Anglia, a w szczególności Cumbria, czyli hrabstwo Cumberland. W tym hrabstwie w miejscowości Workington znajduje się fabryka Iggesund Paperboard: celulozownia i fabryka tektury pudełkowej marki Incada szwedzkiej firmy Iggesund, będącej częścią szwedzkiej grupy przemysłowej Holmen Group, która kupiła tę fabrykę w roku 1988.
Uroczystości dotyczyły dwóch zdarzeń w fabryce Iggesund Paperboard: uruchomienia ekologicznego kotła energetycznego oraz wypuszczenia na rynek nowej polepszonej jakościowo tektury pudełkowej marki Incada, która jest produkowana od roku 2001. Na uroczystości przybyło 120 gości, z czego grupę ponad 30 osób stanowili współpracownicy firmy Iggesund Paperboard, a ponad 20 osób dziennikarze. Pozostali goście to przedstawiciele firm – nabywców wyrobów firmy Iggesund. W tej grupie były 4 osoby z Polski, m.in. przedstawiciel firmy Druk Markuszewscy. Program uroczystości obejmował zwiedzanie fabryki z przewodnikiem. Następnie odbyła się konferencja prasowa, a wieczorem koktajl i uroczysta kolacja.
Zbudowany w ciągu 2 lat kosztem 108 mln funtów szterlingów kocioł energetyczny (Bio Power Plant) został oficjalnie uruchomiony 28 maja 2013 roku w obecności 130 gości naciśnięciem symbolicznego zielonego przycisku przez prezesa Grupy Holmen Fredrika Lundberga oraz uhonorowaną tytułem szlacheckim Lady Verma, parlamentarnego podsekretarza stanu (wiceministra) ds. Energii i Zmiany Klimatu. Kocioł jest przystosowany do opalania tylko odnawialnym paliwem naturalnym –biomasą, której zużywa prawie 500 000 ton/rok. Składają się na nią drewno innych rodzajów niż świerk używany do produkcji tektury, głównie odpadowe z gospodarki leśnej w lasach północnej Anglii i południowej Szkocji, odpady tartaczne oraz drewno z plantacji energetycznych szybko rosnących i szybko drewniejących roślin jak np. wierzba-wiklina, uprawianych przez okolicznych farmerów w ramach programu lansowanego przez firmę Iggesund.
Drewno jest podawane do spalania w postaci zrębków, co znacznie ułatwia proces spalania, które odbywa się w ośrodku sfluidyzowanym w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. W wyniku tego procesu woda przekształca się w parę pod wysokim ciśnieniem, która napędza turbinę wytwarzającą prąd elektryczny o mocy 50 MW. Ta sama para jest jeszcze wykorzystywana do ogrzewania cylindrów suszących w sekcji suszącej maszyny papierniczej. Kocioł energetyczny i turbina mogą produkować więcej energii cieplnej i elektrycznej niż potrzebuje fabryka. W wyniku tego fabryka nie tylko jest samowystarczalna, jeśli chodzi o energię, ale może także dostarczać energię cieplną do pobliskiego miasta Workington oraz nadwyżki energii elektrycznej do krajowej sieci energetycznej. Ale najważniejsza zmiana to zastąpienie jako źródła energii używanego poprzednio gazu pochodzącego z zasobów kopalnych przez biomasę – paliwo z zasobów odnawialnych, przy czym wysoko sprawny proces spalania jest dodatkowo jeszcze wspomagany przez zagospodarowanie gazów spalinowych oczyszczanych w bardzo nowoczesnych i skomplikowanych filtrach elektrycznych. To wszystko pozwoliło na redukcję emisji dwutlenku węgla z ponad 190 000 ton/rok do prawie zera. Redukcja ta odpowiada rocznej emisji dwutlenku węgla z ponad 65 000 samochodów, z których każdy przejeżdża po 20 000 km/rok. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że koszty energii bazującej na zasobach kopalnych będą prawdopodobnie rosły szybciej niż energii z zasobów odnawialnych, więc inwestycja ta przyczyni się do stabilizacji kosztów energii w fabryce. A jej wpływ, jeśli jeszcze uwzględni się redukcję odpadów prawie do zera, na ochronę środowiska i warunki klimatyczne jest godny najwyższego uznania.
Firma Iggesund Paperboard w Workington, zatrudniająca 400 pracowników, jest jedynym producentem tektury pudełkowej w Wielkiej Brytanii; jej zdolność produkcyjna wynosi 200 000 ton/rok. To tektura trzywarstwowa, w której warstwa środkowa, stanowiąca ponad 60%, jest z produkowanego na miejscu ścieru drzewnego, co zapewnia niską gramaturę w połączeniu z wysoką sztywnością. Ścier drzewny jest produkowany z uprzednio umytych i sortowanych na jednakowe wymiary zrębków głównie z drewna świerkowego dostarczanego w ilości około 350 000 ton/rok z lasów częściowo należących do firmy Iggesund z północnej Anglii i południowej Szkocji. Po zmieleniu w refinerze włókna są ponownie sortowane w celu usunięcia materiału o niewłaściwych wymiarach. Po wybieleniu nadtlenkiem wodoru masa celulozowa jest magazynowana w silosie i następnie pompowana bezpośrednio do maszyny papierniczej. Zapewnia to wysoki stopień białości tektury i dobrą drukowność. Usytuowanie celulozowni obok fabryki tektury daje ewidentne korzyści, ponieważ masa celulozowa nie musi być suszona do transportu, dzięki czemu włókna zachowują swoje oryginalne własności i zdolność tworzenia mocnych połączeń. Warstwy zewnętrzne są z kupowanej z zewnątrz masy celulozowej W maszynie papierniczej o długości 270 m formowana jest z prędkością 200-550 m/min z kilku warstw masy celulozowej wstęga tektury o szerokości 5,5 m. Po uformowaniu wstęga jest prasowana, suszona, gładzona maszynowo naogrzewanym parą cylindrze gładzącym o średnicy ponad 6 m, usytuowanym pośrodku sekcji suszącej, zaklejana powierzchniowo, kalandrowana, powlekana powierzchniowo (kredowana) i nawijana w zwoje o masie do 15 ton w zależności od rodzaju. Ten proces produkcyjny zapewnia: płaskość, gładkość, wytrzymałość, podatność na nagniatanie, elastyczność, sztywność, podatność na przerób maszynowy, chłonność farby drukarskiej i lakieru oraz drukowność tektury. W trakcie produkcji (on-line) odbywają się pomiar i kontrola grubości, gramatury, wilgotności, białości i połysku. Produkowana jest tektura o gramaturze 200-350 g/m2. Firma gwarantuje, że tektura marki Incada jest produkowana wyłącznie z włókien pierwotnych, co zapewnia czystość wymaganą dla pakowania artykułów spożywczych.
W ciągu ostatnich 10 lat firma zainwestowała ponad 90 mln funtów szterlingów w różne przedsięwzięcia mające na celu podniesienie jakości produkowanej tektury marki Incada. Polepszono jeszcze bardziej jej białość przy zmniejszeniu gramatury oraz szereg własności wpływających na drukowność. Inne znaczące ulepszenia zostały dokonane, jeśli chodzi o obojętność zapachową i smakową oraz podatność na przetwórstwo na maszynach opakowaniowych. Tektura marki Incada Exel, która jest raczej przeznaczona do celów opakowaniowych – do pakowania wysokojakościowych kosmetyków, wyrobów do ochrony zdrowia, słodyczy np. firmy Lindt, szampana np. firmy Tattinger, farmaceutyków i wyrobów tytoniowych ma także podwyższoną sztywność z przyrostem od 10 do 15% dla gramatur powyżej 300 g/m2. Nadaje się szczególnie do wyrobu formowanych maszynowo dużych pudełek. Inne gatunki to Incada Silk przeznaczony raczej do zastosowań graficznych takich jak okładki książek i broszur czy widokówki i Incada Duo, wykonywany przez sklejanie dwu warstw tektury Incada Exel i przeznaczony do zastosowania w trudnych warunkach zewnętrznych, np. do stendów reklamowych (displayów). Wszystkie rodzaje tektury marki Incada są oczywiście w pełni podatne na recykling. Dostawy nowych wersji tektury Incada mają się rozpocząć w listopadzie 2013 roku.
Opracowanie: Marian Feldman