Vega Group z siedzibą w Mediolanie to włoski producent składarko-sklejarek z 70-letnim doświadczeniem, specjalizujący się w dostarczaniu linii skonfigurowanych pod konkretne potrzeby produkcyjne klienta. Marka Vega zyskała uznanie najbardziej znanych producentów opakowań z całego świata, obecnych również w Polsce: Mondi, Smurfit Kappa, United Packaging, VPK oraz firm rodzinnych. Dzięki elastycznemu podejściu i ciągłym innowacjom włoski producent jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom w zakresie prędkości, automatyzacji oraz kompleksowości finalnego wyrobu.
Historia firmy Vega rozpoczęła się w 1947 roku w Mediolanie. Mój dziadek rozpoczął działalność tuż po II wojnie światowej od niewielkiego zakładu produkcyjnego oraz kilku pracowników, co roku powiększając możliwości produkcyjne – wspomina Jacopo Nava, dyrektor zarządzający Vega Group. – Do firmy dołączyłem 20 lat temu, kiedy do naszej rodziny należało 80% udziałów. Pozostałą część posiadał przyjaciel mojego ojca, który od zawsze był również jego partnerem biznesowym. W ten sposób rodzina Nava osiągnęła swój cel pozostania w rodzinnym mieście i jednocześnie tworzenia rozwiązań, które znajdą zastosowanie na całym świecie.
Made in Italy
Fundamentem technologii Vega Group jest „Made in Italy” – od projektu po ostatnie testy przed wysyłką do klienta. W celu zoptymalizowania działalności grupa jest podzielona na dwie jednostki biznesowe: Vega srl i Meccanica Magentina, wykorzystujące efekt synergii na skalę przemysłową oraz zapewniające elastyczność produkcyjną. Firma działa na rynku opakowaniowym i swoje produkty adresuje do producentów pudełek składanych wykonanych z różnego rodzaju tektury litej, także z dużą ilością okienek. Obecnie zatrudnia ok. 40 osób, z których połowa pracuje na hali montażowej. Dział badań i rozwoju zatrudnia 5 pracowników.
Pomimo tego, że jesteśmy relatywnie małą firmą, cieszymy się bardzo dobrą reputacją i udokumentowanym doświadczeniem – zapewnia Jacopo Nava. – Działamy zgodnie z filozofią szczupłej produkcji (ang. lean manufacturing), koncentrując nasze wysiłki na redukcji kosztów oraz skróceniu czasu montażu, aby pozostać konkurencyjnym w stosunku do dostawców z Azji. Udaje nam się to już od 70 lat.
Możliwości produkcyjne fabryki w Mediolanie to 25 składarko-sklejarek rocznie. Linia może być doposażona w dodatkowe moduły (zarówno produkcji własnej, jak i pochodzące od zewnętrznego dostawcy) także w dowolnym czasie po instalacji u klienta, więc nie ma potrzeby przewidywania przyszłych potrzeb lub konfigurowania opcji „na wszelki wypadek”.
Jesteśmy bardzo otwarci na kooperację z innymi producentami pod warunkiem, że spełniają najwyższe standardy jakości – deklaruje Jacopo Nava. – System klejenia zazwyczaj pochodzi od firm Baumer HHS, ERO czy Valco, system inspekcji – od EyeC itp., ale ostateczna decyzja należy do klienta. Nasze maszyny zawsze konfigurowane są pod kątem profilu produkcji danego klienta.
Światowy zasięg
Nawet 90% przychodu Vega Group generowane jest ze sprzedaży międzynarodowej, choć w ostatnich miesiącach zauważyliśmy pewne oznaki ożywienia również na rynku włoskim – mówi Jacopo Nava. – To zawsze było celem mojego ojca: być znanym i obecnym na tak wielu rynkach, jak to możliwe i uzasadnione ekonomicznie. Na całym świecie pracuje już około 3 tys. naszych składarko-sklejarek; najstarsza z nich ma 40 lat, wciąż działa i wciąż zapewniamy do niej części zamienne.
W Polsce mamy 25 instalacji u największych producentów opakowań takich jak Mondi, Smurfit Kappa, United Packaging, Werner Kenkel, VPK Packaging, Bart, MM Packaging – potwierdza Marco Giovannini, kierownik sprzedaży w Vega Group opiekujący się rynkiem polskim. – Produkujemy innowacyjne składarko-sklejarki dla różnych segmentów rynku, zarówno do opakowań z kartonu, jak i tektury falistej. Są one produkowane w różnych wersjach, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby producentów pudełek z różnych rodzajów podłoży. Zakres produktów możliwych do uzyskania na naszych składarko-sklejarkach to od 60 cm (otwarte pudło) do nawet 6 m dzięki aplikacji zwanej podwójnym podajnikiem. Jedna z takich wersji o szerokości 200 cm pracuje w zakładzie Werner Kenkel w Krzycku.
Poza Włochami firma jest reprezentowana przez agentów i dystrybutorów – za Polskę odpowiada Gunnar Prucker z firmy Corrutek GP: Naszymi klientami są zarówno firmy rodzinne, jak i duże, międzynarodowe koncerny. Dzięki elastycznemu podejściu i innowacjom możemy sprostać najbardziej wygórowanym wymaganiom, zarówno w kwestii prędkości, jak i poziomu automatyzacji czy kompleksowości gotowego wyrobu.
Konstelacje bogate w gwiazdy
Portfolio firmy Vega Group składa się z 5 linii:
– ALTAIR to maszyna stworzona do przetwarzania tektury falistej o wysokiej gramaturze. Dostępna jest w formatach 160, 200, 240 oraz 290 cm i zawiera zaawansowane technicznie rozwiązania, których celem jest zapewnienie wysokiej jakości przetwarzania opakowań z tektury falistej (o fali N, F, E, B, C, A, K, EB, BC, BA; od 500 do 1500 g/m2). Linia Altair umożliwia produkcję szerokiej gamy wyrobów – od pudeł standardowych, przez typu amerykańskiego, z automatycznym dnem, 4- i 6-rożne, odwrócone oraz z automatycznym dnem z przegrodami.
– FRECCIA powstała w celu umożliwienia produkcji opakowań farmaceutycznych i kosmetycznych. Wyposażona w moduły MBA (do wyrównywania okienek), Print Check (do
sprawdzania nadruku), Braille Embossing (do wytłaczania znaków Braille'a) oraz systemy zapewnienia jakości uzupełnione o Inline Ejector (wyrzutnik w linii). Maksymalny wymiar otwartego pudełka to 62 cm. Dostępna jest pełna gama akcesoriów dodatkowych.
– PULSAR dzięki swojej modułowej konstrukcji zapewnia wysoką wydajność składania w każdym segmencie produkcyjnym, zarówno jeśli chodzi o prędkość, jak i czas narządu. Linia ta jest pozycjonowana jako oferta dla najwyższego segmentu rynku i dostępna w trzech formatach 110, 130 i 145 cm w celu umożliwienia przetwarzania tektur litych (180-1000 g/m2) oraz cienkich tektur falistych typu EB. Pulsar jest zdaniem firmy Vega najlepszą kombinacją jakości i wydajności.
– POLARIS – ta linia jest dostępna w dwóch formatach:
90 i 110 cm i w różnych konfiguracjach do przetwarzania opakowań z automatycznym dnem, podwójnymi ścianami, 4- i 6-rożnych. Ten model jest również modułowy – może być wyposażony w elektroniczny system kontroli funkcji maszyny V. I. S 2 (Vega Integrated Systems 2), umożliwiający integrację i zarządzanie poszczególnymi funkcjami składarko-sklejarki poprzez konsolę z ekranem dotykowym najnowszej generacji. Vega oferuje dwa systemy podawania okienek w jednym prostym rozwiązaniu. Model wszechstronny, elastyczny, przystosowalny.
– AQUILA to składarko-sklejarka do tektur litych i falistych z tzw. poziomu entry-level. Premierę miała na targach drupa 2016 i do tej pory zainstalowano już 10 linii. Zdaniem producenta idealna dla początkujących oraz tych, którzy chcą mieć „wszystko w jednym”. Modułowa i elastyczna, Aquila jest dostępna w 3 formatach (62, 82 i 102 cm). Markę Aquila wprowadziliśmy jako alternatywę dla maszyn używanych na porównywalnym poziomie cenowym – wyjaśnia Marco Giovannini. – Jako jedyna jest produkowana w Chinach na
podstawie projektu inżynierów firmy Vega. Każda maszyna jest sprawdzana i testowana przed wysyłką do Włoch, a później – w celu zagwarantowania wysokiej jakości dla użytkownika końcowego – ponownie uruchamiana i sprawdzana w fabryce w Mediolanie pod kątem mechanicznym, elektrycznym i elektronicznym. Jej cena jest naprawdę atrakcyjna dla początkujących.
Do 5 lat gwarancji
Wszystkie składarko-sklejarki firmy Vega są wyposażone w system zdalnej kontroli, który umożliwia natychmiastową diagnostykę – mówi Marco Giovannini. – W większości przypadków pozwala to na uniknięcie wizyty technika, co oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze. Jeśli jednak wizyta serwisanta jest niezbędna, wysyłany jest on bezpośrednio z Mediolanu lub – w nagłych przypadkach – korzystamy z lokalnych techników zewnętrznych. Naszych klientów wyposażamy w tzw. zestaw bezpieczeństwa, zawierający najbardziej newralgiczne części zamienne. Niezależnie od tego utrzymujemy pełny magazyn części zamiennych w fabryce w Mediolanie. Włochy są centralnie zlokalizowane, a Mediolan posiada aż trzy lotniska, dzięki czemu dotarcie do klienta to kwestia godzin, nie dni.
Maszyny firmy Vega są stosunkowo proste z konstrukcyjnego punktu widzenia, więc bardzo rzadko zatrzymują się z tego powodu, a nawet jeśli, to większość awarii klient jest w stanie usunąć samodzielnie dzięki zestawowi bezpieczeństwa – dodaje Gunnar Prucker. – Rzadkie awarie na ogół następują z powodu oprogramowania lub elektroniki, co jesteśmy w stanie szybko naprawić zdalnie.
Standardowy okres gwarancji – z wyłączeniem modelu Aquila – to 2 lata. Mamy tak duże zaufanie do naszych konstrukcji, że za dodatkową opłatą możemy rozszerzyć okres gwarancji do 5 lat – informuje Marco Giovannini.
Przewagi konkurencyjne
Solidna konstrukcja, która przetrwa dekady, ciągłe badania i rozwój, nieustanne innowacje w celu podniesienia wydajności i bezpieczeństwa produkcji to główne czynniki, które powodują, że nasze linie są unikalną ofertą na rynku – mówi Marco Giovannini. – Wysoki poziom automatyzacji, szybki narząd i produkt gotowy najwyższej jakości to kluczowe czynniki na dzisiejszym konkurencyjnym rynku.
Tym, co odróżnia nas od największych marek w branży jest uwaga, którą poświęcamy każdemu klientowi przed procesem sprzedaży, w jego trakcie i – co najważniejsze – również po jego zakończeniu – konkluduje Jacopo Nava. – Nasze maszyny są w pełni modułowe, zupełnie jak klocki Lego. Zaczynamy od najprostszej konfiguracji, dodajemy moduły i funkcjonalności wymagane przez konkretnego klienta. Takie podejście jest unikalne na rynku.
Anna Naruszko