W centrum cyfrowej rewolucji
14 Jul 2023 12:15

Trzy lata po pierwszym ogłoszeniu BOBST Connect, strategii mającej na celu połączenie wszystkich elementów łańcucha dostaw opakowań w cyfrową sieć, firma BOBST zaprezentowała najnowsze rozwiązania umożliwiające dalszą cyfryzację branży. Innowacje pozwalające na rozwój w nowoczesnym przemyśle opakowaniowym obejmują druk, obróbkę po druku, usługi i rozwiązania powodujące wzrost wydajności produkcji.

Przemysł opakowaniowy znajduje się w centrum cyfrowej rewolucji, która zmusza każdą firmę do wprowadzania innowacji, kwestionowania strategii, holistycznego spojrzenia na łańcuch dostaw oraz wykorzystywania sieci i platform do dostarczania nowych modeli biznesowych dla swoich klientów – powiedział Jean-Pascal Bobst, dyrektor generalny Bobst Group podczas dorocznego spotkania prasowego, które odbyło się 27 czerwca br. w fabryce Bobst w szwajcarskim Mex. – Wizja branży BOBST, oparta na czterech kluczowych filarach – łączności, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonym rozwoju – znacząco wspiera tę transformację. Nasze nowe rozwiązania są kontynuacją strategii ciągłych innowacji, które pomagają naszym klientom rozwijać się w tej nowej rzeczywistości.


Jean-Pascal Bobst kieruje spółką, która została upubliczniona od czasu ubiegłorocznej konferencji prasowej. Akcje nie są już notowane na szwajcarskich giełdach, ponieważ ponad 85% znajduje się w rękach JBF, fundacji należącej do rodziny Bobst. Powodem była potrzeba przyjęcia długoterminowej perspektywy rozwoju firmy. W 2022 r. sprzedaż grupy wzrosła o prawie 18% do 1,8 mld CHF z 1,6 mld CHF w 2021 r. Firma wykorzystała część wygenerowanej nadwyżki na zakup większościowego pakietu udziałów (70%) w firmie Dücker Robotics, specjalizującej się w robotyzacji, co zaowocuje większym wykorzystaniem robotów do podawania i odbierania arkuszy tektury falistej oraz paletyzacji. Podczas marcowego zgromadzenia akcjonariusz firmy, Monserrat Peidra-Insa, która była m.in. szefową działu druku cyfrowego w firmie Heidelberg, została wybrana do zarządu Bobst Group na stanowisko niewykonawcze. Jej doświadczenie zdobyte w niemieckim koncernie, a wcześniej w firmie HP pozwoli firmie BOBST na dalszy rozwój technologii cyfrowych.

W pełni cyfrowy łańcuch dostaw

Wizja BOBST zakłada, że łańcuch dostaw opakowań staje się w pełni cyfrowy. Jej sercem jest BOBST Connect – nieustannie ewoluująca, oparta na chmurze platforma cyfrowa, która zwiększa wydajność procesów produkcji opakowań. Łączy różne maszyny z portfolio firmy w celu automatyzacji konfiguracji i minimalizacji strat oraz przestojów. Do tej pory w ten sposób połączono ponad 4500 maszyn w 98 krajach. Nowością ogłoszoną podczas czerwcowego spotkania jest unikalne rozwiązanie Tool Management. Oferuje ono bezprecedensową kontrolę nad wykrojnikami wyposażonymi w TooLink, integrując producentów narzędzi, śledząc ich wydajność, nadzorując konserwację i zamówienia. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi zapewnia użytkownikom szereg informacji opartych na aktualnych danych, aby przenieść zarządzanie narzędziami na wyższy poziom.

Zarządzanie recepturami ACCUCHECK pozwala użytkownikom zdalnie przygotować i skonfigurować recepturę w oparciu o plik grafiki, a także zapisywać receptury i pobierać parametry w dowolnym miejscu i czasie, oferując początek rozwiązania w zamkniętej pętli. Ta funkcja jest już z powodzeniem wykorzystywana przez klienta BOBST, firmę Prealpi, pomagając jej skrócić czas konfiguracji i poprawić kontrolę jakości. 

Opakowania giętkie w obliczu rosnących wymagań

Rynek opakowań giętkich stoi w obliczu rosnących wymagań dotyczących bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów i lepszej recyklingowalności, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości druku, metalizacji, powlekania i laminowania. Najnowsze osiągnięcia BOBST w tym sektorze obejmują:

– Maszynę do metalizacji VISION K5 HS: dostępna od czerwca br. umożliwia wysokowydajną i szybką metalizację i została zaprojektowana do obsługi różnych rodzajów folii, w tym wrażliwych na wysoką temperaturę, cienkich podłoży. Charakteryzuje się największym w branży bębnem powlekającym o średnicy 700 mm. 

– Laminator NOVA MW: urządzenie to będzie wprowadzone na rynek pod koniec lipca br. To kompaktowa maszyna do laminowania o ergonomicznej i przyjaznej dla użytkownika konstrukcji, idealna do bezrozpuszczalnikowego laminowania wszystkich aplikacji wąskowstęgowych na rynku opakowań giętkich. Zdaniem producenta to również idealne rozwiązanie do laminacji dla rozwijającego się rynku druku cyfrowego.

– VISION CI do opakowań na bazie papieru: nowa maszyna do druku fleksograficznego będzie dostępna w 4. kwartale 2023 r. Jest przeznaczona dla stale rosnącego rynku opakowań z papieru. Zadrukowuje papier o gramaturze 120 g z prędkością 400 m/min i zawiera takie funkcje, jak technologia rozszerzonej gamy kolorów (ECG) firmy BOBST i SmartGPS pozwalający na zautomatyzowanie procesu przygotowania do druku.

W odpowiedzi na wyzwania rynku etykiet

Sektor etykiet to prawdziwie multitechnologiczne środowisko, z rozwiązaniami zarówno konwencjonalnymi, jak i cyfrowymi. Ponieważ przetwórcy borykają się z niedoborem siły roboczej i zapotrzebowaniem na bardziej zrównoważone rozwiązania, BOBST oferuje zarówno maszyny fleksograficzne, jak i cyfrowe, które zwiększają komfort użytkowania i zapewniają łatwość obsługi dzięki nowym funkcjom automatyzacji oraz szybszej konfiguracji kontroli jakości. Najnowsze osiągnięcia BOBST w tej dziedzinie obejmują: 

– Rozszerzone portfolio wykrojników: BOBST rozszerzył swoje portfolio rozwiązań do wykrawania, aby dopasować je do każdej potrzeby przetwórcy. Oprócz wykrawania półobrotowego wprowadzono wykrawanie obrotowe Quick Change, które zapewnia 50% oszczędność czasu przy wymianie cylindrów magnetycznych. Oprócz wersji 370 mm, BOBST wprowadził wysokowydajny wykrojnik półobrotowy 530 mm z funkcją automatycznej wymiany. Oba moduły zawierają funkcję Digi-Gap dla jeszcze szybszej zmiany zadań. 

– Aktualizację serii DIGITAL MASTER: wkrótce na rynku dostępny będzie pakiet ulepszeń, który zawiera nowe funkcjonalności takie jak nowości dla BOBST Connect, integracja rozwiązań zewnętrznych i nowe funkcje ACCUCHECK.

– Walidację Pantone: technologia druku cyfrowego BOBST została oficjalnie zatwierdzona przez Pantone. Oznacza to, że zarówno zarządzanie kolorami BOBST (DFE), jak i wyniki drukowania są zatwierdzone przez Pantone, zapewniając klientom bezpieczeństwo.

– Nowy interfejs użytkownika BOBST Sphere dla druku fleksograficznego i cyfrowego: całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika pojawi się najpierw w serii DIGITAL MASTER i rozwiązaniu in-line flexo M6, a następnie będzie stopniowo wdrażany na innych platformach. Łączy on w jednym punkcie kontroli wszystkie procesy fleksograficzne i cyfrowe, aby zapewnić najbardziej przyjazny dla użytkownika interfejs HMI firmy BOBST.

Jeszcze bardziej wyrafinowane opakowania składane

Rośnie zapotrzebowanie na bardziej wyrafinowane składane opakowania kartonowe, które wyróżniają się na półkach i angażują konsumentów na nowe sposoby. Najnowsze osiągnięcia BOBST w tym sektorze obejmują:

– Aktualizacje NOVAFOIL: do NOVAFOIL, pierwszej maszyny do złocenia w linii firmy BOBST, która oferuje zaawansowaną opcję jednoczesnego stosowania kilku kolorów folii dzięki podawaniu krzyżowemu, dodano nowe funkcjonalności. NOVAFOIL 106 z modułem HOLOGRAM odpowiada na zapotrzebowanie na opakowania zabezpieczone i ochronę marki na opakowaniach niemal każdego produktu. OACS (Optimal Advance Computing System) oblicza optymalny postęp folii – funkcja ta jest dostępna zarówno na maszynie, jak i zdalnie. 

– Cyfrowe narzędzie Make Ready: to nowe narzędzie wyświetla oryginalny układ cyfrowy, pomagając połączyć przygotowanie do druku z produkcją. Idealne w połączeniu z NOVAFOIL 106 i DIGITAL INSPECTION TABLE FC 106, zapewnia nienaganną jakość i pasowanie złocenia, zmniejsza ilość odpadów i minimalizuje przestoje. 

– Nowe wersje EXPERTFOLD, VISIONFOLD i NOVAFOLD: na początku tego roku BOBST odnowił swoje portfolio składarko-sklejarek do opakowań kartonowych. Nowe generacje są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, których celem jest zwiększenie produktywności składarko-sklejarek i zbliżenie się do wizji BOBST, polegającej na w pełni cyfrowym i połączonym procesie obróbki z maksymalną automatyzacją i w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Wsparcie e-commerce

Ponieważ handel elektroniczny nadal jest głównym motorem napędowym rynku opakowań z tektury falistej, przetwórcy muszą reagować na rosnące zapotrzebowanie na bardziej wyrafinowane rodzaje opakowań, które mogą być produkowane w dużych ilościach. Innowacje BOBST dla tego sektora obejmują:

– EXPERTFLEX: rozwiązanie do produkcji opakowań dla e-commerce i pudełek na szybkozbywalne towary konsumpcyjne (FMCG). Łącząc wysoką jakość drukowania z precyzją wykrawania sztancy EXPERTCUT 1.7 i 2.1, tworzy wysoce zautomatyzowaną linię do produkcji opakowań EXPERTLINE – nowe, kompletne rozwiązanie dla wysokiej jakości zadrukowanej i wykrawanej tektury falistej.

– Aktualizacje SPEEDPACK: w lipcu br. zostaną wprowadzone nowe rozwiązania w zakresie wiązania taśmą w tej wysokowydajnej automatycznej maszynie pakującej, która dostarcza idealnie policzone, ułożone w stosy, związane taśmą i gotowe do paletyzacji partie pudełek. Nowe rozwiązania zwiększają jej wszechstronność, umożliwiając wiązanie pudeł plastikowymi taśmami o grubości 5-15 mm, powszechnie stosowanymi w branży tektury falistej.

Rosnące portfolio usług

Portfolio usług BOBST wspiera wszystkie etapy procesu produkcyjnego, od przygotowania do gotowego produktu, w oparciu o nowe centrum logistyczne oraz pomoc zdalną:

– Centrum logistyczne dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zlokalizowane w Belgii w samym sercu Europy, z dostępem do wszelkich rozwiązań transportowych, jest już gotowe do pracy. Jedną z unikalnych cech nowego centrum jest Autostore, rozwiązanie zdolne do zarządzania do 70 tys. części w całkowicie zautomatyzowany sposób.

– Rekordowe wykorzystanie zdalnej pomocy BOBST: szwajcarski producent nadal zapewnia klientom najlepsze w swojej klasie zdalne wsparcie 24/7, w tym w oparciu o wideo-połączenia i nową rozszerzoną rzeczywistość. Umożliwia zdalne połączenie z maszyną i analizę danych. Każdego roku przeprowadzanych jest około 33 tys. sesji zdalnych z dedykowanymi specjalistami ds. wsparcia technicznego.

Aktywna strategia ESG

BOBST wdraża aktywną strategię w zakresie zrównoważonego rozwoju, jednego z czterech kluczowych filarów swojej wizji. Firma dołączyła do inicjatywy Science-Based Targets (SBTi), odzwierciedlając swoje zaangażowanie w pilne działania na rzecz klimatu. BOBST wyraźnie sformalizował cele firmy i ocenia opcje dekarbonizacji swoich działań operacyjnych w celu zmniejszenia śladu węglowego. Inne kluczowe działania związane z obszarem ESG obejmują ciągły rozwój podłoży nadających się do recyklingu, atramentów na bazie wody oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez maszyny o 10-20% do końca 2024 roku.

W BOBST jesteśmy dumni z głębokiego zrozumienia potrzeb naszych klientów dzięki bardzo bliskiej współpracy – podsumował Jean-Pascal Bobst. – Te najnowsze innowacje w naszym portfolio rozwiązują konkretne bolączki, które zgłosili nasi klienci. Przybliżają nas one do bardziej zautomatyzowanej, połączonej, cyfrowej i zrównoważonej produkcji opakowań.  AN

Firma BOBST zaprezentowała najnowsze rozwiązania umożliwiające dalszą cyfryzację branży.