Po obiecującym dla wielu firm początku roku niemieccy producenci opakowań z tworzyw sztucznych zaczynają odczuwać negatywne skutki słabego popytu, utrzymujących się wysokich kosztów energii i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, informuje IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen eV, czyli stowarzyszenie przemysłu opakowań z tworzyw sztucznych w Niemczech.
Ponad połowa firm z tego sektora ocenia obecną sytuację gospodarczą jako złą i nie spodziewa się poprawy w nadchodzących miesiącach, wynika z ankiety, którą IK przeprowadziło wśród ponad 250 firm członkowskich.
Według IK główną przyczyną obecnego kryzysu jest słaby popyt: więcej niż połowa producentów ocenia źle lub bardzo źle aktualne zapotrzebowanie na opakowania i folie z tworzyw sztucznych; zdaniem zaledwie 5% jest on na dobrym poziomie. Oprócz pełnych magazynów powodem słabego popytu są również ceny surowców, które spadają od marca; dwóch na trzech producentów spodziewa się, że trend spadku cen opakowań z tworzyw sztucznych utrzyma się w miesiącach letnich.
Prawie co piąta firma twierdzi, że wskutek opisanych wyżej przyczyn musiała znacznie ograniczyć swoją produkcję. Kolejne 38% ankietowanych przedsiębiorstw przyznało, że ich reakcją było ograniczenie produkcji oraz skrócenie czasu pracy. Tylko 19% ankietowanych firm twierdzi, że ich produkcja odbywa się bez zakłóceń. Zdaniem IK nie widać oznak, by ten trend odwrócił się w najbliższych kilku miesiącach – więcej niż 1/3 firm spodziewa się nadchodzących redukcji zatrudnienia w branży.
Po tym, jak recyklerzy tworzyw sztucznych na początku czerwca ogłosili „potężny spadek” sprzedaży, IK zapytała swych członków o wpływ kryzysu na wykorzystanie recyklatów w produkcji opakowań plastikowych. Martin Engelmann, dyrektor generalny IK, tak ocenia uzyskane odpowiedzi: Z punktu widzenia indywidualnych firm wykorzystanie recyklatów utrzymuje się na stabilnym, przeciętnym poziomie. W skali od 1 (znacząco spadło) do 100 (znacząco wzrosło), wykorzystanie recyklatów osiągnęło średnio 48 punktów. Firmy, które stosują mniej recyklatów niż wcześniej, w większości (48%) obwiniają za to słaby popyt na opakowania z tworzyw sztucznych. Na drugim miejscu wśród przyczyn, z wynikiem 19%, znalazły się potrzeby klientów oraz spadek cen pierwotnych tworzyw sztucznych.
IK twierdzi również, że wpływ na branżę opakowań z tworzyw sztucznych mają „trudne warunki ramowe dla produkcji przemysłowej w Niemczech”. Co najmniej 11% ankietowanych firm rozważa przeniesienie działalności za granicę, a 5% robi to już teraz, relokując część lub całość swoich przedsiębiorstw.
Deindustrializacja dzieje się na naszych oczach i to znacznie szybciej, niż wielu mogłoby przewidywać – mówi Engelmann i wzywa polityków do powstrzymania tego trendu. IK zauważa jednak także, że prawie co drugi producent opakowań z tworzyw sztucznych nadal planuje inwestycje w Niemczech.
Opracowano na podstawie materiałów Packaging Europe