Marikka Nevamäki
Firma UPM Raflatac dba o przyszłość zgodną z zasadami ekologii na wiele sposobów. Dzięki wsparciu działań organizacji WWF na rzecz zachowania Doliny Odry
pomaga chronić cenne siedliska naturalne.
Rzeki i ich doliny odgrywają istotną rolę w ekosystemie. Stanowią siedlisko wielu gatunków i umożliwiają ich naturalną migrację. Lasy otaczające rzeki są zazwyczaj źródłem cennej bioróżnorodności. Jednak ludzka interwencja w postaci konstrukcji hydrotechnicznych i różnych form regulacji rzek często zakłóca równowagę na tych terenach.
Organizacja WWF realizuje w Polsce projekt „Rzeki dla życia”, którego celem jest zachowanie i przywrócenie polskim rzekom ich naturalnego charakteru. Firma UPM Raflatac połączyła siły z WWF, aby wspólnie chronić Odrę, jeden z najważniejszych korytarzy biologicznych w środkowej Europie.
Rzeka w niebezpieczeństwie
Odra ma swoje źródło w Czechach, skąd płynie do Polski. Wyznacza dzisiejszą granicę polsko-niemiecką, a na końcu swojej drogi wpada do Morza Bałtyckiego. Jej całkowita długość wynosi 854 kilometry. Jest to ważna i uczęszczana droga wodna w Europie.
Zagrożeniem dla Doliny Odry i jej przyrody jest infrastruktura przeciwpowodziowa. Temu unikatowemu i wrażliwemu środowisku najbardziej szkodzi przegradzanie rzeki, niszczenie nadrzecznych siedlisk oraz zabudowa terenów zalewowych. Udało się zachować zaledwie 27 proc. pierwotnych terenów przybrzeżnych – wyjaśnia Piotr Nieznański, Kierownik działu ochrony przyrody WWF Polska.
Organizacja WWF, wspierana przez firmę UPM Raflatac, będzie kontynuować prace na rzecz przywrócenia Dolinie Odry jej naturalnego charakteru. Celem do zrealizowania w 2012 roku jest aktualizacja „Atlasu obszarów zalewowych Odry”, w którym opisano wszystkie tereny zalewowe położone wzdłuż rzeki, siedliska naturalne, wybrane gatunki roślin i zwierząt, a także przedstawiono projekty techniczne i inne informacje na temat krajobrazu tych terenów. Kolejnym zadaniem jest udrożnienie rzeki z myślą o migrujących gatunkach ryb, ponieważ wybudowane stopnie wodne uniemożliwiają ich swobodne przemieszczanie się.
Prowadzenie działalności w sposób bezpieczny dla środowiska wiąże się dla nas ze współpracą z organizacjami godnymi zaufania, takimi jak WWF – mówi Jani Konkarikoski, dyrektor generalny UPM Raflatac Polska. – Dolina Odry jest bliska naszemu sercu, ponieważ w Biskupicach Podgórnych, niedaleko Wrocławia znajduje się fabryka materiałów etykietowych UPM Raflatac, a w dole rzeki, w niemieckim mieście Schwedt, działa papiernia UPM. Nasza współpraca zachęca także do wymiany doświadczeń z zakresu ochrony przyrody i promuje świadomość ekologiczną wśród naszych partnerów.
Czyny wyrażają więcej niż słowa
Organizacja WWF dąży do tego, aby zasoby naturalne niezbędne do życia – ziemia, woda i powietrze – były zarządzane w sposób zrównoważony i sprawiedliwy– wyjaśnia Magdalena Dul-Komosińska, dyrektor naczelna WWF Polska. Aby odnieść sukces na tym polu, potrzebujemy wsparcia i zaangażowania każdego z nas. Jako jednostki możemy zobowiązać się do zmiany naszych codziennych nawyków. Najprostsze czynności, które przysporzą środowisku korzyści, to wyłączanie światła, gdy go nie potrzebujemy, segregowanie śmieci, kupowanie papieru pochodzącego z recyklingu i dwustronne drukowanie – wymienia Dul-Komosińska.
Przedsiębiorstwa mogą w ogromnym stopniu przyczynić się do zmniejszenia emitowanych zanieczyszczeń i ograniczenia nadmiernej konsumpcji. Firmy mogą działać bardziej ekologicznie, jeśli będą sobie zadawać pytania: Jakie zasoby naturalne wykorzystujemy? Skąd one pochodzą? Co jest źródłem największej emisji dwutlenku węgla w naszej firmie? Co możemy zrobić, żeby korzystać z zasobów w sposób zrównoważony i zminimalizować negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy zachęcić klientów, aby korzystali z naszych produktów w sposób bardziej odpowiedzialny?.
Firmy, a nawet całe sektory, mogą odnieść sukces nie kosztem natury, lecz dzięki rozważnemu zarządzaniu. Jako organizacja WWF rozpoczynamy współpracę z firmą wtedy, gdy jesteśmy przekonani o jej chęci dążenia do zrozumiałych i mierzalnych postępów. Czyny wyrażają więcej niż słowa – mówi Dul-Komosińska.
Firma UPM Raflatac zaplanowała wspólnie z WWF wiele przedsięwzięć mających na celu zwiększenie świadomości ekologicznej podczas realizacji projektu. Będziemy organizować seminaria i szkolenia dla klientów i pracowników poświęcone ochronie środowiska, ograniczonym zasobom naturalnym i innym ciekawym tematom związanym z ekologią – mówi Przemysław Różycki, dyrektor sprzedaży UPM Raflatac Polska. Innym przykładem planowanych przez nas działań są lekcje o środowisku dla dzieci z miejscowego domu dziecka czy rozprowadzanie ulotek wraz z magazynem WWF wśród naszych klientów i pracowników.
WWF współpracuje z odpowiedzialnymi firmami
WWF to jedna z największych organizacji ekologicznych na świecie. Działa od 29 kwietnia 1961 roku. Misją organizacji WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. W tym celu stara się o zachowanie różnorodności biologicznej na świecie i zapewnienie zrównoważonego wykorzystywania odnawialnych zasobów naturalnych oraz promuje redukcję zanieczyszczenia i ograniczanie nadmiernej konsumpcji.
WWF wspólnie z odpowiedzialnymi partnerami propaguje zrównoważony rozwój firm. UPM i WWF mogą się poszczycić długoletnią współpracą w promowaniu odpowiedzialnego i zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych.
Biofore: większe osiągnięcia przy mniejszych nakładach
Lepsza świadomość zagrożeń dla środowiska, ograniczone ilości zasobów naturalnych i rosnące koszty surowców – to powody, dla których warto rozpocząć umiarkowaną, konkurencyjną działalność. Trzeba wypracować nowy sposób zarządzania przedsiębiorstwami, który umożliwi firmom osiąganie lepszych efektów przy mniejszych nakładach.
UPM Raflatac jest częścią firmy UPM – lidera w nowej branży Biofore, łączącej bio-przemysł z przemysłem leśnym na rzecz nowej, zrównoważonej i opartej na innowacjach przyszłości. Dla firmy UPM Raflatac prowadzenie działalności w sposób bezpieczny dla środowiska oznacza tworzenie produktów przyjaznych środowisku przez cały cykl ich eksploatacji, zmniejszanie ilości odpadów, pozyskiwanie surowców z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny i objętych certyfikatami, promowanie energooszczędnych procesów produkcyjnych oraz oferowanie atrakcyjnych możliwości recyklingu.
Rzeki dla życia
Rzeki dla życia to projekt zrodzony z inicjatywy WWF, zmierzający do zachowania i przywrócenia polskim rzekom ich naturalnego charakteru. UPM Raflatac wspiera działania WWF prowadzone w Dolinie Odry.
Najważniejsze przedsięwzięcia zaplanowane na 2012 rok to: wydanie zaktualizowanego „Atlasu obszarów zalewowych Odry”, zawierającego najważniejsze informacje na temat żyjących tam gatunków, krajobrazu i innych charakterystycznych cech tego obszaru oraz praca nad udrożnieniem Odry z myślą o migrujących gatunkach ryb, które nie mogą się swobodnie przemieszczać w związku z wybudowanymi stopniami wodnymi.