Firma Yparex B.V. ogłosiła w sierpniu br., że jako pierwszy dostawca w przemyśle opakowań opracowała i skomercjalizowała klejową warstwę wiążącą dla wielowarst-wowych folii opakowaniowych, która jest wykonana z materiałów pochodzenia biologicznego (czyli wyprodukowana z surowców roślinnych, a nie z paliw kopalnych).
Żywica, którą Yparex wykorzystuje do produkcji warstwy wiążącej jest wykonana w 95 proc. ze źródeł odnawialnych i nadaje się do całkowitego recyklingu, a mimo to nie różni się charakterystyką działania od polimerów syntetyzowanych z ropy naftowej. W efekcie stwarza producentom opakowań okazję uczynienia ich produktów bardziej ekologicznymi, ponieważ rośliny – z których powstaje żywica – w swoim cyklu życiowym pochłaniają gazy cieplarniane. Co więcej, pozwala chronić łańcuch dostaw przemysłu opakowaniowego przed gwałtownymi skokami cen materiałów, które reagują na fluktuację kosztów ropy naftowej i gazów ziemnych.
Obecnie toczy się ważna debata na temat kierunku, w którym powinna podążać branża opakowaniowa, by stać się bardziej przyjazną dla środowiska. Producenci nie ustają w wysiłkach projektowania i tworzenia coraz cieńszych i lżejszych opakowań, które potrafią więcej (oferują lepszą funkcjonalność), ale zużywają mniej materiałów; dostawcy poszukują sposobów na pozyskiwanie większej ilości surowców przyjaznych dla środowiska; a liczne firmy uruchomiły programy odzysku zużytych opakowań, których celem jest redukcja ilości odpadów opakowaniowych. W miarę jak konsumenci i organizacje społeczne zwiększają nacisk na branżę opakowaniową, by redukowała swój negatywny wpływ na środowisko, ta ostatnia – co zrozumiałe – zwraca się do swych dostawców i prosi o wsparcie.
Nie ma pełnej zgody co do najlepszej metody uczynienia sektora opakowań bardziej proekologicznym – tłumaczy Wouter van den Berg, dyrektor generalny firmy Yparex B.V. Niektórzy optują za szkłem, ponieważ świetnie nadaje się do recyklingu. Inni twierdzą, że papier jest lepszy, bo robi się go z materiałów, które odrastają. Dla niektórych to lekkie tworzywa są najbardziej „zielone”, ponieważ znacznie oszczędzają koszty transportu i energii, a zwiększają bezpieczeństwo (ponieważ się nie tłuką) i wydłużają życie produktów (redukując ilość odpadów). Biorąc pod uwagę imponującą wielkość przemysłu opakowaniowego i zakres produktów, które obejmuje – od żywności i napojów przez części samochodowe po elektronikę codziennego użytku – nie wierzę, że istnieje jedna prosta odpowiedź, która rozwiąże problem zrównoważonego rozwoju lub jedno podejście, które trafi w potrzeby wszystkich zaangażowanych sektorów. Jako branża musimy stworzyć wiele równoległych inicjatyw, by przesunąć opakowania na wyższy poziom ekorozwoju. Jako producent klejowych warstw wiążących, Yparex zdecydował, że najlepszym sposobem, za pomocą którego możemy się do tego przyczynić, będzie stworzenie najbardziej ekologicznej żywicy wiążącej, jaką jesteśmy w stanie wyprodukować.
Odpowiedzią firmy było opracowanie organicznej wersji żywicy na warstwy wiążące Yparex, przeznaczonej do produkcji wielowarstwowych opakowań barierowych. Klejowe warstwy wiążące to specjalne polimery wykorzystywane w bardzo popularnych foliach wielowarstwowych, łączące ze sobą materiały, które w innym wypadku nie przylegałyby do siebie. Takie folie są następnie używane do produkcji sztywnych lub giętkich opakowań barierowych, które zapobiegają przenikaniu tlenu do wnętrza (chroniąc produkty przed zepsuciem i zanieczyszczeniami) oraz utrzymują zapachy lub nieprzyjemne wonie przed wydostaniem się z opakowania, wydłużając czas przydatności do spożycia mięs, serów i innej, łatwo psującej się żywności. Nowa wytłaczana odmiana jest odpowiednia do łączenia warstw w wielowarstwowych foliach rozdmuchowych i wylewanych, które wykorzystują standardowe żywice barierowe, takie jak poliamid (PA) oraz alkohol etylowinylowy (EVOH). Nowy polimer jest pierwszym przedstawicielem rodziny „zielonych” warstw wiążących, która – na co ma nadzieję producent – zostanie wkrótce rozbudowana. Ponieważ zachowują się one dokładnie tak samo jak materiały uzyskiwane z przeróbki ropy naftowej, stanowią doskonałą ofertę dla producentów opakowań pragnących ograniczyć negatywny wpływ swej działalności na środowisko i zaoferować swym klientom bardziej ekologiczne produkty.
Jak dodaje Van den Berg: Jeszcze w sierpniu wyślemy pierwszy ładunek Yparex Renew do oceny przez producenta folii. Liczymy, że przemysł opakowaniowy spojrzy przychylnym okiem na tę ofertę, a jeśli tak się stanie, obiecujemy, że będzie to zaledwie pierwsza spośród wielu kolejnych „zielonych” innowacji opuszczających naszą firmę.
Na podstawie informacji firmy Yparex opracował TK