Avery Dennison i SABIC stworzyły pierwszy materiał etykietowy z rPP
4 Feb 2020 10:20

Firma Avery Dennison - dzięki współpracy z firmą SABIC w ramach inicjatywy TRUCIRCLE - wykonała duży krok na drodze ku komercjalizacji materiałów etykietowych wykonanych z polipropylenu otrzymywanego w procesach recyklingu (rPP). TRUCIRCLE obejmuje zrównoważone materiały i technologie, które pozwalają producentom w osiągnięciu ich ekologicznych zobowiązań.

Rob Groen in ‘t Wout, starszy menedżer ds. marketingu w dziale Materiałów Etykietowych i Opakowań w Avery Dennison podkreśla, że nowy, pierwszy na świecie etykietowy materiał rPP będzie spełniał wymogi właścicieli marek oraz obowiązujących przepisów. „Przetwórcy etykiet już wkrótce będą mogli rozszerzyć gamę zastosowań, w których zrównoważony materiał jest opłacalnym wyborem. Stanie się on dostępny w 2020 r. dzięki naszemu projektowi pilotażowemu. Przeszliśmy bardzo długą drogę rozszerzania naszego portfolio o produkty nadające się do recyklingu oraz pochodzące ze zrównoważonych źródeł, a polipropylen stanowi ich niezwykle ważne uzupełnienie.”

Nowy materiał jest wykonany w procesie recyklingu (pirolizy) mieszanych konsumenckich odpadów z tworzyw sztucznych. Wszyscy uczestnicy łańcucha wartości – dostawcy folii, Avery Dennison, producenci etykiet oraz właściciele marek – muszą posiadać akredytację ISCC w zakresie kontroli pochodzenia produktu, jeśli chcą używać żywic SABIC do produkcji materiałów etykietowych rPP, które tym samym są certyfikowane jako „cyrkularne rozwiązanie polimerowe”.

Rob Groen in ‘t Wout podkreśla, że projekt pilotażowy dowodzi korzyści zapewnianych przez kooperację: „Współpracowaliśmy blisko z SABIC nad stworzeniem nowego materiału i efektem tej współpracy jest pierwszy w historii materiał etykietowy wykonany z rPP. Nasza początkowa wydajność produkcyjna zostanie zwiększona, gdy w 2021 r. SABIC uruchomi nowe moce wytwórcze, i z niecierpliwością czekamy na efekty współpracy z właścicielami marek przy zastępowaniu konwencjonalnych etykiet z polipropylenu. Celem pilotażu jest zyskanie wiedzy, którą wykorzystamy w 2021 r., gdy materiał stanie się szerzej dostępny”.

Etykiety polipropylenowe są wykorzystywane na szeroką skalę w branżach spożywczej, kosmetycznej oraz wielu innych, dlatego wszelkie ulepszenia w tym obszarze mogą przyczynić się w istotny sposób do ochrony środowiska. Nowy materiał Avery Dennison nadaje się do kontaktu z żywnością i zapewnia identyczne własności co konwencjonalne folie z PP. Dzięki wykorzystaniu przy ich produkcji procesów chemicznego recyklingu – zamiast mechanicznego, który co prawda skraca czas odzysku, ale może negatywnie wpływać na wygląd uzyskanego surowca oraz jego własności – materiał rPP posiada tę samą charakterystykę i potencjał co konwencjonalny polipropylen.

Mariya Nedelcheva, menedżer ds. folii sztywnych dla rynków EMEA w Avery Dennison, dodaje: „Odzysk niektórych tworzyw, dla przykładu PET, już teraz stoi na wysokim poziomie, zaś strumień czystego materiału wysokiej jakości doskonale nadaje się do recyklingu mechanicznego. Podobne strumienie odzysku nie istnieją jednak w przypadku polipropylenu, dlatego jego oczyszczanie i mechaniczny recykling poprzedzające tworzenie nowej folii z PP są ciągle dużym wyzwaniem. Spośród wszystkich rodzajów polipropylenu największy problem z mechanicznym recyklingiem dotyczy folii dwustronnie orientowanej BOPP. Proces recyklingu chemicznego PP to ważny krok dla branży etykietowej i jesteśmy dumni jako pionierzy tak ważnego osiągnięcia – wprowadzenia na rynek zrównoważonego materiału polipropylenowego dopuszczonego do kontaktu z żywnością oraz łatwego w przetwórstwie i zadruku.”

Na podstawie informacji Avery Dennison opracował TK