BOBST pokazał możliwości wklęsłodruku i laminacji
11 lut 2021 16:16

10 lutego br. firma BOBST zorganizowała wirtualne spotkanie w swym włoskim Centrum Kompetencyjnym w San Giorgio Monferrato, w trakcie którego zaprezentowała gościom z sektorów wklęsłodruku i laminacji przyszłość produkcji opakowań giętkich.

  Wydarzenie pokazało, jak najnowsze rozwiązania BOBST w zakresie wklęsłodruku i laminacji kształtują przyszłość opakowań giętkich dzięki rozwiązaniom opartym na automatyzacji, cyfryzacji, łączności i zrównoważonym rozwoju. Zapewniają one wartość dodaną swym użytkownikom w całym powiązanym łańcuchu wartości, podnosząc jakość opakowań oraz usprawniając operacje druku i przetwórstwa oraz czyniąc je bardziej zrównoważonymi i zyskownymi – wyjaśnił Davide Garavaglia, dyrektor zarządzający w Bobst Italia.

W trakcie pokazu zaprezentowano dwa urządzenia: maszynę do wklęsłodruku EXPERT RS 6003 oraz oparty na kombinacji technologii laminator NOVA D 800.

Niezwykle szybkie przezbrojenie maszyny wklęsłodrukowej trwało niespełna 14 minut przy zaledwie 95 m wygenerowanych odpadów! Imponujące wyniki zostały osiągnięte przy realizacji dwóch zleceń wykonanych w procesie wklęsłodruku rozszerzoną gamą kolorów oneECG BOBST, pozwalającym na wykonywanie zleceń w 14 kolorach (CMYK + 9 kolorów spotowych + biały) przy użyciu zaledwie 7 stałych kolorów procesowych oraz unikalnych funkcji automatyzacji - od ustawień wstępnych TAPS wprowadzanych naciśnięciem przycisku, przez wszechstronny wózek Flex Trolley, po automatyczny system mycia wstępnego.

Niejako w odpowiedzi na doskonałe efekty wklęsłodruku laminator NOVA D 800 również zaprezentował swoje rozbudowane możliwości z wykorzystaniem wyjątkowego wózka Flexo Trolley, wzornictwa typu flat tunnel oraz wałków napędowych. Zaprezentowana praca, wykonana z prędkością 400 m/min, polegała na nałożeniu kleju solwentowego bezpośrednio na podkład foliowy o grubości 8 μ, co pozwoliło uzyskać nieskazitelną jakość optyczną oraz obsługi wstęgi.

Kombinacja podłoży PET-Alu-folia dowiodła możliwości kompaktowego laminatora BOBST w zakresie obsługi złożonych aplikacji typowych dla wymagających segmentów żywności, napojów, kosmetyków i farmacji, takich jak woreczki do pasteryzacji, dzięki funkcjom stanowiącym na ogół domenę maszyn z wyższej półki.

BOBST zaprezentował zupełnie nową maszynę do druku wklęsłego. VISION RS 5003, która jest ewolucją bardzo udanych serii RS 5002 i NOVA RS 5003, teraz charakteryzuje się prędkością do 450 m/min oraz w pełni zautomatyzowaną zmianą zadań przy prędkości produkcyjnej.

Technologie i nowinki BOBST mogą – i będą – pomagać przetwórcom w przynoszącym zyski zaspokajaniu nowych oczekiwań rynku. Zastosowanie biosubstratów i poliolefin, personalizacja zleceń, krótsze nakłady i skrócenie czasu dotarcia na rynek to wyzwania stawiane wszystkim uczestnikom łańcucha wartości, dla których BOBST dostarcza obecnie swoje rozwiązania.

W BOBST jesteśmy najlepiej przygotowani do wspierania transformacji przemysłu i pokonywania wyzwań teraz i w przyszłości. Posiadamy wszystkie technologie do produkcji opakowań giętkich, więc możemy podejść do każdego wyzwania z perspektywy end-to-end i opracować rozwiązanie, które najlepiej pasuje do danych wymagań na każdym etapie procesu produkcyjnego - podsumował Davide Garavaglia.

Opracowano na podstawie informacji firmy BOBST