Brytyjski student stworzył opakowanie ze skórki pomarańczowej
26 Jun 2019 12:27

Denny Handley, brytyjski student katedry wzornictwa przemysłowego z Brunel University w Londynie, stworzył Bio-Peel: wytrzymały, plastyczny i przyjazny dla środowiska materiał opakowaniowy, który stanowi połączenie skórki pomarańczowej i innych surowców biodegradowalnych.

„Moim pierwszym pomysłem było wykorzystanie resztek owoców pozostałych po przygotowaniu jednego litra soku pomarańczowego do stworzenia kartonu na ten sok” - mówi Handley. „Jednak ponieważ materiał stopniowo rozpada się w wodzie, zacząłem rozglądać się za innym zastosowaniem dla niego.”

Materiał, na który składa się mieszanka skórek pomarańczowych pozyskiwanych z zakładów produkujących sok na skalę przemysłową, biopolimery, gliceryna roślinna – produkt uboczny produkcji biodiesla – oraz woda, jest utwardzany w procesach formowania, wypalania i suszenia.

„Moim celem było zastąpienie jednorazowych produktów z plastiku w pełni biodegradowalnym rozwiązaniem” - tłumaczy 22-latek, który zaprezentował swój produkt w trakcie wystawy Made in Brunel w Londynie.

„Stworzenie materiału przypominało trochę pieczenie ciastka – dodajesz więcej jednego składnika i wychodzi inny rodzaj ciastka. Wykonałem wiele prób, by ocenić, co robi każdy składnik i jak jego zamiana wpływa na ostateczny efekt. Mogłem potem dopasować mieszankę do moich oczekiwań odnośnie formy i finałowego produktu.” Materiał jest nieprzezroczysty i ma dość „rustykalny” wygląd, dlatego nie ma szans, by został wykorzystany do pakowania produktów sprzedawanych w supermarketach, mówi Handley, ale wydaje się, że może trafić na targi i do sklepów na wsi i w małych miasteczkach lub zostać wykorzystany do produkcji skrzynek na produkty. Można również wykorzystać go do produkcji innych twardych powierzchni, takich jak blaty stołów.

„Jest naprawdę trwały – gdy go testowaliśmy, poszczególne próbki wytrzymywały nacisk o sile ponad pół tony” - mówi twórca. „Strzelałem również do niego ze strzelby i zatrzymywał śrut, więc być może powinienem przesłać go wojskowym”.
Na podstawie informacji Packaging Europe opracował TK