Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego (Cepi), przy wsparciu partnerów z sektora czystej energii, opublikowała listę wytycznych, które zdaniem przemysłu Unia Europejska musi spełnić w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie do 2050 r.
Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego i nowa kadencja Komisji Europejskiej są okazją dla decydentów politycznych do zdefiniowania i wyeliminowania luk w ramach polityki klimatycznej i energetycznej.
Wprowadzając w życie pakiet legislacyjny Zielonego Ładu Europa może zaoferować światu model przemysłu przyjaznego dla klimatu. Oznacza to, że odejście od paliw kopalnych jako źródła energii przez przemysł krajów Unii Europejskiej powinno iść w parze z zachowaniem globalnej konkurencyjności sektora produkcyjnego w UE. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że dojdzie do dezindustrializacji Europy i niezamierzonego wzrostu globalnych emisji CO2 w wyniku przegranej relatywnie „czystego” przemysłu UE z globalnymi konkurentami. Sam sektor celulozowo-papierniczy może pochwalić się imponującym poziomem spadku emisji CO2, bez negatywnych konsekwencji dla tempa rozwoju tego sektora.
Jori Ringman, dyrektor generalny Cepi, mówi: Nasz sektor jest przykładem zaangażowania w politykę klimatyczną, ale potrzebujemy dalszych działań politycznych, aby osiągnąć cele stawiane przed Europą bez ryzyka powstania pasa rdzy w UE. Decydenci muszą zdać sobie sprawę, że sukces dekarbonizacji europejskiej gospodarki zależy od utrzymania globalnej konkurencyjności w produkcji. Osiągnięcie tej równowagi ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zrównoważonego rozwoju i zachowania siły sektora celulozowo-papierniczego.
Opracowano na podstawie informacji Cepi