Coca-Cola chce skomercjalizować produkcję biotworzyw
18 paź 2021 11:50

Ogłoszona w dniu 18 października 2021 r. decyzja o podjęciu współpracy między firmami Coca-Cola, Changchun Meihe Science & Technology oraz UPM ma na celu skomercjalizowanie i zwiększenie wydajności technologii, która przetwarza biomasę drugiej generacji w roślinny glikol monoetylenowy (bMEG) przeznaczony do produkcji opakowań.

Zdaniem uczestników konsorcjum proces przetwórczy – będący współwłasnością Coca-Coli i Changchun Meihe - jest bardziej wydajny niż obecnie stosowane technologie produkcji bMEG. Jest to możliwe, ponieważ technologia pozwala wyeliminować z procesu przetwórstwa etap tworzenia etanolu, a tym samym zapewnia większą elastyczność w wyborze surowców.

Grupa zaangażowanych firm dodaje, że jej technologia wykorzystuje surowce, które nie są źródłem żywności, w tym pozostałości drewna z tartaków oraz ścinki pozostałe po trzebieży lasów zarządzanych w zrównoważony sposób.

Celem współpracy jest komercjalizacja produkcji odnawialnego glikolu oraz tworzyw PET z surowców pochodzenia naturalnego, których kluczowym elementem są właśnie bMEG oraz kwas tereftalowy (PTA). Technologia ta, po raz pierwszy zalegalizowana w fazie testów w 2017 r., ma być teraz produkowana na masową skalę w biorafinerii budowanej obecnie przez UPM w Leuna (Niemcy).

Zdaniem firm „pierwsza tego typu” biorafineria – stworzona z myślą o zwiększeniu skali produkcji surowców odnawialnych, które mogą trafić do istniejących strumieni odzysku i recyklingu materiałowego - będzie produkować bMEG, a także roślinny glikol monopolipropylenowy (bMPG) i oparte na ligninie Odnawialne Wypełniacze Funkcjonalne (RFF). Uczestnicy konsorcjum dodają, że technologia ta umożliwia zmniejszenie śladu węglowego produktów przy jednoczesnym spełnieniu wymagań dotyczących wydajności.
Biorafineria UPM planuje osiągnąć w 2023 r. produkcję na poziomie 220 tys. ton rocznie.

Juuso Konttinen, wiceprezes ds. produktów biochemicznych w UPM: Inwestycja w biorafinerię w Leuna to bardzo ekscytujący przełom dla UPM na drodze stawania się godnym zaufania partnerem w chemicznym łańcuchu wartości. Decyzja o komercjalizacji technologii bMEG opracowanej przez Coca-Colę i Meihe została podjęta po zaawansowanym procesie walidacji i niezwykle cieszy nas perspektywa rozpowszechnienia naszych produktów w oparciu o porozumienie z Coca-Colą, które dzisiaj ogłaszamy.

Po zapowiedzi, że The Coca-Cola zamierza udostępnić swoją technologię PlantBottle na szeroką skalę, firma UPM będzie również oferować komercyjne ilości biochemikaliów produkowanych w swojej biorafinerii w Niemczech innym podmiotom z branży - w tym bezpośrednim konkurentom Coca-Coli.

Nancy Quan, główny specjalista ds. techniki i innowacji w Coca-Coli, dodaje: Wykonalność tego biomateriału nowej generacji jest znaczącym przełomem technologicznym w naszych bieżących wysiłkach zmierzających do ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej, możliwym dzięki zwiększeniu wykorzystania alternatyw pochodzących z recyklingu i odnawialnych źródeł energii.

Nie tylko pomoże nam to zrealizować nasze zobowiązania w zakresie ograniczenia emisji CO2, ale również pozwoli całej branży na przejście ku bardziej obiegowej gospodarce. Poprzez naszą umowę z UPM zachęcamy branżę do przyłączenia się do nas dzięki wykorzystaniu materiału, gdy tylko skala produkcji w UPM Leuna ulegnie zwiększeniu.

Z punktu widzenia Coca-Coli współpraca z Changchun Meihe i UPM to element nieprzerwanych dążęń do osiągnięcia zerowej emisji netto CO2 do 2040 r. w zachodnioeuropejskim łańcuchu wartości, a do 2050 r. we wszystkich jej działaniach. Koncern chciałby również zmniejszyć zużycie pierwotnych tworzyw sztucznych z surowców kopalnych o 3 mln ton do 2025 r.

Tymczasem inwestycja w biorafinerię UPM w Leunie jest „ważnym krokiem naprzód” dla firmy, która chce być prekursorem w biogospodarce i dostarczać odnawialne biochemikalia do wielu zastosowań. W ubiegłym roku firma UPM zaprezentowała nowy materiał biokompozytowy wykonany – jak twierdzi - z certyfikowanych włókien drzewnych i celulozowych oraz odnawialnych polimerów PP, który może być stosowany do produkcji opakowań spożywczych, kosmetycznych oraz na dobra konsumpcyjne.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe