Firmy Dow oraz Mura Technology ogłosiły nawiązanie partnerstwa, które doprowadzi do komercjalizacji najnowszych zaawansowanych rozwiązań w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych.
W ramach współpracy obaj partnerzy – korzystając z potencjału materiałoznawczego, globalnego zasięgu i zasobów finansowych Dow oraz technologii dostarczonej przez Mura – chcą wytwarzać surowce pozyskiwane z pochodzących z recyklingu tworzyw i produkować z nich nowe artykuły krążące w obiegu zamkniętym, coraz częściej poszukiwane przez konsumentów i światowe marki.
HydroPRS, rozwiązanie opatentowane przez firmę Mura, jest zaawansowanym procesem recyklingu, który wykorzystuje parę wodną w stanie nadkrytycznym do przekształcania tworzyw sztucznych z powrotem w związki chemiczne i oleje, z których zostały wytworzone, w celu wykorzystania ich w nowych plastikowych produktach.
Według firmy Mura HydroPRS pozwala na recykling wszystkich form tworzyw sztucznych - w tym wielowarstwowych, giętkich plastików stosowanych w opakowaniach, które obecnie są trudniejsze w odzysku i często poddawane procesom spalania lub gromadzone na wysypiskach.
Co ważne, firma twierdzi również, że w przeciwieństwie do większości konwencjonalnych procesów recyklingu tworzywa sztuczne produkowane ze wspomnianych produktów z odzysku powinny nadawać się do stosowania w opakowaniach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Mura przekonuje również, że dzięki jej procesowi w praktyce nie istnieje limit recyklingu tego samego materiału – a to oznacza potencjalną możliwość ograniczenia ilości wykorzystywanego plastiku pochodzącego ze źródeł pierwotnych.
Pierwszy na świecie zakład wykorzystujący HydroPRS jest budowany w Teesside w Wielkiej Brytanii, a pierwsza linia o wydajności 20 tys. ton rocznie ma być uruchomiona w 2022 roku. Po ukończeniu wszystkich czterech linii Mura ma być w stanie poddać recyklingowi do 80 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie, a pozyskane w ten sposób materiały będą przekazywane firmie Dow.
Ta ostatnia planuje wykorzystać je do wytwarzania nowych tworzyw sztucznych o własnościach porównywalnych z pierwotnym plastikiem. Chce je zużyć do produkcji opakowań żywności i innych produktów opakowaniowych, które będą ponownie wprowadzane do globalnego łańcucha dostaw, tworząc, według słów firmy, „prawdziwą gospodarkę obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych”.
Carsten Larsen, dyrektor handlowy ds. obiegu tworzyw sztucznych EMEA & APAC w Dow Packaging and Specialty Plastics, powiedział: Cieszymy się z okazji do zaoferowania naszych środków i wiedzy przy wsparciu rozwoju tego prawdziwie przełomowego procesu recyklingu.
Zależy nam na wprowadzeniu rzeczywistych zmian, które powstrzymają marnotrawstwo tworzyw sztucznych i przyspieszą działania ku gospodarce o obiegu zamkniętym. Wiemy, że osiągnięcie tego celu będzie wymagało zaawansowanych innowacji i inwestycji, a nie możemy tego zrobić sami. Właśnie dlatego nasze partnerstwo z firmą Mura jest tak ekscytujące i wierzymy, że będzie stanowić kluczowy filar naszej strategii recyklingu w przyszłości.
Opracowano na podstawie informacji firmy Dow