DS Smith podwoi wydatki na badania i rozwój
12 May 2021 13:02

Firma DS Smith uruchomiła serię projektów w zakresie badań i rozwoju oraz innowacyjności o wartości 100 mln funtów, które mają przyspieszyć jej działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. Nowe inwestycje na najbliższe 5 lat obejmują stworzenie nowego centrum przełomowych technologii w Wielkiej Brytanii, opracowanie nowych materiałów zastępujących tworzywa sztuczne oraz pilotażowy projekt mający na celu mierzenie przeciążeń, jakim poddawane są produkty w e-opakowaniach.

Nowe inwestycje wpisują się firmową strategię zrównoważonego rozwoju zorientowanej na rozwój gospodarki obiegu zamkniętego, która obiecuje wszystkim klientom zapewnienie w ciągu najbliższych dwóch lat dostępu do opakowań w 100% nadających się do recyklingu oraz wymianę miliarda plastikowych opakowań w sklepach - fizycznych i internetowych - do 2025 r.

W skład programu R&D wchodzą trzy projekty.

Pierwszy z nich, nazwany „Nowe Materiały”, obejmuje:

- Przyspieszenie inwestycji w rozwój nowych materiałów, w tym w przełomowe, w pełni recyklowalne półprzezroczyste opakowania, które zastąpią plastikowe okienka w opakowaniach kanapek i gotowych posiłków, oraz w nowe badania nad alternatywnymi włóknami naturalnymi;

- Rozwój technologii barierowych, takich jak niedawne pilotażowe wprowadzenie „Touchguard”, powłoki na opakowania, która zabezpiecza przed wnikaniem wirusów;

- Wykorzystanie wiedzy naukowej przy produkcji włókien: dogłębna analiza różnych włókien w papierze makulaturowym i tekturze falistej ma pomóc w zoptymalizowaniu ich wytrzymałości, sprężystości i cech sprzyjających recyklingowi.

Kolejnym projektem jest „Projektowanie bez marnotrawstwa”:

- Oparta na obserwacjach realnej rzeczywistości analiza łańcuchów dostaw dla e-handlu, w tym pomiar wpływu przeciążeń na opakowania w transporcie, dla zmniejszenia marnotrawstwa i zapobiegania uszkodzeń paczek;

- Nowe badania nad wzmocnieniem naturalnych włókien drzewnych w celu optymalizacji materiałów wykorzystywanych przy projektowaniu i produkcji pudełek. Nowa technologia umożliwia usunięcie nadmiaru włókien z opakowania przy jednoczesnej poprawie jego ogólnej wytrzymałości i sprężystości;

- Przeszkolenie w zakresie wzornictwa cyrkularnego 700 projektantów DS Smith we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur, i zapewnienie wszystkim klientom firmy dostępu do opakowań i usług o charakterze obiegowym.

Trzeci projekt nosi nazwę „Nowe centrum przyspieszenia prototypowania” i dotyczy stworzenia na terenie Wielkiej Brytanii tzw. „Unit 17”, czyli nowego zakładu zajmującego się prototypowaniem i testowaniem przełomowych innowacji. Nowy obiekt przyspieszy rozwój technologii kolejnych generacji i będzie współpracował z 50 centrami innwacyjności Grupy oraz partnerami w dziedzinie badań i rozwoju.

Miles Roberts, Dyrektor Generalny DS Smith, komentuje: To, jak żyjemy, podlega nieustannym zmianom związanym z wieloma czynnikami, zaś to, jak dbamy o środowisko, stanowi najwyższy priorytet. Obecnie inwestujemy więcej niż w poprzednich latach, aby upewnić się, że jesteśmy w forpoczcie tej zmiany i że możemy zaoferować konsumentom opakowania, które mają mniejszy wpływ na środowisko. Stale koncentrujemy się na ograniczaniu wpływu naszej działalności na otoczenie ale, co istotne, jesteśmy w stanie przyczynić się do rozwoju społecznego dostarczając opakowania dla obiegu zamkniętego oraz wspierając naszych klientów w przechodzeniu na GOZ.

Opracowano na podstawie informacji firmy DS Smith