Na Targach Edukacyjnych w Poznaniu uhonorowano laureatów IV edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska. Wpłynęły na niego zgłoszenia z ponad 184 placówek oświatowych z całej Polski i w sumie 261 prac. Łącznie w konkursie wzięło udział 1080 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całego kraju.
IV edycja konkursu EduPak Polska, którego głównymi hasłami w tym roku były ekologia, segregacja, recykling opakowań szklanych i gospodarka o obiegu zamkniętym, zaczęła się już pod koniec 2022 roku. Wtedy to zgłoszonym placówkom oświatowym zostały wysłane materiały edukacyjne w postaci „Baza wiedzy” - kompendium wiedzy o opakowaniach szklanych i zestaw zabaw oraz zadań dostosowanych do wieku dzieci i młodzieży. Merytorycznie odpowiedzialni za nie byli organizatorzy konkursu - organizacja Friends of Glass Polska oraz Fundacja Edukacja dla Przyszłości Zielony Motyl. Natomiast nad poprawnością metodyczną pieczę sprawował współorganizator działań - Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. W oparciu o przesłane materiały i przeprowadzone w przedszkolach i szkołach „Szklane Lekcje” uczestnicy konkursu, w pięciu kategoriach wiekowych, przygotowali piosenki, scenki, plakaty, a także gry i animacje, wśród których Jury wybrało najlepszych, a wybór ten nie był łatwy.
Gala Finałowa była pełna emocji, radości i uśmiechów przedszkolaków i uczniów, którzy przyjechali z całej Polski, pokonując nawet ponad 300 kilometrów! Laureaci wyszli z wymarzonymi prezentami, a wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace wraz z filmem i zdjęciami z Finału konkursu można zobaczyć na fanpage EduPak Polska.
Warto dodać, że wszystkie nagrody zostały osobiście wybrane przez dzieci i młodzież, a zakupione dzięki wsparciu Partnerów EduPak Polska: Ardagh Glass Packaging - Europe, Rekopol, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Miastu Poznań. Ich wręczenie było ogromnym przeżyciem dla młodych uczestników, nauczycieli oraz rodziców, którzy otrzymali też dyplomy i puchary ufundowane przez Prezydenta Miasta Poznania, honorowego patrona IV edycji konkursu. Dodatkowo laureaci odebrali sadzonki drzew ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu. Naszym celem jest edukacja i pokazywanie dzieciom, ale też nauczycielom i rodzicom, że ekologia zaczyna się przy półce sklepowej i w naszym domu poprzez świadome decyzje i wybory. Po raz kolejny do konkursu zgłosiła się rekordowa ilość uczestników, tym razem z całej Polski, co ogromnie cieszy i motywuje do dalszych działań. Jesteśmy też dumni, że w każdej edycji tych uczestników przybywa. W konkursie wygrywają wszyscy i to nie tylko dlatego, że każdy dostaje stosowny dyplom. Zyskują nasi Partnerzy, którym dziękujemy za wsparcie i obecność w Jury, bo razem wpływamy na świadome wybory młodych ludzi. Dzieci i młodzież otrzymują możliwość kształtowania zrównoważonej przyszłości. A instytucje i organizacje mają przestrzeń do realizacji swojej misji edukacyjnej i celów w tym zakresie. Niestety, mimo wysłanych materiałów edukacyjnych, wciąż wiele z nadesłanych prac zawierało błędy merytoryczne. To pokazuje, że zapotrzebowanie na wiedzę jest nadal duże - informuje Barbara Maciałczyk, marketing manager Ardagh Glass Packaging - Europe, przewodnicząca jury.
Opinię tę potwierdzają Partnerzy konkursu. Misją Rekopol jest edukacja w zakresie recyklingu opakowań, a EduPak Polska doskonale się w nią wpisuje. Dlatego też już po raz kolejny mieliśmy ogromną przyjemność oceniać przysłane prace konkursowe i radować się wraz z nagrodzonymi z rosnącej świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży z całej Polski. Konkurs rośnie wraz z uczestnikami z edycji na edycję, z czego ogromnie się cieszymy - dodaje Aneta Stawicka z Rekopol. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym edukacyjnym projekcie i wręczyć nagrodzonym przedszkolakom i uczniom sadzonki, ponieważ drzewa oraz krzewy szczególnie w krajobrazie miejskim spełniają bardzo ważną funkcję w całym ekosystemie. Produkują życiodajny tlen, oczyszczają powietrze z metali ciężkich, w upalne dni dają cień, działają jak naturalne klimatyzatory dla miejskich wysp gorąca. Każdego roku leśnicy sadzą miliony drzew, a lasów w Polsce przybywa - podkreśla dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu. Praca w Jury konkursu dała nam cały dzień uśmiechu, a jednocześnie była sporym wyzwaniem, ponieważ trudno było wybrać najlepsze prace. Większość z nich warta była nagrody. Zarówno pod względem koncepcji, wykonania jak i sposobu przekazania wiedzy na temat właściwej segregacji opakowań szklanych. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej lekcji recyklingu. Dzieci oraz młodzież mają moc! Gratulacje dla wszystkich uczestników, ich nauczycieli i opiekunów oraz organizatora konkursu EduPak - mówi Katarzyna Jauksz-Zalewska, zastępczyni dyrektora ds. gospodarki odpadami w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.
Lista Laureatów:
Przedszkola:
I miejsce - Dzieci z Przedszkola w Kobiórze
II miejsce - Dzieci z Przedszkola LALIBAM w Warszawie .
III miejsce - Dzieci z Akademii Malucha w Żywcu - Grupa Pszczółki
Wyróżnienie - Dzieci z Przedszkola w Chludowa - Grupa Biedronki
Wyróżnienie - Dzieci z Akademii Malucha w Żywcu - Grupa Sówki
Wyróżnienie - Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Bolkowie
Wyróżnienie - Dzieci z Przedszkola Zaczarowany Ogród nr 1 w Słupsku
Szkoły podstawowe klasy 1-3:
I miejsce - uczniowie z Salezjańskiego Kolegium Kujawskiego w Aleksandrowie Kujawskim.
II miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej Rososzyca.
III miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Luboniu.
Wyróżnienie - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieruszowie.
Wyróżnienie - uczniowie Szkoły Podstawowej w Augustowie.
Szkoły podstawowe klasy 4-6:
I miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie.
II miejsce - uczniowie Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Bukowcu.
III miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 w Poznaniu.
Wyróżnienie - uczeń Szkoły Podstawowej nr 22 w Płocku.
Wyróżnienie - uczniowie Szkoły Podstawowej w Michorzewie.
Wyróżnienie - uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Pruszkowie.
Szkoły podstawowe klasy 7-8:
I miejsce - uczniowie Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Przyprostyni.
II miejsce - uczennica Szkoły Podstawowej nr 22 w Płocku.
III miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie.
Wyróżnienie - uczniowie Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu.
Wyróżnienie - uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim
Szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce - uczennica z Zespołu Szkół w Polkowicach.
II miejsce - uczeń Zespołu Szkół w Opalenicy.
III miejsce - uczeń z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie.
Wyróżnienie - uczennica z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium w Gnieźnie.
Wyróżnienie - uczennice z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu.
Wyróżnienie - uczennica z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy.
Wyróżnienie - uczenia XIV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.
Wyróżnienie - uczenia Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie.
Foto:
1. Uśmiechnięta i zadowolona reprezentacja przedszkolaków z Kobióra, którzy zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii z piosenką „Ekologia”.
2. Daria Kotas, Wiktoria Olejnik, Zuzanna Kawaler ze Szkoły Podstawowej w Rososzycy - laureatki drugiego miejsca w kategorii klas 1 -3 za „Rap o segregacji szkła” z osobiście wybranymi nagrodami.
3. Wszyscy laureaci przybyli na Galę Finałową, która odbyła się podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu.
Opracowano na podstawie informacji EduPak Polska