Europejscy producenci tworzyw zainwestują miliardy w recykling chemiczny
27 May 2021 13:05

Organizacja PlasticsEurope ogłasza plany producentów tworzyw sztucznych dotyczące zwiększenia inwestycji w recykling chemiczny z 2,6 miliarda euro w roku 2025 do 7,2 miliarda euro w 2030 roku. W celu przyspieszenia inwestycji w rozwój kluczowych technologii i realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, PlasticsEurope wzywa do zapewnienia jasnych i zharmonizowanych przepisów i spójnych ram prawnych.

Recykling chemiczny umożliwia przetworzenie tych strumieni odpadów tworzyw, z których do tej pory odzyskiwano energię bądź trafiały one na wysypiska. Technologia ta umożliwia dostarczenie znaczących ilości recyklatów o właściwościach takich samych jak tworzywa pierwotne i stanowi doskonałe uzupełnienie recyklingu mechanicznego. Branża recyklinu, w tym chemicznego, ma ogromny potencjał tworzenia nowych, jakościowych miejsc pracy i jest ważnym elementem neutralnej klimatycznie i konkurencyjnej Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Europie.

Szacuje się, że do 2050 niemal 60% produkcji tworzyw sztucznych może opierać się na surowcach wielokrotnie wykorzystywanych m.in. w procesach recyklingu. Firmy zrzeszone w PlasticsEurope już teraz inwestują miliardy euro, współpracując z partnerami z łańcucha wartości na rzecz rozwoju recyklingu chemicznego i innych innowacyjnych technologii, z zamiarem dalszego zwiększania tych inwestycji tak, aby osiągnąć produkcję recyklatów na poziomie 1,2 mln ton do 2025 r. oraz 3,4 mln ton do 2030 r.

Podczas zorganizowanej 26 maja br. w Brukseli debaty “Closing the loop on chemical recycling in Europe” dr Markus Steilemann, prezes PlasticsEurope i CEO firmy Covestro, podkreślił: Recykling chemiczny zmienia dotychczasowe zasady, stając się istotnym elementem składowym gospodarki o obiegu zamkniętym i to nie tylko w Europie. Wzrost inwestycji w tym zakresie potwierdza determinację branży do znalezienia skutecznych rozwiązań problemu odpadów tworzyw przy jednoczesnym wsparciu realizacji ambitnych celów klimatycznych zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie. Aby w pełni wykorzystać możliwości tej technologii, potrzebne są inwestycje na ogromną skalę.

Colin Yates, Packaging Sustainability Director w Mars Pet Nutrition, powiedział: Redukcja ilości opakowań, nowe projektowanie i inwestycje w zamykanie obiegu opakowań to ekscytujący i oczekiwany kierunek rozwoju. Możliwość przekształcenia, zamiast kierowania ich na wysypiska lub do odzyskiwania z nich energii, różnorodnych odpadów tworzyw w procesach recyklingu chemicznego w materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością będzie ważnym krokiem w kierunku umożliwienia firmie Mars i innym producentom realizacji ambicji, by nasze opakowania stanowiły ważną część gospodarki obiegu zamkniętego.

Zwiększanie skali tej technologii i realizacja szerszej systemowej zmiany wymaga narzędzi, które zawierają wiele różnych rozwiązań, takich jak dywersyfikacja surowców, nowa infrastruktura, modele biznesowe, nowe materiały, zapobieganie powstawania odpadów, eko-projektowanie i wiele innych. Z perspektywy przemysłu równie ważne jest, by politycy tworzyli zasady i podstawy prawne dające poczucie stabilności i motywujące do dalszego inwestowania.

Markus Steilemann dodaje Potrzebujemy harmonijnych i silnych podstaw jednolitego rynku, aby móc w pełni wykorzystać potencjał recyklingu chemicznego. Musimy utrzymać siłę Europejskiego Jednolitego Rynku i chronić jego integralność. Musimy też zdać sobie sprawę, że mamy w tym jeden, wspólny cel: zapewnienie przyszłego rozwoju Europy dzięki innowacyjnym technologiom, takim jak recykling chemiczny.

Współpraca z partnerami publicznymi i prywatnymi na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym jest kluczowa, by zachęcać do właściwe zagospodarowania plastikowych odpadów poprzez rozwój recyklingu i odzysku tworzyw. Planowana ilość 1,2 mln ton tworzyw wyprodukowanych z surowców pochodzących z recyklingu chemicznego, wniesiona przez firmy członkowskie PlasticsEurope, to istotny wkład w realizację ambitnego celu określonego w ramach Plastics Strategy, tj 10 mln ton tworzyw z recyklingu na rynku UE do roku 2025. Nad rozwiązaniami umożliwiającymi realizację tego celu pracuje Circular Plastics Alliance powołany z inicjatywy Komisji Europejskiej.

To unikatowe podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym pozwala na ustalenie właściwej hierarchii między technologiami recyklingu mechanicznego i chemicznego oraz dostarczenie optymalnych rozwiązań dla całego łańcucha wartości tworzyw, dzięki czemu można efektywnie obniżyć wpływ branży na środowisko - potwierdza Lucrèce Foufopoulos, Executive Vice President - Polyolefins and Circular Economy oraz CTO w firmie Borealis.

Opracowano na podstawie informacji PlasticsEurope