Łańcuch wartości tworzyw sztucznych jest dotknięty silną recesją, spowodowaną utrzymującymi się problemami, m.in. zwiększonym importem spoza UE plastiku pochodzącego z recyklingu, zmniejszonymi inwestycjami w krajową produkcję surowców i w recykling, a także brakiem popytu na pierwotne i wtórne tworzywa sztuczne produkowane z krajów unijnych. Osiemnaście zainteresowanych organizacji z całego łańcucha wartości tworzyw sztucznych (na zdjęciu) wzywa do podjęcia natychmiastowych wysiłków w celu wzmocnienia europejskiego sektora i promowania odpornego, innowacyjnego i zrównoważonego łańcucha wartości tworzyw sztucznych w UE.
Pomimo znaczących innowacji technologicznych w ostatnich latach, nowe dane rynkowe pokazują gwałtowny spadek w branży tworzyw pierwotnych. Udział Europy w ich globalnej produkcji spadł z 28% w 2002 r. do 14% w 2022 r., podczas gdy wzrost zdolności recyklingu spowolnił z 16% w 2021 r. do 6% w 2023 r.
Niekontrolowany import recyklatów i pierwotnych tworzyw sztucznych przez kraje Unii Europejskiej stanowi poważne wyzwanie wymagające szybkich działań. W sytuacji, gdy globalny handel jest niezbędny do zapewnienia prosperity europejskiej gospodarce, unijne przepisy dotyczące ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa muszą być egzekwowane w odniesieniu do wszystkich produktów i materiałów wprowadzanych na rynek.
Środek ten jest niezbędny do wspierania konkurencyjności europejskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych i ustanowienia równych szans dla podmiotów z UE i spoza niej. Jednocześnie niezbędne jest zajęcie się wysokimi kosztami energii i zagwarantowanie egzekwowania unijnych przepisów dotyczących wszystkich produktów i materiałów wprowadzanych na rynek UE, w tym importowanych.
Konieczna jest pilna reakcja na obecną niepewność rynkową, aby zapobiec dalszej deindustrializacji i ustanowić jednolity rynek odpadów i tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Aby to osiągnąć, niezbędne jest wdrażanie we wszystkich państwach UE najlepszych praktyk, od produkcji i przetwarzania po zbiórkę, sortowanie i recykling, a powinny im towarzyszyć jasne metody egzekwowania prawa, tak by zapewnić postęp w osiąganiu celów legislacyjnych. Dodatkowo ustanowienie systemu zachęt na poziomie unijnym - służącego pobudzeniu dalszych inwestycji - jak również jasnych środków legislacyjnych zachęcających do rozwiązań o obiegu zamkniętym, zapewni łańcuchowi wartości tworzyw sztucznych stabilność finansową, która będzie napędzać dalsze innowacje w branży i nadal przyczyniać się do łagodzenia zmian klimatu.
Wspomniane podmioty wzywają Unię Europejską do pobudzenia europejskiej gospodarki o obiegu zamkniętym w kadencji 2024-2029 i wzmocnienia globalnej konkurencyjności UE. Bez zdecydowanych i ukierunkowanych działań Europa ryzykuje utratę pozycji lidera w innowacyjnej produkcji i recyklingu tworzyw sztucznych, wraz z szerszą bazą przemysłową, zagrażając wdrożeniu środowiskowych ram prawnych 2030.
Opracowano na podstawie informacji Plastics Europe