FACHPACK 2024: zjazd europejskiego przemysłu opakowaniowego
23 wrz 2024 11:14

„Transition in Packaging” będzie kluczowym tematem targów FACHPACK, które odbędą się w Centrum Wystawienniczym w Norymberdze w dniach 24-26 września 2024 roku. Znajdzie on swoje odzwierciedlenie na stoiskach 1463 wystawców, w obszernym programie wykładów, w fascynujących pokazach specjalnych i pawilonach tematycznych oraz w prezentacjach nagród. Spodziewanych jest około 35 tys. odwiedzających z branży dóbr konsumpcyjnych i przemysłowych.

Motto tegorocznych targów, które można przetłumaczyć jako „Transformacja w branży opakowań”, opisuje potężne prądy, które wpływają obecnie na ten sektor w Europie. Wysokie oczekiwania w kwestii zrównoważonego rozwoju, jakie konsumenci i prawodawcy – ci ostatni w formie przepisów dotyczących opakowań – stawiają przed producentami opakowań, do tego rosnący poziom cyfryzacji i sztuczna inteligencja, to to tylko trzy z głównych tematów FACHPACK 2024. Wyzwanie dla branży stanowią również zmiany demograficzne. Organizatorzy FACHPACK postrzegają targi w roli przewodnika dla sektora, zapewniającego zarówno okazję do interakcji, jak również wskazującego kierunek dalszego rozwoju. Dynamika w branży opakowań nigdy nie była silniejsza - mówi Heike Slotta, dyrektorka wykonawcza ds. wystaw w NürnbergMesse. Firmy reagują na to imponującym potencjałem wzornictwa i innowacyjności. Będziemy mogli doświadczyć tego z pierwszej ręki przez trzech dni targów, i nie mogę się tego doczekać.

FACHPACK zapewnia zwięzły, ale kompleksowy przegląd produktów i usług w całym łańcuchu pakowania towarów przemysłowych i konsumpcyjnych: to zaś oznacza prezentację opakowań, związanych z nimi technologii oraz towarzyszących im procesów. W tym roku targi obejmują jedenaście hal wystawowych. Spośród 1463 wystawców 47 procent przyjedzie do Norymbergi spoza Niemiec, większość z Austrii, Szwajcarii, Włoch, Holandii, Polski, Belgii, Grecji, Czech, Francji i Turcji.

Około 56 procent wystawców reprezentuje sektor opakowań, czyli materiały i akcesoria opakowaniowe. Czterdzieści cztery procent z nich działa w obszarze technologii pakowania, tj. maszyn pakujących, systemów etykietowania i automatyzacji. Targi FACHPACK obejmują również segmenty drukowania i wykańczania opakowań oraz logistyki wewnętrznej.

Pożywka dla pomysłów i rozwiązań w przemyśle opakowaniowym

Po kilku trudnych latach targi FACHPACK powracają w formie, którą branża zna i docenia. W jedenastu halach wystawienniczych zaprezentuje się 1463 wystawców, a wśród nich nie tylko najbardziej znane marki z branży opakowań, ale także wiele mniejszych MŚP, które również znajdą tu swoich klientów. FACHPACK to po prostu 'zjazd klasowy' dla europejskiego przemysłu opakowaniowego - zauważa Slotta, dodając: Przez trzy dni po raz kolejny doświadczymy praktycznego sposobu myślenia charakterystycznego dla tego sektora i poczujemy jego rozmach. Obecna transformacja w branży opakowaniowej jest czymś, czemu stawiamy czoła z optymizmem, koncentrując się na dostarczaniu rozwiązań. Aktywnie angażujemy się w kształtowanie tej transformacji, zgodnie z naszym hasłem „Tworzymy przyszłość”!

Nowa sieć: Kobiety w centrum uwagi Nowością jest wydarzenie networkingowe Women4Packaging skierowane do kobiet z branży opakowań, odbywające się w Brussels Room, NCC Mitte, w południe pierwszego dnia targów (24.9). Zapewni ono uczestniczkom wyjątkową okazję do nawiązania na miejscu kontaktów, wzajemnego inspirowania się oraz interakcji na temat aktualnych tematów i trendów w sektorze opakowań. Całość odbędzie się w swobodnej atmosferze. Punktem kulminacyjnym będzie prelekcja Very Strauch, założycielki Female Leadership Academy i ekspertki w dziedzinie feministycznego przywództwa, na temat „Grow Your Influence: Jak zbudować silną sieć i wywrzeć autentyczny wpływ”. Dotychczas swój udział potwierdziło ok. 150 osób.

Nowe pomysły: Prezentacje z ręką na pulsie

FACHPACK postrzega siebie jako siłę napędową branży. Oprócz obszernej wystawy produktów i wielu prezentowanych tam innowacji znajdzie to również odzwierciedlenie w programie wykładów na forach PACKBOX (hala 4), INNOVATIONBOX (hala 2) i SOLPACK 5.0 (hala 3). Wszystkie trzy fora poruszają tematy będące obecnie przedmiotem zainteresowania sektora, np. nowe przepisy dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), gospodarka o obiegu zamkniętym, automatyzacja i sztuczna inteligencja, a także alternatywne rozwiązania opakowaniowe i nowe surowce na bazie włókien.

Na forum PACKBOX, moderowanym z tej okazji przez ekspertów branżowych Matthiasa Mahra (magazyn LebensmittelPraxis), dra Johannesa Bergmaira (Pack Experts i World Packaging Organisation) oraz Olivera Berndta (Deutsches Verpackungsinstitut, dvi), o atrakcyjny program zadbają kluczowi partnerzy przemysłu opakowaniowego, zapraszając odwiedzających do wysłuchania wykładów i uczestniczenia w dyskusji. SOLPACK 5.0, moderowany przez Petera Désiletsa i Volkera Muche (agencja zrównoważonego rozwoju pacoon GmbH), poświęcony jest zrównoważonym rozwiązaniom opakowaniowym. W INNOVATIONBOX, moderowanym przez Ninę Schönrock i Petrę Bindl, zarejestrowani wystawcy przedstawią swoje nowe produkty i innowacje procesowe w krótkich, zwięzłych prezentacjach.

Dobry projekt: specjalny pokaz "Outside the Box"

Każdy zainteresowany projektowaniem opakowań powinien koniecznie obejrzeć specjalny pokaz „Outside the Box” w hali 4. Zorganizowany dla FACHPACK przez bayern design, zaprezentuje proces wstępnego szkicowania i projektowania opakowań i zaoferuje cenne spostrzeżenia na temat wpływu projektowania na procesy rozwoju. Dla zaprezentowania wspomnianych procesów wykorzystane zostaną nietypowe eksponaty, np. na innowacyjne opakowania na prześcieradła czy system ponownego wykorzystania produktów gospodarstwa domowego, takich jak detergenty lub mydła; dzięki nim opakowania są bardziej odpowiednie dla gospodarki o obiegu zamkniętym, zwiększają świadomość marek stojących za produktami oraz tworzą poczucie identyfikacji i świadomości wśród klientów i użytkowników.

Fascynujące podejście: Alternatywne rozwiązania opakowaniowe

Targi FACHPACK zamierzają zainspirować swoich gości specjalnym pawilonem „Alternatywne rozwiązania opakowaniowe”. W tym miejscu zaprezentowane zostaną przykłady alternatyw dla tradycyjnych materiałów, a także wgląd w to, co może być możliwe w przyszłości. W pawilonie w hali 3 – w którym wszystkie miejsca dla wystawców zostały zarezerwowane – firmy zaprezentują na przykład kompostowalne torby foliowe, wykonany z łusek zbożowych materiał do wypełnień opakowań, kompostowalne torebki herbaty, opakowania wykonane z trzciny cukrowej i wiele innych. Forum SOLPACK 5.0 jest również częścią tego pawilonu.

Świeży wiatr: Start-upy podbijają branżę
Każdy, kto poszukuje świeżych, niekonwencjonalnych pomysłów i produktów pozwalających rozwiązać problemy z opakowaniami, znajdzie je również w tym roku wśród start-upów z sektora opakowań w hali 2. Na odwiedzających czeka pawilon „Young Innovators” dla młodych, innowacyjnych firm, sponsorowany przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK), a także „Newcomers Pavilion”, czyli platforma, na której wystawcy po raz pierwszy obecni na targach FACHPACK, wraz z międzynarodowymi nowicjuszami w branży, będą mogli zaprezentować ekspertom siebie oraz swoje innowacyjne produkty i usługi.
Nowe talenty w branży w centrum uwagi: Dzień studentów w czwartek

DZIEŃ STUDENTÓW trzeciego dnia targów (26.9) zgromadzi wybitne firmy i nowe talenty w branży opakowań. Na zaproszenie FACHPACK i Niemieckiego Instytutu Opakowań (dvi) studenci z regionu niemieckojęzycznego spotkają się na warsztatach z profesjonalistami z takich firm jak DALLI Werke, Henkel, Tchibo, Smurfit Kappa i Beiersdorf. Gwarantowana jest ożywiona wymiana pomysłów na temat wymagań przyszłości i specyfiki pracy w branży opakowaniowej.

Osiągnięcia uhonorowane: German Packaging Award

Pierwszego dnia targów po raz kolejny wyłonionych zostanie 41 laureatów German Packaging Award, najważniejszej europejskiej nagrody w dziedzinie opakowań. Prawie 250 zgłoszeń z 13 krajów zostało przesłanych do jurorów z prośbą o ocenę. Nagroda German Packaging Award jest przyznawana przez Niemiecki Instytut Opakowań (dvi) w dziesięciu kategoriach. Prezentacja odbędzie się w sali Munich Room, NCC Mitte, od godziny 16:30. Jako partner premium, FACHPACK wręczy specjalną nagrodę dla młodych talentów. Wyróżnienie to honoruje najlepsze projekty opakowań wykonane przez uczniów, praktykantów i studentów.

Rozwój branży: Ostrożność i optymizm odnośnie 2025 r.

Wyniki aktualnej ankiety przeprowadzonej wśród stowarzyszeń niemieckiego przemysłu opakowaniowego pokazują, że słabe warunki gospodarcze i rosnące wymagania w kwestii prawodawstwa są głównymi powodami niepokoju w sektorze opakowań. Z drugiej strony, zdaniem ankietowanych daje się odczuć powolna poprawa sytuacji gospodarczej w Niemczech. W powietrzu unosi się ostrożny optymizm odnośnie rozwoju sytuacji w przyszłym roku. Jako platforma branżowa, FACHPACK może pomóc przemysłowi opakowaniowemu w jego wyzwaniach - mówi Heike Slotta. Wspólnie można opracować pomysły i rozwiązania, które przyczynią się do sukcesu gospodarczego branży. Targi, które reprezentują cały sektor, mogą osiągnąć więcej niż poszczególne firmy w pojedynkę.

Według Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Maszynowego i Inżynieryjnego (VDMA) zamówienia na maszyny pakujące w pierwszych czterech miesiącach 2024 r. wzrosły realnie o 16 procent; korzystne widoki dla branży spodziewane są również w drugiej połowie roku. Globalny popyt utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, a potencjał, zwłaszcza w gospodarkach wschodzących, jest daleki od wyczerpania.

Stowarzyszenie Przemysłu Opakowań z Tworzyw Sztucznych, IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen, spodziewa się niewielkiego ożywienia gospodarczego w drugiej połowie 2024 roku. Najsilniejszymi czynnikami napędzającymi rozwój są stabilne oczekiwania eksportowe i strategie adaptacyjne ze strony firm mające na celu zabezpieczenie dostaw surowców i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Industrieverband Papier- und Folienverpackungen (IPV), niemieckie stowarzyszenie reprezentujące producentów opakowań wykonanych z papieru i folii, widzi szanse rozwoju w silnym trendzie stawiania na lekkie, nadające się do kustomizacji, łatwe do recyklingu opakowania. Segment opakowań składanych widzi możliwość ożywienia dzięki spodziewanemu zastąpieniu opakowań opartych na surowcach ropopochodnych opakowaniami z włókien nadających się do recyklingu. Od jesieni 2024 r. spodziewane jest lekkie ożywienie w sektorze opakowań drewnianych. Oprócz sytuacji gospodarczej w Niemczech, Bundesverband Holzpackmittel, Paletten, Exportverpackung (niemieckie stowarzyszenie zajmujące się drewnianymi materiałami opakowaniowymi, paletami i opakowaniami eksportowymi) zwraca uwagę na rolę handlu zagranicznego, bowiem – jak zauważa – spadek obrotów w tym sektorze oznacza zwykle spadek popytu na opakowania wykonane z drewna. Jeśli chodzi o pojemniki szklane, Bundesverband Glasindustrie (niemieckie stowarzyszenie przemysłu szkła) zakłada, że sytuacja w 2024 roku będzie się nadal stabilizować. Verband der Wellpappen-Industrie (Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Tektury Falistej, VDW) spodziewa się stopniowego ożywienia w 2024 roku. W pierwszych pięciu miesiącach 2024 r. członkowie VDW odnotowali wzrost przychodów o 1,6% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dalsze informacje, dane liczbowe i grafiki dotyczące rynku opakowań w Niemczech i Europie można znaleźć na portalu informacyjnym FACHPACK360°.

Opracowano na podstawie informacji organizatorów targów FACHPACK