Fibre Packaging Europe popiera działania UE na rzecz GOP
5 kwi 2022 10:37

Fibre Packaging Europe (FPE), czyli stowarzyszenie organizacji producentów opakowań na bazie włókien, z zadowoleniem przyjmuje pakiet propozycji Unii Europejskiej dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego (Circular Economy Package), a zwłaszcza wniosek dotyczący „rozporządzenia w sprawie ekoprojektowania produktów zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju” (ESPR), bowiem jego celem jest uczynienie z takich produktów normy na rynku UE i zmniejszenie ich całkowitego wpływu na środowisko i klimat. Faza projektowania ma zasadnicze znaczenie w całym łańcuchu wartości, od fazy użytkowania do końca życia produktu, dlatego pochwalamy Komisję Europejską za zapewnienie równych szans w zakresie zrównoważonego rozwoju produktów unijnych i importowanych – czytamy w oświadczeniu.

To bardzo oczekiwany i aktualny akt prawny, zwłaszcza że określa on wymagania umożliwiające konsumentom dostęp do produktów zaprojektowanych z myślą o środowisku. Produkty ze źródeł odnawialnych, takie jak opakowania na bazie włókien, pozwalają nam na odświeżenie naszych opcji i pomagają osiągnąć cele UE w zakresie neutralności klimatycznej – powiedział Mike Turner, prezes Fibre Packaging Europe.

Mimo że rozporządzenie ESPR wprowadza wymogi dotyczące ekologicznego wzornictwa produktów, takie jak trwałość, łatwość naprawy i konserwacji oraz stosowanie materiałów pochodzących z recyklingu, zdaniem europejskiego przemysłu opakowań na bazie włókien nadal brakuje w nim jednego postulatu: odnawialności surowców. Z uwagi na ambicje Komisji Europejskiej dotyczące neutralności klimatycznej materiały odnawialne mogą odgrywać kluczową rolę zarówno w produkcji energii, jak i w wytwarzaniu produktów.

Nową normą w Unii Europejskiej będzie musiało stać się również projektowanie produktów w taki sposób, aby nadawały się do recyklingu. Chociaż temat ten poruszono w głównej części rozporządzenia ESPR, branża opakowań z surowców włóknistych uważa, że wymóg dotyczący ekoprojektowania w zakresie „zdolności do recyklingu” powinien zostać jeszcze bardziej wzmocniony; kwestia „łatwości recyklingu” powinna być konsekwentnie poruszana w całym wniosku, na przykład w wymogach dotyczących ekoprojektownia (art. 5) oraz w kontekście ilości wytwarzanych odpadów i „łatwości ponownego użycia” (załącznik I (p)). Produkty na bazie włókien są ponownie przetwarzane w przemyśle papierniczym na nowe produkty papiernicze, dzięki czemu osiąga on zaawansowane standardy odzysku, zarówno pod względem ekologiczności, jak i wysokiej jakości produktów.

Ponieważ spodziewamy się dużej liczby zmian w przepisach dotyczących produktów, należy unikać niejasności prawnych i dublowania przepisów - zauważył Mike Turner. FPE uważa, że Komisja Europejska słusznie przyjęła podejście polegające na zapewnieniu pewności prawnej. Dla europejskiego przemysłu opakowań na bazie włókien oznacza to również zapewnienie spójności z innymi aktami prawnymi, takimi jak dyrektywa w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, która ustanowi własne wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do obiegu zamkniętego. Zapewniając pewność prawną decydenci umożliwią przemysłowi europejskiemu zwiększenie inwestycji w innowacyjne i zrównoważone rozwiązania.

Organizacja Fibre Packaging Europe zamierza współpracować z decydentami i w ten sposób upewnić się, że fachowa wiedza zainteresowanych stron oraz dowody naukowe zostaną uwzględnione podczas zwykłego procesu legislacyjnego. FPE będzie chętnie dzieliła się posiadanymi przez siebie informacjami, wiedzą fachową i danymi z nadzieją na możliwość kontynuowania dialogu z osobami decyzyjnymi w tej kluczowej kwestii.

Opracowano na podstawie informacji Fibre Packaging Europe