FINAT uruchamia nową inicjatywę na Labelexpo Europe
12 Sep 2023 15:00

FINAT, europejskie stowarzyszenie producentów etykiet, uruchomiło nową inicjatywę, której celem jest wsparcie branży etykietowej w zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania rynku na dane dotyczące śladu węglowego jej produktów. Inicjatywa jest częścią programu FINAT "Cztery filary", dążącego do podnoszenia elastyczności stowarzyszenia w zakresie tworzenia sieci społeczności, szerzenia wiedzy, podejmowania współpracy i reprezentowania branży.

W obliczu rosnącej troski społeczeństw, konsumentów, producentów i legislatorów o stan środowiska naturalnego, rośnie również wpływ kryteriów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego na zachowania biznesowe. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na obiektywne kryteria pomiaru wpływu etykiet i produktów i procesów opakowaniowych na środowisko, a także na dostarczanie tych danych klientom i zainteresowanym stronom.

Jednak pozyskiwanie i dostarczanie odpowiednich danych oraz porównywanie alternatywnych rozwiązań nie jest łatwe. Przy ich gromadzeniu konieczna jest współpraca dostawców, ponieważ producenci mogą zapewnić dane dotyczące wyłącznie swej strefy wpływów (Zakres 1 i 2), podczas gdy potrzebne są również dane z Zakresu 3, pochodzące z kolejnych ogniw łańcucha wartości.

Z tego powodu FINAT zainicjował projekt mający na celu zapewnienie przejrzystości i dostarczenie wskazówek dla branży etykietowej na temat śladu węglowego produktu (PCF) i analizy cyklu życia (LCA). Jego pierwszym krokiem była wtorkowa (12.09) konferencja prasowa na targach Labelexpo Europe, podczas której stowarzyszenie zaprezentowało broszurę oraz animowany film tłumaczące podstawy PCF i LCA, różnice między nimi oraz konieczność zaangażowania w nie całego łańcucha wartości.

Dwa kolejne kroki, które mają zostać zrealizowane do końca przyszłego roku, dotyczą:
- przeprowadzenia badań istniejących metod obliczeniowych stosowanych obecnie w łańcuchu produkcji etykiet i opakowań (publikacja w pierwszym kwartale 2024 r.); oraz
- stworzenia dokumentu zawierającego wytyczne dotyczące harmonizacji podejścia PCF/LCA w całym łańcuchu wartości etykiet. Przyjmie on formę białej księgi i prezentacji, które zostaną przedstawione podczas kolejnego seminarium technicznego FINAT (20-22 listopada 2024 r. w Barcelonie).

Projekt wchodzi w zakres nowego obszaru działalności FINAT zatytułowanego „Współpraca”, któremu współprzewodniczą członkowie zarządu: Alex Knott (Dow) i Uwe Düsterwald (BASF). Alex Knott komentuje: W ciągu ostatniego roku kilku przetwórców etykiet i krajowych stowarzyszeń etykietowych zwróciło się do FINAT o wsparcie w związku z żądaniami branżowych klientów odnośnie zapewnienia danych na temat wpływu ich etykiet i opakowań na środowisko. Istnieje jednak wiele nieporozumień dotyczących różnych metodologii i definicji, więc w ramach pierwszego kroku postanowiliśmy przygotować ilustrowany dokument i film animowany, aby wyjaśnić kluczowe kwestie dotyczące śladu węglowego produktu (Product Carbon Footprint, PCF, który koncentruje się na zagregowanych emisjach powstających podczas procesu) i analizy cyklu życia (LCA, Life Cycle Analysis, która jest znacznie szersza niż tylko emisje). W drugim kroku, w kolejnych dwunastu miesiącach, zespół wolontariuszy z FINAT i krajowych stowarzyszeń etykietowych skoncentruje się na wyjaśnieniu różnych metodologii obliczeniowych w łańcuchu etykiet i opakowań. Trzecim i ostatnim krokiem tego projektu, który zrealizujemy podczas naszego seminarium technicznego w przyszłym roku, będzie prezentacja białej księgi, mającej ujednolicić podejścia w ramach łańcucha wartości. W ten sposób będziemy mogli oprzeć się na wcześniejszych pracach wykonanych kilka lat temu, kiedy wydaliśmy nasz pierwszy dokument zawierający wytyczne dotyczące LCA.

Opracowano na podstawie informacji FINAT