FLEXCEL NX „składnikiem sukcesu” U. Günther
11 Dec 2024 09:00

U. Günther GmbH, dostawca usług przygotowania do druku z siedzibą w Hamburgu w Niemczech, zawsze szybko wdrażał innowacyjne technologie druku fleksograficznego, jednocześnie rozwijając proces drukowania za pomocą własnych rozwiązań technicznych i optymalizacji procesów. Naszym celem jest zapewnianie rzeczywistych korzyści wszystkim uczestnikom łańcucha wartości opakowań – właścicielom marek, drukarniom i dostawcom usług prepress. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest poprawa wydajności, zwłaszcza podczas przetwarzania większych serii SKU – mówi Peter Tarnowski, który odpowiada za rozwój rynku i projekty specjalne w firmie U. Günther.

Technologia FLEXCEL NX: „od dawna stosowana i niezbędna”

Zgodnie z tą strategią firma U. Günther od ponad dekady bazuje na stałej współpracy z Miraclon i na technologii FLEXCEL NX. Technologia FLEXCEL NX jest bardzo dobrze ugruntowana w naszej firmie i zapewnia przewidywalne, rzetelne rezultaty – zarówno w naszym procesie produkcji płyt, jak i na maszynach w drukarniach opakowań – mówi Peter Tarnowski. Ten dostawca usług przygotowania do druku korzysta obecnie z dwóch systemów FLEXCEL NX Szeroki 5080 w swoim zakładzie produkcji płyt fleksograficznych o powierzchni ponad 4000 m2 w Greven w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Dla Petera Tarnowskiego inwestycja w technologię Miraclon oznaczała osiągnięcie przez firmę ważnych kamieni milowych od czasu wprowadzenia tych rozwiązań. Przypisuje to systemowi FLEXCEL NX 5080, ciągłemu rozwojowi wielopostaciowego patterningu powierzchni, który obecnie wdrażają, oraz wprowadzeniu bezrozpuszczalnikowej i wolnej od LZO obróbki płyt wymywanych wodą w większym formacie w ramach rozwiązania FLEXCEL NX Ultra 42 Solution, co poszerza format płyt używanych z procesorem FLEXCEL NX Ultra. W 2023 roku firma U. Günther zainstalowała system przetwarzania FLEXCEL NX Ultra, który umożliwia produkcję płyt FLEXCEL NX Ultra o wymiarach do 1067 x 1524 mm. Dzięki większemu formatowi możemy teraz realizować całą serię zamówień na płyty – wyjaśnia Peter Tarnowski. Dodaje, że zużycie metrów kwadratowych wszystkich płyt FLEXCEL NX w firmie U. Günther od kilku lat jest pięciocyfrowe lub bliskie tej wartości, a płyty NX Ultra stanowią około 30% tego wolumenu.

Korzystna synergia technologii

Technologia FLEXCEL NX stanowi dla firmy U. Günther kluczowy element umożliwiający właścicielom marek i drukarniom fleksograficznym stosowanie nowoczesnych praktyk fleksograficznych, które zapewniają większą wydajność i lepszą produktywność, a także korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju, niższe koszty i wyższą jakość druku opakowań. Kolejnym elementem jest technologia rastrowania Impulse Screen opracowana przez U. Günther i jej siostrzaną spółkę Flexo-Service Cl. Jaehde, obie będące częścią Grotenkamp Holding GmbH. Technologia Impulse Screen umożliwia druk wielokolorowy bez efektu mory i typowej rozety fleksograficznej oraz drukowanie bardzo drobnych wzorów przy użyciu istniejących lub stosunkowo grubych wałków rastrowych. Pozwala to drukarniom osiągać znacznie bardziej precyzyjne poziomy rastrowania, a także doskonałe szczegóły bez widocznych przejść tonalnych i konieczności inwestowania w wałki rastrowe o wyższej liniaturze, czy jakiegokolwiek modyfikowania posiadanych maszyn.

Impulse Screen w połączeniu z płytami FLEXCEL NX to zwycięska kombinacja dla Petera Tarnowskiego: W naszych procesach Impulse Screen używamy głównie płyt FLEXCEL NX, ponieważ wiemy z doświadczenia, że zapewniają najlepsze rezultaty. Najbardziej oczywistym dowodem jest dokładna, szczegółowa reprodukcja w wysokiej rozdzielczości najdrobniejszych elementów motywu w obszarze świateł. Właściwości płyty są również niezwykle ważne w przypadku drukowania dużych powierzchni w dwóch lub trzech kolorach o równych odcieniach. To się doskonale sprawdza.

Dzięki połączeniu płyt FLEXCEL NX i Impulse Screen firma U. Günther zdobyła Gold Award w konkursie Global Flexo Innovation Awards 2021 organizowanym przez Miraclon, za zaangażowanie w zrównoważony druk, wspieranie konwersji z innych procesów drukowania i usprawnianie przepływu pracy w produkcji poligraficznej. W 2022 roku firma zdobyła nagrodę DFTA Award w konkursie organizowanym przez Niemieckie Stowarzyszenie Fleksografów w kategorii Innowacje za opakowania giętkie wytwarzane przy użyciu tej samej kombinacji technologii płyt i rastrowania. Praca ta podkreśliła kolejną zaletę oferowaną przez połączenie tych technologii, jaką jest możliwość zmniejszenia liczby kolorów z ośmiu do czterech kolorów procesowych CMYK.

Wyższa wydajność i produktywność drukarni

Dzięki Impulse Screen i stabilności płyt FLEXCEL NX możemy znacznie ograniczyć zużycie farb i płyt drukowych, a także skrócić czas narządzania. Drukarnie mogą również zwiększyć prędkość drukowania bez pogorszenia jakości – wyjaśnia Tarnowski. Szybsze zmiany zadań, krótsze czasy narządzania i wyższe prędkości drukowania to czynniki, które zwiększają produktywność, zapewniają korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju i mogą obniżyć koszty. Powstaje efekt skali dający drukarniom opakowań, które systematycznie wykorzystują te zalety, ogromną wydajność i przewagę nad konkurencją.

Dzięki tym możliwościom firma U. Günther coraz częściej drukuje z rozszerzonym gamutem kolorów (ECG), wykorzystując Impulse Screen i płyty FLEXCEL NX w zleceniach od klientów. Oferujemy ECG w maksymalnie siedmiu kolorach. Zwykle jednak wystarczy pięć lub sześć kolorów, a drukarnie osiągają doskonałe wyniki – mówi Peter Tarnowski. Według Petera właściciele marek są coraz bardziej otwarci na proces ECG, w tym dodatkowe korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju i oszczędności kosztów, które się z nim wiążą – czego dowodem jest ponad 2000 SKU rocznie dla klientów z sektora opakowań giętkich – a ten trend stale rośnie.

Kiedy osiąga się wspaniałe wyniki, warto je wyraźnie zaprezentować” – takie motto przyświecało firmie U. Günther podczas tegorocznego udziału w wymagającym konkursie DFTA Awards. Zgłoszono kilka opakowań giętkich, z których wszystkie zostały wykonane z monomateriałów nadających się do recyklingu i w większości drukowanych przy użyciu płyt FLEXCEL NX. Prace w kategoriach karmy dla zwierząt, artykułów dla zwierząt i żywności zostały wykonane w czterech kolorach lub w procesie ECG, a zespół firmy U. Günther po raz kolejny został wyróżniony przez niezależne jury.

Cenimy sobie bliskie relacje i wieloletnie partnerstwo z U. Gunther – podsumowuje Roland Hamacher, kierownik ds. sprzedaży Miraclon w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. To sprawdzony lider rynku, umożliwiający drukarniom i markom stosowanie i czerpanie korzyści z nowoczesnych praktyk fleksograficznych, co podkreśla ich ciągły rozwój i liczne wyróżnienia od stowarzyszeń branżowych. Firma ta jest doskonałym przykładem tego, co można osiągnąć dzięki połączeniu odpowiednich technologii.

Opracowano na podstawie informacji firmy Miraclon