HERMA ze „złotym standardem” w zakresie kompostowania
20 Dec 2023 12:40

Dwa samoprzylepne materiały etykietowe firmy HERMA, które mogą być kompostowane w domu i w ogrodzie, przeszły ostatnio krytyczny test toksyczności dla dżdżownic zgodnie z australijską normą AS 5810. To wyjątkowe osiągnięcie, ponieważ norma ta uchodzi za „złoty standard”, jaki mogą otrzymać materiały opakowaniowe przeznaczone do kompostowania w warunkach domowych oraz przydomowych. AS 5810, ze względu na jego surowe wymagania, stanowi najwyższy standard środowiskowy dla opakowań w skali globu. Oznacza to, że HERMA oferuje obecnie prawdopodobnie jedyne materiały samoprzylepne, które spełniają ten standard - mówi dr Stefan Kissling, kierownik ds. rozwoju klejów i powłok specjalnych w dziale materiałów samoprzylepnych HERMA. Certyfikat został przyznany przez instytut DIN CERTCO, spółkę zależną TÜV Rheinland.

U podstaw tego sukcesu tkwi nowy klej 62Q, który firma HERMA wprowadziła na rynek na początku bieżącego roku. Certyfikat dotyczy jego połączenia z dwoma materiałami etykietowymi HERMAextracoat (klasa 242) i HERMAtherm Bio (klasa 909). Test na dżdżownicach zgodny z australijską normą wyklucza ryzyko zanieczyszczenia gleby przez te materiały. W roli „testerów” wykorzystuje się kompostowce różowe (łac. Eisenia fetida), jeden z najpopularniejszych rodzajów dżdżownic występujących w Europie, oraz doniczkowce (Enchytraeus albidus), często używane jako żywy pokarm dla ryb. Uznaje się, że jeśli po 14 dniach przebywania w testowanym kompoście zachorowalność lub przeciętna masa dżdżownic, które przeżyły, zmienia się w przedziale powyżej 10% w porównaniu z czystym kompostem, kryterium certyfikacji nie zostało spełnione.

Inne elementy australijskiej normy są zgodne z międzynarodową normą NF T51-800:2015. Oznacza to, że badany materiał nie przekracza określonych limitów dla substancji lotnych, metali ciężkich i fluoru. Sprawdzono również całkowitą biodegradowalność, kompostowalność i ekotoksyczność. Dwa materiały samoprzylepne HERMA już wcześniej spełniały te wymagania i dlatego mogły być opatrzone etykietą „DIN geprüft - gartenkompostierbar” (Przetestowane przez DIN - kompostowalne w ogrodzie) - przynajmniej poza Australią i Nową Zelandią. Teraz certyfikacja dotyczy również tych dwóch krajów. Dodatkowa certyfikacja potwierdza przy okazji po raz kolejny wysoki potencjał kompostowalności kleju 62Q i zapewnia dodatkową pewność użytkownikom etykiet, którzy przywiązują szczególną wagę do zrównoważonych materiałów opakowaniowych - podkreśla dr Kissling.

Opracowano na podstawie informacji firmy HERMA