Holistycznie o bezpiecznych opakowaniach
30 Sep 2024 23:50

14. edycja konferencji „Bezpieczne Opakowanie” odbędzie się w dniach 19-20 listopada 2024 roku w hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi. Partnerem merytorycznym wydarzenia i jednocześnie gospodarzem drugiego dnia spotkania jest Łódzki Instytut Technologiczny Sieci Badawczej Łukasiewicz. W trakcie wizyty studyjnej w laboratorium uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób ŁIT może ich wesprzeć w produkcji bezpiecznych opakowań.

19 listopada w hotelu DoubleTree by Hilton odbędą się natomiast prelekcje teoretyczne, przybliżające zagadnienia projektowania i wytwarzania bezpiecznych, ekonomicznych, skutecznych i zgodnych z zasadami GOZ oraz oczekiwaniami zleceniodawców opakowań. Zaprezentowane zostaną także technologie umożliwiające ich produkcję. Formuła spotkania stacjonarnego umożliwi wymianę doświadczeń z rynkowymi liderami.

W programie konferencji

Poniżej, w kolejności alfabetycznej prezentujemy tematykę wystąpień poszczególnych partnerów wydarzenia.

Rafał Nowak z firmy ACTEGA omówi ACTGreen® – powłoki barierowe, stanowiące zrównoważoną alternatywę w produkcji opakowań. Tradycyjnie jako barierę dla opakowań stosuje się wielowarstwowe podłoża, gdyż takie substancje jak tłuszcz czy woda oddziałują bezpośrednio na opakowanie. Zastosowanie bariery w produkcji opakowań jest zatem niezbędne w wielu przypadkach. Bardziej zrównoważoną alternatywą są powłoki barierowe ACTGreen®. Ta linia produktów obejmuje zarówno powłoki barierowe na bazie wody, jak i wodne dyspersje TPE (YUNICO®).

I w tym roku nie zawiedzie Bank Pekao i odwiedzi konferencję „Bezpieczne Opakowanie” z kolejną edycją raportu „Sytuacja i perspektywy polskiej branży opakowań”. Zaprezentuje go Krzysztof Mrówczyński, dobrze znany gościom naszego wydarzenia i zawsze doskonale merytorycznie przygotowany autor opracowania.

Marcin Wicha z firmy BOBST pokaże na podstawie rozwiązań szwajcarskiego producenta, w jaki sposób produkować opakowania składane bez błędów. Jakość jest jednym z największych wyróżników w branży opakowań. Oczywiście mają znaczenie również inne czynniki, np. efektywność kosztowa, zrównoważony rozwój, czas realizacji, ale ostatecznie, jeśli opakowanie nie przejdzie testu jakości, może to zagrozić całej serii i relacjom z klientem. W niektórych sektorach, np. farmaceutycznym, wady opakowań mogą mieć jeszcze bardziej znaczące konsekwencje. W drugiej części prezentacji Krzysztof Dąbrowski omówi usługi serwisowe BOBST.

Firma eProductivity Software (ePS) zaprosi na prezentację pt. „Najwyższy poziom optymalizacji dla złożonych harmonogramów produkcji”, podczas której przedstawi zaawansowane możliwości platformy PrintFlow® 4D (PF4D). PF4D to dynamiczne i elastyczne narzędzie planowania produkcji dla branży opakowaniowej, które umożliwia usprawnienie procesów, zwiększenie wydajności oraz redukcję kosztów. Dzięki zaawansowanym algorytmom PF4D optymalizuje nawet najbardziej skomplikowane harmonogramy produkcji do 20 razy szybciej niż inne rozwiązania. W trakcie prezentacji omówione zostaną kluczowe funkcje systemu, takie jak wizualizacja harmonogramów, modelowanie scenariuszy what-if, śledzenie zadań i dostępności zasobów, a także zarządzanie harmonogramem w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca i urządzenia. Prelegentka Monika Nojszewska wykaże, jak PF4D przyczynia się do zwiększenia rentowności, redukcji kosztów, zwiększenia przepustowości oraz poprawy elastyczności w procesach produkcyjnych.

Firma GRAW, dystrybutor rozwiązań marki Edale na polskim rynku, opowie, jak wygląda jednoprzebiegowa produkcja opakowań od arkusza do pudełka w 15 minut. Prelegent Paweł Drobek wskaże, jakie są największe ograniczenia dzisiejszych czasów w produkcji opakowań i jak stawiać im czoła. Jak postępy w dziedzinie maszyn i automatyzacji przyczyniają się do znaczących oszczędności czasu, redukcji kosztów oraz poprawy jakości produktów w branży opakowaniowej? Wraz z Pawłem Drobkiem przyjrzyjmy się efektywności i innowacyjności stojącymi za nowoczesnymi technikami produkcji opakowań na każdym jej etapie – od arkusza do pudełka.

O optymalizacji linii technologicznych zapewniających bezpieczeństwo produkcji opakowań opowie Zbigniew Kosior vel Kosiorek z firmy Heidelberg. Najwyższej jakości i wymagające produkty, takie jak opakowania dla sektorów farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego, muszą być produkowane z precyzją i spełniać najwyższe standardy jakości. Wprowadzane wciąż nowe rozwiązania w maszynach offsetowych, fleksograficznych czy cyfrowych oraz najnowocześniejsze systemy uszlachetniania i kontroli, a także rozwiązania programistyczne optymalizują procesy i zapewniają coraz bezpieczniejszą produkcję opakowań.

O zmniejszaniu wpływu na środowisko dzięki rozwiązaniom w zakresie opakowań o obiegu zamkniętym opowie Piotr Orliński z firmy Metsä Board. Emisje dwutlenku węgla są kluczowym problemem dla firm, produkty muszą być pakowane bezpiecznie, ale także w sposób zrównoważony. Prelegent przedstawi badanie, w jaki sposób różne rodzaje tektury wpływają na nasze środowisko. Istnieją dwa główne czynniki, które przyczyniają się do śladu węglowego opakowania z tektury. Są to zasoby energii wykorzystywane w produkcji masy celulozowej i tektury oraz efektywne wykorzystanie materiałów. Dowiedz się więcej podczas naszej prezentacji w listopadzie.

O wykorzystaniu recyklatów w opakowaniach – gdzie jesteśmy, co nas czeka i co to oznacza dla producentów opakowań – podyskutują Krzysztof Nowosielski z firmy ML Polyolefins oraz dr inż. Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji Plastics Europe Polska. Można się spodziewać, że pokłócą się o kierunek legislacji forsowanej przez Unię Europejską w związku z rozdźwiękiem, jaki coraz wyraźniej zaznacza się pomiędzy „starymi” i „nowymi” krajami UE.

Piotr Pazik oraz Hubert Borzym z firmy Wolff Poligrafia przedstawią zrównoważone rozwiązania w druku fleksograficznym: płyty fotopolimerowe i technologie MacDermid Graphics Solution. Prelegenci omówią, w jaki sposób płyty fotopolimerowe można wykorzystać w obszarze redukcji odpadów, oszczędności energii oraz minimalizacji wpływu na środowisko, a także jak technologie MacDermid wspierają branżę drukarską w dążeniu do bardziej zoptymalizowanych procesów produkcji.

Partnerem wspierającym konferencji Bezpieczne Opakowanie jest firma Cicero, z której rozwiązaniami dla bezpiecznej produkcji opakowań będzie można zapoznać się w foyer.

W części wieczornej 19 listopada wspólnie z firmą ML Polyolefins przyznamy kolejne świadectwa Packaging Circular Economy drukarniom prowadzącym gospodarkę odpadami produkcyjnymi zgodnie z koncepcją GOZ.

Rejestracja na konferencja.opakowanie.pl 

Anna Naruszko