HolyGrail 2.0 wkracza w fazę końcowych testów
6 paź 2023 07:00

Inicjatywa HolyGrail 2.0 wkracza w ostatnią fazę testów badawczo-rozwojowych, które mają doprowadzić do jej rynkowego debiutu – początkowo na francuskim rynku – w 2024 r. Posłuży tam do sortowania i kierowania do ponownego przetworzenia m.in. sztywnych i giętkich opakowań oznaczonych znakiem wodnym Digimark.

W związku z planowanymi na 2030 r. zmianami prawnymi dotyczącymi poziomu zawartości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w opakowaniach niezbędne stało się zweryfikowanie skuteczności tej technologii na najwyższym poziomie technicznym, tzw. TRL9, czyli "w rzeczywistym systemie sprawdzonym w środowisku operacyjnym.”

Testy obejmą procesy wykrywania, sortowania i odrzucania giętkich opakowań z polipropylenu produkowanych przez PepsiCo oraz giętkich opakowań z LDPE produkowanych przez Essity i P&G; testy sortowania granulatu odbędą się w zakładzie odzysku materiałów Hündgen Entsorgung.

W tym samym miejscu przeprowadzone zostaną trzymiesięczne testy sortowania opakowań sztywnych ze znakiem wodnym, zrealizowane na potrzeby rynków holenderskiego i niemieckiego. Zespół HolyGrail 2.0 wykorzysta w tym celu dwa prototypy pozyskane od Pellenc ST oraz Digimarc.

Faza 3 zostanie zakończona dwoma testami recyklingu przeprowadzonymi przez Borealis na skalę przemysłową, podczas których frakcje giętkie polipropylenu i polietylenu zostaną zebrane w Hündgen Entsorgung. W międzyczasie Indorama Ventures podda testom wydzielony z testów opakowań sztywnych strumień niespożywczych butelek PET w swoim zakładzie recyklingu w Verdun.

Równolegle w ramach projektu uruchomiono nowy etap prac, który ma na celu rozpoczęcie pilotażu na rynku francuskim w 2024 roku. Siedem firm członkowskich współpracowało do tej pory nad wdrożeniem technologii w sektorze opakowań sztywnych z HDPE i udowodnieniem możliwości zaawansowanego sortowania z pomocą cyfrowych znaków wodnych.

Projekt wesprą francuska organizacja EPR wraz z firmą Citeo, zaś Henkel, L'Oréal i P&G planują w nadchodzących miesiącach rozszerzyć swoje portfolio sztywnych opakowań HDPE o cyfrowe znaki wodne. Odpady pokonsumenckie będą kolekcjonowane w trakcie zbiórki w gospodarstwach domowych, a następnie rozdzielane na niespożywcze HDPE i niewzmocnione odpady opakowaniowe w zakładzie Veolia PlastiLoop Brenouille.

Następnie przeprowadzona zostanie próba sortowania granulatu z wzbogaconych sztywnych opakowań z HDPE. W ten sposób opakowania na detergenty i kosmetyki zostaną rozdzielone na osobne strumienie, które zostaną ponownie przetworzone - w nadziei na opracowanie gatunków rHDPE Fit-for-Use przeznaczonych, odpowiednio, na detergenty i kosmetyki.

Inicjatywa liczy na płynne przejście od fazy badawczo-rozwojowej do komercyjnego wprowadzenia technologii HolyGrail 2.0 oraz na sukces testów na rynku pilotażowym, które – jak sądzi – wykażą zapewniane przez nią korzyści techniczne i ekonomiczne. Oczekuje się, że uczestniczące firmy zdobędą praktyczną wiedzę na temat działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym dla materiałów pochodzących z recyklingu.

HolyGrail 2.0 wszedł w poprzednią fazę projektu na początku tego roku. W jej ramach w trzech obiektach testowych na terenie Francji i Niemiec sprawdzono takie funkcje jak wykrywanie, odrzucanie i oczyszczanie opakowań z tworzyw oznaczonych znakiem wodnym.

Inicjatywa poinformowała również o udanym rozdzieleniu w środowisku przemysłowym strumieni odpadów opakowaniowych PET przeznaczonych do kontaktu z żywnością od tych nieprzeznaczonych do kontaktu z żywnością - co ma przyczynić się do dekontaminacji strumieni wyjściowych PET przeznaczonych do kontaktu z żywnością w zakładach recyklingu.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe