Huhtamaki wycofuje się z Rosji
6 wrz 2022 09:26

Firma Huhtamaki sprzedała przedsiębiorstwu Espentia swoje rosyjskie aktywa, w tym cztery zakłady produkcyjne zatrudniające ponad 700 pracowników, za szacunkową kwotę 151 mln euro. Pierwsze informacje o planowanym wycofaniu się Huhtamaki z działalności na rosyjskim rynku pojawiły się w kwietniu tego roku i były następstwem wcześniejszej decyzji o zahamowaniu wszystkich inwestycji na tym terenie po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Charles Héaulmé, prezes i dyrektor generalny Huhtamaki, wyjaśnia: Uważamy, że obecny rozwój sytuacji w Rosji i długoterminowe perspektywy uniemożliwią nam realizację strategii rozwoju i planów na przyszłość. Cieszymy się, że doprowadziliśmy do końca przegląd naszych opcji strategicznych na tym rynku. W ramach tego procesu zrealizowaliśmy szeroko zakrojony proces badania kondycji przedsiębiorstwa (due diligence), tak by znaleźć najlepszego możliwego nabywcę i przyszłego partnera dla naszych lokalnych pracowników - których bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pozostają dla nas ważne. Uważamy, że Espentia będzie dobrym i zaangażowanym właścicielem z punktu widzenia przedsiębiorstwa i przyszłości naszych pracowników.

Huhtamaki posiada 4 zakłady wytwórcze oraz zatrudnia 724 pracowników na terenie Rosji. Nabywca jej aktywów, firma Espentia, jest własnością Alexandra Govora i Jurija Kushnerova.

Jak podaje Huhtamaki, cena sprzedaży przeprowadzonej w formule „cash and debt free” wyniosła 151 mln EUR. Firma twierdzi, że w wyniku sprzedaży spodziewa się zaksięgować w trzecim kwartale zysk w wysokości około 15 mln EUR, choć jednocześnie nie przewiduje, aby sprzedaż miała znaczący finansowy wpływ na jej obroty w 2022 r.

Przedstawione dane są wstępnymi szacunkami, na które mogą wpłynąć m.in. zmiany kursu rubla w stosunku do euro. Agencja Reuters podaje, że środki na wykup fabryk Huhtamaki w Rosji przez Alexandra Govora – który wcześniej przejął również lokalne aktywa McDonald's – pochodzą z pożyczki od rosyjskiego państwowego banku Sberbank, który jest obecnie objęty sankcjami przez Wielką Brytanię, UE i USA.

To nie pierwsza firma z branży opakowaniowej, która porzuca działalność w Rosji. W lipcu br. koncern Tetra Pak poinformował o zamiarze wycofania się ze wszystkich bieżących operacji w Rosji i przekazania całej działalności w tym kraju w ręce lokalnego kierownictwa, w związku z problemami w łańcuchach dostaw wynikającymi z rosnących ograniczeń zachodniego eksportu do Rosji. Również firma Amcor ogłosiła niedawno, że sprzeda swoje trzy fabryki w Rosji odpowiadające za ok. 2-3% całkowitej sprzedaży spółki; oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w drugiej połowie roku rozliczeniowego 2023.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe