Innowacyjne wykańczanie w macie na maszynach Gallus
31 paź 2024 18:00

Grupa Gallus, spółka zależna Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg), osiągnęła przełom w badaniach nad technologią Gallus MatteJet. Innowacja, o której pierwszy raz szwajcarska spółka poinformowała na tegorocznych targach Labelexpo Americas, pozwala aplikować matowe wykończenia wysokiej jakości na substraty zadrukowane w technologii atramentowej. Tym samym otwiera nowe możliwości w zakresie uszlachetniania etykiet przeznaczonych dla rynku producentów win.

MatteJet to autorska technologia opracowana w centrum innowacji Gallus Experience Center w St. Gallen. Na targach Labelexpo Americas 2024 firma Gallus zaprezentowała ją wspólnie z firmą Heidelberg, wyjaśniając, w jaki sposób ta innowacja rozwiązuje jedno z kluczowych wyzwań, które w przeszłości ograniczały rozwój cyfrowej technologii druku atramentowego. Firmy zdradziły, w jaki sposób MatteJet zmieni cały segment rynku etykiet na wino i napoje spirytusowe oraz zapewni przetwórcom klucz do zyskownego nowego obszaru rozwoju biznesu.

Błyszczące wykończenie nieodłącznie związane z cyfrową technologią druku atramentowego było jedną z głównych barier w jej powszechnym stosowaniu na etykietach i opakowaniach, szczególnie w sektorach premium, takich jak etykiety na wino i napoje spirytusowe, gdzie marki tradycyjnie oczekują wyrafinowanego, matowego wykończenia. Dotychczas osiągano to poprzez stosowanie konwencjonalnych technik druku lub w procesach wykończeniowych z użyciem systemów aplikacji lakierów matowych – jednak działo się to kosztem dłuższego czasu, większego skomplikowania oraz wyższych kosztów. Odpowiedzią na te wyzwania jest Gallus MatteJet, która zapewnia szybkie i opłacalne matowe wykończenie wysokiej jakości, zintegrowane bezpośrednio z cyfrowym procesem druku atramentowego. Dzięki niej przetwórcy po raz pierwszy będą mogli uzyskać spodziewany efekt matowego lakieru za naciśnięciem jednego przycisku, bez konieczności wymiany atramentów lub dodawania lakieru do nadruku, eliminując potrzebę zewnętrznych procesów wykańczania lub stosowania oddzielnych maszyn konwencjonalnych.

Usuwając jedną z kluczowych barier tradycyjnie ograniczających ekspansję druku atramentowego, innowacyjny proces Gallusa stanowi ogromną szansę dla przetwórców na dostęp do wysoce dochodowego segmentu rynku, wcześniej zdominowanego przez druk offsetowy. Co ważne, MatteJet umożliwi również większej niż kiedykolwiek wcześniej liczbie przetwórców i marek korzystanie z zalet druku cyfrowego, takich jak bardziej opłacalne krótkie serie, personalizacja i druk na żądanie, co stanowi ogromny skok w cyfrowej transformacji branży.

Rozwój technologii Gallus MatteJet wyznacza kluczowy moment w ewolucji druku atramentowego, otwierając świat nowych możliwości i ostatecznie całkowicie zmieniając fundament tego, co jest możliwe dzięki technologii atramentowej – komentuje Dario Urbinati, CEO Gallus Group. – Odblokowując matowe wykończenie dla cyfrowych maszyn atramentowych, będziemy w stanie udostępnić przetwórcom zupełnie nowy segment rynku, bez konieczności znacznych inwestycji w oddzielne rozwiązania offsetowe, zwiększając rentowność i stanowiąc przykład zaangażowania w budowanie nowej ery elastyczności, która umożliwi naszej branży długoterminowy rozwój.

Opracowany w ramach wysiłków badawczo-rozwojowych firmy w Gallus Experience Center – założonym w zeszłym roku w celu napędzania innowacji poprzez współpracę na rzecz długoterminowego sukcesu w całej branży – nowy proces wykańczania wykorzystuje zaawansowaną, najnowocześniejszą technologię, której nigdy wcześniej nie widziano w etykietach i opakowaniach. Nowa technologia MatteJet jest rewolucyjna nie tylko pod względem możliwości, jakie otwiera, lecz także pod względem tego, co reprezentuje jej rozwój – kontynuuje Urbinati. – Otworzyliśmy Gallus Experience Center z wizją dynamicznego, opartego na współpracy centrum branżowego, które napędzałoby znaczące zmiany w branży. Gallus MatteJet jest przykładem i świadectwem transformacji, którą można osiągnąć, łącząc tę wizję z rzeczywistymi spostrzeżeniami na temat tego, czego potrzebuje dziś rynek, oraz niezbędnymi zasobami i doświadczeniem Heidelberg, naszej firmy macierzystej. MatteJet naprawdę ucieleśnia naszą długoterminową misję i przybliża przyszłość inteligentnego, połączonego druku.

Zaprojektowana do integracji z modułem druku cyfrowego Gallus, nowa technologia MatteJet to kolejny przejaw koncepcji System to Compose firmy Gallus, która ma zapewniać bezprecedensowy poziom kompatybilności w wiodących liniach produktów. W ramach System to Compose przetwórcy – w miarę jak ewoluują ich potrzeby biznesowe – mogą dodawać, dostosowywać i usuwać jednostki pracujące w maszynie Gallus One, teraz dodatkowo rozszerzone o opcje przepływu pracy i usług. Podczas targów Labelexpo Gallus zademonstrował, w jaki sposób koncepcja System to Compose jest kluczem do umożliwienia przetwórcom obrotu, adaptacji, a tym samym długoterminowego rozwoju, a MatteJet stanowi obecnie dodatkowy element tej układanki.

Najnowsza wersja Gallus One o szerokości wstęgi 430 mm również zadebiutowała na targach Labelexpo, prezentując więcej możliwości zastosowania. Odwiedzający stoisko mogli osobiście poznać opcje, jakie zapewnia niedawno poszerzona gama kolorów, uzupełniona o pomarańczowe i fioletowe atramenty Saphira, opracowane wspólnie z Heidelberg i pomagające przetwórcom wyeksponować markę i wyróżnić swój produkt na półce sklepowej.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Heidelberg