Należąca do Metsä Group spółka Metsä Board współpracuje z firmą Soilfood nad ulepszaniem gleby w Finlandii, wykorzystując do tego frakcje włókien otrzymywane jako produkt uboczny przy wytwarzaniu tektury. To, co kiedyś uważano za odpady, jest obecnie skutecznie ponownie wykorzystywane do poprawy jakości gleby. Tak uzyskiwany produkt nie tylko umożliwia dostarczanie do gleby wartościowych składników z włókien drzewnych, ale pozwala na zatrzymywanie w glebie pochodzącego z włókien węgla.
Soilfood to fińska firma wspierająca gospodarkę obiegową, która dostarcza rolnikom materiałów poprawiających właściwości gleby, uzyskiwanych na bazie włókien, które stanowią produkcję uboczną przy wytwarzaniu tektury w zakładach Metsä Board. Te włókna zwiększają żyzność gleby i poprawiają jej zdolność do zatrzymywania wody. Zastosowanie włókien drzewnych jest także skuteczną metodą ochrony wód powierzchniowych, ponieważ może ograniczyć ilość fosforu spływającego z pól nawet o 50%.
Dzięki współpracy z rolnikami i naszymi partnerami przemysłowymi zastępujemy surowce pierwotne materiałami pochodzącymi z recyklingu i rozsądnie wykorzystujemy zasoby naturalne. W ostatnich latach silnie wzrasta popyt na nawozy uzyskiwane na drodze recyklingu i włókna poprawiające jakość gleby. Ten wzrost jest obecnie hamowany głównie przez ograniczoną dostępność surowców - powiedział Sampo Järnefelt, dyrektor ds. handlowych w Soilfood.
Obecnie Soilfood odbiera każdego dnia co najmniej dwie ciężarówki produktów ubocznych z zakładów Metsä Board w Kemi i Äänekoski. Produkty uboczne z zakładów Metsä Board służą nie tylko do poprawiania jakości gleby przez Soilfood, ale są również używane do wytwarzania energii i kształtowania krajobrazu.
Wyniki oparte na badaniach
Współpraca Metsä Board z Soilfood rozpoczęła się od projektu badawczego zainicjowanego w 2015 roku przez fiński Instytut Zasobów Naturalnych, który dotyczył przydatności osadów z włókien drzewnych uzyskiwanych przy produkcji papieru do stabilizacji struktury gleby, a tym samym ograniczania erozji i wypłukiwania cennych substancji z pól do zbiorników wodnych. Eksperymenty przeprowadzone w ramach tego badania wykazały, że włókna poprawiające właściwości gleby zmniejszają ryzyko wymywania składników wspierających wzrost roślin nawet o 50%. (Rasa, K, Pennanen, T, Peltoniemi, K, et al. 2021, Ograniczanie erozji gleby za pomocą osadów z zakładów celulozowych i papierniczych, https://doi.org/10.1002/jeq2.20170)
Miejsce produkcji ubocznej w celach zrównoważonego rozwoju Metsä Board
Wykorzystywanie produkcji ubocznej należy również do celów zrównoważonego rozwoju Metsä Board, zaplanowanych na rok 2030. Obecnie ponad 99% naszej produkcji ubocznej służy do uzyskiwania materiałów, albo produkcji energii. Chcemy do 2030 roku wykorzystywać 100% produkcji ubocznej, tak aby nasze procesy technologiczne nie generowały żadnych odpadów na składowiskach - powiedział Markku Leskelä, Metsä Board Development Director.
Produkty uboczne mogą być spalane w celu wytwarzania energii, ale wykorzystanie ich do poprawy jakości gleby jest bardziej wartościowe w modelu gospodarki obiegowej. Substancje użyteczne dla roślin, zawarte w materiale drzewnym, wracają do gleby, a część węgla jest w niej magazynowana przez długi czas. W jednym cyklu zasilania rolnik umieszcza na polach nawet 5 ton węgla, którego część jest wykorzystywana w procesach biologicznych, zasilając mikrobiotę gleby, a część pozostaje dalej w glebie przez ponad 20 lat.
Nasza współpraca z Soilfood stanowi dobry przykład gospodarki obiegowej, która przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym stronom – powiedział Leskelä.
Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board