Kaucja za plastikowe opakowania coraz bliżej
5 Mar 2021 14:27

Eksperci z Warsaw Enterprise Institute zaproponowali, by wprowadzić w Polsce kaucję na jednorazowe opakowania z plastiku, która zwracana będzie po zwróceniu opakowania do punktu depozytowego. To odpowiedź na wprowadzony w krajach UE podatek od nieprzetworzonego plastiku.

Od stycznia 2021 roku na terenie UE obowiązuje podatek od nieprzetworzonego plastiku (tzw. plastic tax), który wynosi 800 euro za tonę tworzyw. Według szacunków z tego tytułu Polska będzie musiała wpłacać do unijnej kasy około 2 mld zł rocznie.

Dane wskazują, że Polacy co roku wyrzucają w formie śmieci ponad 3 mln ton plastikowych i aluminiowych opakowań po produktach codziennego użytku, z czego ponad połowa to jednorazowe opakowania po napojach. Aby pozyskać je do recyklingu i spełnić nakładane przez UE normy, konieczne jest wdrożenie systemu depozytowego na wzór rozwiązań stosowanych w 10 innych krajach UE - wskazuje Warsaw Enterprise Institute (WEI) w najnowszej analizie.

W Europie korzysta z nich ponad 133 mln osób, czyli średnio co czwarty mieszkaniec UE. Funkcjonują one w Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii i na Litwie - czytamy w raporcie.

Zgodnie z zasadą systemu depozytowego do ceny określonych produktów w jednorazowych opakowaniach (np. napojów, piwa) doliczana jest opłata. Jeśli konsument chce ją odzyskać, musi zwrócić puste opakowanie w automacie zlokalizowanym przy sklepie lub bezpośrednio u sprzedawcy.

Jest to mechanizm podobny do kaucji. Dzięki systemowi depozytowemu zbierane są tylko wybrane rodzaje opakowań, które nie mieszają się z innymi odpadami i są dużo mniej zabrudzone. To redukuje konieczność ich późniejszego sortowania i przygotowania do recyklingu, a także obniża koszty całego procesu. Wysoki depozyt zachęca zaś kupujących do zwrotu pustych opakowań - wskazują eksperci WEI.

Ich zdaniem system depozytowy powinien początkowo obejmować wyłącznie wybrane strumienie odpadów - opakowania PET i puszki aluminiowe, a w dalekiej przyszłości, gdy będzie taka konieczność, może być rozszerzony o kolejne materiały.

Opracowano na podstawie informacji serwisu money.pl