Kodak wchodzi na rynek opakowań z maszyną Ascend
12 paź 2021 08:00

Kodak wprowadza na rynek cyfrową, pięciokolorową maszynę Ascend do druku na tekturach litych, bazującą na technologii suchego tonera.

Kluczowa różnica w porównaniu z maszynami Nexpress i Nexfinity polega na rodzajach podłoży, na których może ona drukować. Ascend akceptuje podłoża o grubości do 762 mikronów i gramaturze 687 g/m2. Jest co prawda ograniczony do szerokości 352 mm, ale - jak twierdzi Kodak - nie ma to większego znaczenia, ponieważ maszyna może drukować na arkuszach o długości do 1200 mm, a funkcje nestingu w Prinergy DFE pozwalają na pełne wykorzystanie długości arkusza.

Maszyna będzie drukować w rozdzielczości 600 dpi z prędkością 7200 arkuszy A4 na godzinę, czyli tak szybko, jak najszybszy Nexpress. Odpowiada to 572 m2 na godzinę, czyli dwa razy szybciej – zdaniem producenta - niż porównywalna cenowo maszyna atramentowa.

System drukujący posiada pięć gniazd na kasety z tonerem, którego Kodak oferuje 13 rodzajów, w tym: kryjącą biel, przezroczysty, przezroczysty antybakteryjny, suchy atrament z efektem folii, perłowy, fiolet rozszerzający gamut, pomarańczowy, jasny czarny, złoty, strukturalny oraz czerwony atrament fluorescencyjny do zastosowań związanych z bezpieczeństwem. Można je umieszczać w różnych konfiguracjach w maszynie, nie tylko jako pierwszą czy ostatnią kasetę. Firma Kodak jest też w stanie wyprodukować tonery dopasowane do systemu PMS dla określonych kolorów firmowych. Zmiana kasety trwa osiem minut, czyli krócej niż w przypadku podobnych maszyn.

Tusze te są sygnowane marką Kodachrome Inks, czyli nowym i odmiennym od stosowanych w Nexfinity zestawem, opracowanym z myślą o rynku opakowań. Są one produkowane z bezpiecznych dla żywności komponentów i przeznaczone do pośredniego kontaktu z żywnością. Jak podaje Kodak, efekt foliowania może być bardziej precyzyjny niż w przypadku offline'owych maszyn uszlachetniających, ponieważ etapy drukowania i foliowania odbywają się w jednym przebiegu.

Zamówienia na Ascend są już przyjmowane do realizacji w drugim kwartale przyszłego roku. Do tego czasu nastąpią ścisła integracja z Prinergy oraz dostępność funkcji specyficznych dla opakowań, a także powiązania z innymi dostawcami oprogramowania i sprzętu. Możliwa będzie na przykład integracja inline ze sztancami, a także integracja z aplikacją projektową Arden Impact CAD używaną do projektowania FSDU, jak również kartonów.

Ze względu na otwartą architekturę wyjściową maszyny Ascend wiele urządzeń wykańczających można umieścić w linii lub w pobliżu linii z maszyną - mówi Diego Diaz, specjalista ds. organizacji pracy w dziale druku cyfrowego firmy Kodak. Maszyna jest w stanie zmieniać swoją prędkość i mieć dwukierunkową komunikację z urządzeniami wykańczającymi, które są wyposażone w takie same funkcje. Może to obejmować lasery, wykrojniki, a także urządzenia do lakierowania UV.

Wprowadzenie na rynek maszyny przeznaczonej do druku opakowań wiąże się z szeregiem innych zapowiedzi amerykańskiej firmy. Usługa Prinergy On Demand Access rozszerza zakres opartego na chmurze workflow o mniejsze firmy, którym nie odpowiadałaby pełna wersja Prinergy On Demand. Rozwiązanie to obejmuje także zabezpieczenia w chmurze Microsoft Azure. Dostęp mobilny do danych z naświetlarki, wyświetlanie statusu i przepływu zadań za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym umożliwia aplikacja Mobile CTP Control App, pozwalająca na obserwację i kontrolę do dziesięciu naświetlarek.

Jeśli chodzi o rynek opakowań, firma wprowadziła także bezbarwny lakier, który może być nakładany przez głowicę drukującą Prosper S lub Prosper Plus zamontowaną jako część linii wykańczającej. Zastosowanie cyfrowej metody aplikacji oznacza nakładanie lakieru atramentowego tylko tam, gdzie jest on potrzebny do wzmocnienia lub ochrony, na przykład zmiennego kodu kreskowego.

Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak